Naturalny wróg szerszeni. Wyniosą się w mig

Szerszenie są nie tylko uciążliwe, ale stanowią zagrożenie dla alergików. Wydzielany przez nie jad zawiera acetylocholinę. Użądlenie może wywołać wstrząs anafilaktyczny u osób uczulonych. Jak przepędzić je z ogrodu?

Szerszenie
Szerszenie
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

20.07.2024 | aktual.: 20.07.2024 15:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Szerszenie to owady, które wzbudzają strach. Raczej nie są agresywne, ale gdy czują się zagrożone, mogą zaatakować. Okazuje się, że są sposoby, by omijały nasze podwórko szerokim łukiem. Sprawdźcie, jak je wypędzić, korzystając z naturalnych metod i odpowiednio dobranych roślin.

Jak rozpoznać szerszenie?

Szerszenie to duże owady, które mogą być mylone z większymi gatunkami os. Jak je rozpoznać? Szerszenie są sporo większe, osiągają długość od 2,5 cm do 3,5 cm, i wydają charakterystyczny dźwięk podczas latania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ich żądło jest długie i ostre, a wydzielany jad może wywołać wstrząs anafilaktyczny u osób uczulonych.

Szerszenie stanowią ważną część ekosystemu. Żywią się szkodnikami, np. kleszczami czy mszycami. Biorą udział w procesie zapylania kwiatów. Nie powinno się ich zabijać, a jedynie przepędzić.

Jak odstraszyć szerszenie?

Warto zasadzić rośliny, które szerszenie omijają. Dzięki temu można cieszyć się spokojem i zrelaksować w ogrodzie bez obawy przed nieproszonymi gośćmi.

Na liście zapachów, które odstraszają szerszenie, znajdują się m.in. mięta pieprzowa czy czosnek. Owady te nie lubią też aromatu palonej kawy, goździków i cytrusów, dlatego plasterki cytryny albo pojedyncze goździki warto położyć na tarasie lub w ogrodowej altanie. By uchronić się przed owadami, zasadź tymianek, lawendę albo pelargonię. To naturalne odstraszacze.

Pamiętaj też, że zapach słodkich napojów oraz owoców przyciąga szerszenie, dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność podczas spożywania posiłków w ogrodzie. Nie zostawiaj też resztek na wierzchu. Szerszenie chętniej odwiedzają podwórka, gdzie kwitną m.in. lilak, jabłoń i grusza.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

© Materiały WP
Komentarze (75)