Posyp gąbkę solą i zalej octem. Po 10 minutach sobie podziękujesz

Gąbka do zmywania naczyń to siedlisko drobnoustrojów, bakterii i zarazków. Z tego powodu uważa się ją za jeden z najbrudniejszych przedmiotów w domu i zaleca się jej częste wymienianie. Co jeśli akurat nie możemy tego zrobić? Zastosuj prosty trik.

Kuchenną gąbkę trzeba często wymieniać
Kuchenną gąbkę trzeba często wymieniać
Źródło zdjęć: © Getty Images

Gąbka do naczyń to obowiązkowy element każdej w kuchni. Nawet jeśli mamy zmywarkę, często zdarza się umyć naczynia ręcznie czy przetrzeć blaty. Niestety to sprawia, że gąbka bardzo szybko się brudzi.

Posyp gąbkę solą i zalej octem. Ochronisz się przed zarazkami

Gąbka do zmywania powinna być regularnie wymieniana. Wszystko dlatego, że jest prawdziwym siedliskiem drobnoustrojów, które mogą być szkodliwe dla naszego organizmu. Nie tylko ma kontakt z brudem i resztkami jedzenia, ale jest także wilgotna i ciepła, a to doskonałe warunki do namnażania się zarazków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Źródła bakterii w twoim domu

Jak mówią badania dr. Markusa Egerta z uniwersytetu Furtwangen w Schwarzwaldzie - na jednej gąbce może znajdować się nawet 82 miliardy bakterii i 362 odmiany mikrobów. Jest to liczba porównywalna z ludzkimi odchodami. Mogą tam żyć m.in. groźne dla zdrowia bakterie, które wywołują takie choroby jak zapalenie płuc czy zapalenie opon mózgowych.

Jeśli akurat nie możemy wymienić gąbkę na świeżą, a koniecznie musimy z niej skorzystać, najlepiej ją wcześniej zdezynfekować. Jak to zrobić? Wystarczy włożyć gąbkę do głębszego naczynia i zasypać ją łyżką soli, a następnie polać łyżką octu. Później zalewamy całość wrzątkiem. Po 10 minutach wyciągamy gąbkę.

Jak zdezynfekować gąbkę? Spróbuj tych sposobów

Dezynfekcja gąbki może być jeszcze szybsza. Prostym patentem jest namoczenie jej i wstawienie na pół minuty do mikrofalówki - musimy tylko uważać, żeby nie poparzyć się, kiedy będziemy ją wyciągać. Innym sposobem może być także zalanie jej octem i dokładne wypłukanie - po kilku minutach takiej kąpieli, możemy znowu jej używać.

Gąbki nie można jednak regularnie dezynfekować - lepiej korzystać z tego w ramach wyjątku i kupować regularnie nowe egzemplarze. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że gąbka jest naprawdę czysta.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)