Postaw między grządkami. Zwabi wszystkie stonki ziemniaczane

Stonki ziemniaczane to prawdziwa zmora
Stonki ziemniaczane to prawdziwa zmora
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

25.04.2023 10:17, aktual.: 25.04.2023 10:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Stonka ziemniaczana to niewielkich rozmiarów szkodnik, który, jak sama nazwa wskazuje, atakuje głównie ziemniaki. Zamiast usuwać ją z roślin ręcznie, poznaj prosty i tani patent.

Stonki ziemniaczanej nie sposób pomylić z żadnym innym owadem, a to ze względu na charakterystyczny, żółty pancerz pokryty dziesięcioma czarnymi paskami. Choć stonki wyglądają niewinnie, są w stanie dokonać poważnych szkód w ogrodzie. W przypadku, kiedy dojdzie do inwazji, szkodniki mogą zniszczyć wszystkie ziemniaki znajdujące się w ogrodzie.

Stonka ziemniaczana - uciążliwy szkodnik

Stonki ziemniaczane żerują na ziemniakach. Żywią się ich liśćmi, kwiatami i łodygami. Niebezpieczne są zarówno larwy, jak i dorosłe osobniki. Chrząszcze te rozmnażają się wyjątkowo szybko, przez co w krótkim czasie mogą opanować całą uprawę. Samica stonki w przeciągu kilku dni składa nawet 1000 jaj, które wylęgają się po 10-19 dniach.

Na początku wszystkie larwy żerują na jednej roślinie, ale po niedługim czasie rozprzestrzeniają się po całym ogrodzie. Stonki w stadium larwalnym są najbardziej niebezpieczne, bowiem zżerają nawet 80 proc. całej rośliny. Dla porównania, dorosła stonka zjada "zaledwie" 20-30 proc. Jeśli zauważysz, że w twoim ogrodzie pojawił się charakterystyczny, żółty chrząszcz w czarne paski, musisz zacząć działać jak najszybciej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak pozbyć się stonki ziemniaczanej?

Stonki najłatwiej i najszybciej można usunąć mechanicznie, ściągając ręcznie z ziemniaków chrząszcze oraz ich larwy. Niestety, to bardzo żmudne i czasochłonne zajęcie. Można jednak je sobie ułatwić. Patent polega na ustawieniu wokół ziemniaków pułapek feromonowych, które zwabią wszystkie szkodniki w jedno miejsce. Można kupić je w dobrze zaopatrzonych sklepach ogrodniczych albo przez internet. Kosztują ok. 9 zł. W dyspenserach znajdują się substancje wabiące, oparte na feromonach płciowych. Stonki szybko przemieszczą się w kierunku zapachu. Wówczas ich schwytanie będzie znacznie łatwiejsze.

Po usunięciu wszystkich stonek, wokół ziemniaków warto zasadzić bazylię albo miętę — stonki nie znoszą zapachów tych ziół, przez co nie będą tak chętnie atakować roślin.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także