Porządki od święta
Święta Bożego Narodzenia tuż tuż. Czy ogarnął Cię już przedświąteczny szał przygotowań? Bieganina za prezentami, przygotowywanie menu, a przede wszystkim – gruntowne porządki... Zanim dziarsko chwycisz za odkurzacz, zrób szczegółowy plan działania.
16.12.2006 | aktual.: 02.01.2007 14:37
Święta Bożego Narodzenia tuż tuż. Czy ogarnął Cię już przedświąteczny szał przygotowań? Bieganina za prezentami, przygotowywanie menu, a przede wszystkim – gruntowne porządki... Stop! Zanim dziarsko chwycisz za odkurzacz albo zabierzesz się za mycie okien, zrób szczegółowy plan działania. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo czasu, a do świątecznego stołu nie usiądziesz wykończona.
Według ubiegłorocznego raportu CBOS, niemal we wszystkich domach (99%) odbędzie się wielkie sprzątanie. Zaczyna się ono na tydzień lub dwa tygodnie przed Świętami Bożego Narodzenia. Polacy starają się być samodzielni. Wynajmowanie pomocy do sprzątania mieszkania jest mało popularne, nawet jeśli chodzi o cięższe prace, takie jak trzepanie dywanów czy mycie okien. Jedynie 2% badanych zadeklarowało, że zamierza zlecić porządki komuś spoza rodziny.
W przygotowania do świąt zdecydowanie bardziej angażują się kobiety niż mężczyźni. Prawie dwie piąte pań będzie sprzątać mieszkanie w pojedynkę. Tymczasem ponad 30% mężczyzn nie zamierza w ogóle brać udziału w porządkach, bo... ktoś inny się tym zajmie. Drogie Panie – przygotowując plan porządków, weźmy pod uwagę także rozsądny podział obowiązków i postarajmy się włączyć wszystkich domowników od pracy ;)
A zatem zaczynamy od planu sprzątania. Niewłaściwa kolejność lub, co gorsza, jej brak potrafią skutecznie zdezorganizować pracę i niepotrzebnie ją wydłużyć. Musimy oszacować czas, którą musimy poświęcić na każdą czynność. Nie zostawiajmy sobie niczego na ostatnią chwilę – to tylko sprawi, że będziemy zdenerwowane. Pamiętajmy też o sprawdzeniu, czy mamy odpowiednie środki czystości i o uzupełnieniu zapasów. Sprzątając, pamiętajmy o odpowiedniej kolejności wykonywanych czynności, biorąc pod uwagę czas potrzebny na każdą z nich. Zacznijmy od segregacji: wyrzucenia starych gazet, przejrzenia szuflad z papierami. Pozbądźmy się wszystkiego, co jest nam już niepotrzebne. Możemy też zajrzeć do szafy i posortować ubrania – te, których od dawna nie nosimy, warto oddać komuś, kto tego potrzebuje.
Potem czas na salon i pozostałe pokoje. Trzeba dokładnie wytrzeć kurze na meblach, lampach i wszelkich bibelotach. Wytrzepać albo wyczyścić obicia mebli. Zdjąć i uprać zasłony.
W kuchniumyjmy glazurę, zlew, blaty i koniecznie wnętrza szuflad i szafek. Warto również wyczyścić lodówkę, a dla przyjemnego zapachu – umieścić w niej plasterek cytryny z goździkami. W łazience należy dokładnie wyczyścić sanitariaty i kafelki.
Jeśli planujesz umyć okna, nie zabieraj się do tego w słoneczny dzień. Na słońcu woda szybciej wysycha i na szybach zostaną smugi. Na koniec wypoleruj okna. Pamiętaj, by umyć nie tylko szyby, ale również wytrzeć z kurzu ramy okienne i parapety.
Podłogę z drewna czy paneli umyj mopem, a potem zapastuj. Panele, dla odświeżenia, można przetrzeć ścierką zwilżoną w zimnej herbacie. Jeśli podłoga ma rysy czy zadrapania, można w nie wetrzeć trochę... pasty do butów. Stare, babcine sposoby są czasem najlepsze ;)
Lekko przybrudzone ściany bardzo łatwo odświeżyć, myjąc je wodą z jakimś detergentem, choćby płynem do mycia naczyń. Następnie spłucz czystą wodą i wytrzyj do sucha flanelą. Jeśli masz na ścianie tapety, możesz je przetrzeć lekko wilgotną gąbką. Na koniec jeszcze raz odkurz całe mieszkanie i wytrzyj kurze, który na pewno osiadł na meblach.
I jeszcze jedna dobra rada – warto włączyć energiczną muzykę, która porwie nas do... sprzątania ;) Zobaczysz, w tym roku porządki staną się czystą przyjemnością...