Postaw między grządkami. Zwabi wszystkie stonki ziemniaczane

Stonki ziemniaczane to prawdziwa zmora
Stonki ziemniaczane to prawdziwa zmora
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

25.04.2023 10:17, aktual.: 25.04.2023 10:44

Stonka ziemniaczana to niewielkich rozmiarów szkodnik, który, jak sama nazwa wskazuje, atakuje głównie ziemniaki. Zamiast usuwać ją z roślin ręcznie, poznaj prosty i tani patent.

Stonki ziemniaczanej nie sposób pomylić z żadnym innym owadem, a to ze względu na charakterystyczny, żółty pancerz pokryty dziesięcioma czarnymi paskami. Choć stonki wyglądają niewinnie, są w stanie dokonać poważnych szkód w ogrodzie. W przypadku, kiedy dojdzie do inwazji, szkodniki mogą zniszczyć wszystkie ziemniaki znajdujące się w ogrodzie.

Stonka ziemniaczana - uciążliwy szkodnik

Stonki ziemniaczane żerują na ziemniakach. Żywią się ich liśćmi, kwiatami i łodygami. Niebezpieczne są zarówno larwy, jak i dorosłe osobniki. Chrząszcze te rozmnażają się wyjątkowo szybko, przez co w krótkim czasie mogą opanować całą uprawę. Samica stonki w przeciągu kilku dni składa nawet 1000 jaj, które wylęgają się po 10-19 dniach.

Na początku wszystkie larwy żerują na jednej roślinie, ale po niedługim czasie rozprzestrzeniają się po całym ogrodzie. Stonki w stadium larwalnym są najbardziej niebezpieczne, bowiem zżerają nawet 80 proc. całej rośliny. Dla porównania, dorosła stonka zjada "zaledwie" 20-30 proc. Jeśli zauważysz, że w twoim ogrodzie pojawił się charakterystyczny, żółty chrząszcz w czarne paski, musisz zacząć działać jak najszybciej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak pozbyć się stonki ziemniaczanej?

Stonki najłatwiej i najszybciej można usunąć mechanicznie, ściągając ręcznie z ziemniaków chrząszcze oraz ich larwy. Niestety, to bardzo żmudne i czasochłonne zajęcie. Można jednak je sobie ułatwić. Patent polega na ustawieniu wokół ziemniaków pułapek feromonowych, które zwabią wszystkie szkodniki w jedno miejsce. Można kupić je w dobrze zaopatrzonych sklepach ogrodniczych albo przez internet. Kosztują ok. 9 zł. W dyspenserach znajdują się substancje wabiące, oparte na feromonach płciowych. Stonki szybko przemieszczą się w kierunku zapachu. Wówczas ich schwytanie będzie znacznie łatwiejsze.

Po usunięciu wszystkich stonek, wokół ziemniaków warto zasadzić bazylię albo miętę — stonki nie znoszą zapachów tych ziół, przez co nie będą tak chętnie atakować roślin.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także