Postanowienia noworoczne – jak je zrealizować?
Początek Nowego Roku większości osób kojarzy się z bólem głowy, ale i z silną motywacją na zmianę życia na lepsze. Jakie są najczęstsze postanowienia noworoczne? Na pierwszym miejscu oczywiście plasuje się odchudzanie oraz rzucenie palenia, króluje więc prowadzenie zdrowego trybu życia. Wiele osób pragnie także polepszyć jakość życia poprzez zmianę pracy oraz naukę nowych umiejętności. Niestety w praktyce motywacja większości zanika, gdy przychodzi do wdrażania planów w życie. W jaki sposób zrealizować postanowienia noworoczne, aby na wstępnie nie przytłoczył nas ogrom zmian?
Poświęć trochę czasu na planowanie, czyli sprecyzuj swój cel.
Wdrażanie nowych idei w życie wymaga ich zaplanowania. Nie wystarczy pomyśleć: od poniedziałku będę się zdrowo odżywiać… Co wniesie w praktyce wcześniejsze planowanie? Dzięki niemu będziesz wiedział czym zastąpić dotychczasowe nawyki. Przykład: twoim celem jest zdrowe odżywianie. Dotąd, korzystając z przerwy w pracy, kupowałeś niezdrowego hot-doga. Teraz więc zastanów się, co będziesz jadał na śniadanie. Czy zamiast niezdrowego jedzenia znajdziesz w tym samym sklepie zdrowe zamienniki? A może będzie konieczne przygotowywanie posiłków w domu? Do sprawy należy podejść strategicznie. Zadaj sobie pytania: co dotąd robiłem niezgodnego z moim postanowieniem? Jeśli wypiszesz czynniki, które uniemożliwiały osiągnięcie celu, zastanów się, czym możesz je zastąpić. Na przykład: twym nawykiem jest podjadanie słodyczy. Zastanów się, co sobie zafundujesz zamiast tego: suszone owoce, orzeszki lub niskokaloryczne przekąski? W ten sposób nie poczujesz, że czegoś sobie odmawiasz. Wręcz przeciwnie – poczujesz zmianę na lepsze i unikniesz chaosu w działaniu.
Pytania kartezjańskie pomogą Ci wzmocnić motywację.
Odpowiedz sobie na kilka pytań, które pomogą określić Twój bilans zysków z tytułu osiągnięcia oraz strat z tytułu nieosiągnięcia założonego celu. Pytań tych używają profesjonalni trenerzy, aby pomóc klientom w dotarciu do wymarzonego celu, to tak zwane „pytania kartezjańskie”. Oto one:
• Co się wydarzy, jeśli osiągnę swój cel?
• Co się nie wydarzy, jeśli osiągnę swój cel?
• Co się wydarzy, jeśli nie osiągnę swego celu?
• Co się nie wydarzy, jeśli nie osiągnę swojego celu?
Na pierwszy rzut oka pytania te wydają się podobne. Nic bardziej błędnego – skup się na każdym z nich i odpowiedz na nie szczerze. Dzięki temu będziesz w stanie wyobrazić sobie poszczególne konsekwencje, czyli stworzyć tzw. wizualizacje. Dzięki temu zwiększysz szansę realizacji swych celów noworocznych.
Podziel się swym celem z otoczeniem.
Jak pokazują badania psychologiczne, wielu osobom w realizacji celu pomaga jego… upublicznienie. Jeśli zdecydujesz się na oznajmienie swego celu znajomym, rodzinie lub… na Facebooku, wtedy wzrośnie prawdopodobieństwo realizacji postanowień. Pamiętaj także, aby Twój cel był realny, czyli możliwy do zrealizowania. Jeśli będziesz wymagać od siebie zbyt wiele, twoja motywacja bardzo szybko ostygnie. Każdy cel najlepiej podzielić na etapy. Po osiągnięciu każdego z nich staraj się doceniać swe wysiłki i wynagradzaj się odpowiednio.