Posadź obok pomidorów. Latem nie nadążysz ze zbieraniem

Posadź obok pomidorów. Latem nie nadążysz ze zbieraniem

Pomidory będą smaczniejsze, gdy wyrosną w odpowiednim towarzystwie
Pomidory będą smaczniejsze, gdy wyrosną w odpowiednim towarzystwie
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
25.04.2023 09:01, aktualizacja: 14.03.2024 09:01

Samodzielna uprawa owoców i warzyw jest trudna i pracochłonna, za to niezwykle satysfakcjonująca. Ogrodnicy nie mają co do tego wątpliwości — żaden pomidor nie smakuje tak dobrze, jak ten skąpany w słońcu, własnoręcznie posadzony. Co zrobić, by plony były zdrowe i obfite?

Zarówno uprawę owoców, jak i warzyw czy kwiatów, można sobie znacznie ułatwić. Wystarczy zapoznać się z allelopatią, czyli wzajemną zależnością między gatunkami roślin, w której jeden wpływa korzystnie bądź niekorzystnie na drugi. Dzięki tej wiedzy już na poziomie sadzenia nasion można sprawić, że rośliny będą odporne na choroby, a same plony będą bardziej obfite.

Posadź obok pomidorów. Plony będą obfite jak nigdy

Jeśli chcesz, żeby twoje pomidory wyrosły zdrowe, a plony były obfite, obok pomidorów zasadź cebulę albo czosnek. Zarówno cebula, jak i czosnek, rosnące obok pomidorów skutecznie chronią je przed rozwojem chorób grzybowych, a także odstraszają szkodniki, takie jak mszyce, nicienie czy przędziorki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca w ogrodzie, obok pomidorów zasadź też zioła, np. bazylię, rozmaryn, tymianek czy kolendrę. Warzywa kapustne, takie jak szpinak, szczaw czy sałata nie pobierają dużo składników odżywczych niezbędnych pomidorom do wzrostu — to dla nich dobrzy sąsiedzi.

Sytuacja ma się jednak nieco inaczej w przypadku hodowli szklarniowej. W takiej sytuacji najlepszym kompanem pomidorów będzie papryka. Oba warzywa mają identyczne wymagania glebowe i potrzebują takiej samej ilości światła do prawidłowego wzrostu.

W szklarni bez problemu można zasadzić też ogórki, jednak należy pamiętać, że w momencie intensywnego wzrostu ogórki potrzebują bardzo dużo ciepła, a pomidory szklarniowe potrzebują tzw. wietrzenia tunelów. To zabieg, który obniża poziom wilgotności w szklarni. Wysoka wilgotność sprzyja rozwojowi chorób grzybowych na pomidorach, a te wyrządzają na nich poważne szkody. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie sadzonek pomidora i papryki na końcu szklarni, a pomidora na początku. Dzięki temu, ogórki nie będą narażone na gwałtowną zmianę temperatury.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (20)
Zobacz także