Kręcenie obręczą jest nie tylko doskonałą zabawą, ale i skutecznym sposobem na zrzucenie nadprogramowych kilogramów, pozbycie się „boczków” i wymodelowanie talii, ujędrnienie brzucha i pośladków oraz wzmocnienie mięśni ramion i pleców. Regularny trening z hula-hoop to także propozycja dla kobiet, które zmagają się z… zaparciami. Pora więc, aby przypomnieć sobie zabawę z dzieciństwa i zacząć kręcić!
Kręcenie obręczą jest nie tylko doskonałą zabawą, ale i skutecznym sposobem na zrzucenie nadprogramowych kilogramów, pozbycie się „boczków” i wymodelowanie talii, ujędrnienie brzucha i pośladków oraz wzmocnienie mięśni ramion i pleców.
Regularny trening z hula-hoop to także propozycja dla kobiet, które zmagają się z… zaparciami. Pora więc, aby przypomnieć sobie zabawę z dzieciństwa i zacząć kręcić!
Kształtuj sylwetkę z hula-hoop
Kręć się, kręć!
Na początku przygody z hula-hoop pojawia się dylemat - jaki rozmiar koła wybrać? Pod uwagę należy wziąć kilka czynników, a mianowicie nasz wzrost, obwód w pasie i… umiejętności. Koło, ustawione na ziemi, powinno sięgać żeber. Nieco większe musi być jednak w przypadku szerokiej talii, a mniejsze dla kobiet szczupłych.
Jakie znaczenie ma nasze zaawansowanie w kręceniu obręczą? Łatwiej posiąść tę umiejętność, używając koła o dużej średnicy. Dokonując wyboru, warto zastanowić się również nad tym, czy chcemy zafundować sobie bardziej czy mniej intensywny trening. Aby utrzymać w ruchu koło o małej średnicy, musimy kręcić nim szybciej niż w przypadku większego koła.
Kształtuj sylwetkę z hula-hoop
Przed rozpoczęciem treningu należy także podjąć decyzję, czy wystarczy nam hula-hoop kupione w sklepie z zabawkami, czy skusić się na bardziej profesjonalny sprzęt. Wszystko zależy od nas - zwykłe hula-hoop w równej mierze pozwala spalić kalorie i wyrzeźbić ciało, co koło ze sklepu sportowego.
W czym więc tkwi różnica? Profesjonalne hula-hoop posiada dodatkowo masujące wypustki, które wspomagają walkę z cellulitem i nadmiarem tkanki tłuszczowej, ujędrniają skórę i relaksują. Cena obręczy z wypustkami waha się w granicach 30-60 zł.
Kształtuj sylwetkę z hula-hoop
Ćwiczenie I
Podstawowe ćwiczenie z zastosowaniem hula-hoop to oczywiście zataczanie kręgów. Kołem można kręcić wokół talii, bioder, kolan, rąk, a nawet szyi. Na taką gimnastykę spróbuj poświęcić co najmniej 15-20 minut każdego dnia. Godzina „zabawy” z hula-hoop to około 300 spalonych kalorii.
Ćwiczenie II
Hula-hoop można wykorzystać także w inny sposób. Stań w rozkroku, chwyć oburącz koło i unieś je nad głowę. Wykonaj skłon w prawo, zatrzymaj się w tej pozycji na 5 sekund, wyprostuj się i wykonaj skłon w lewo. Powtórz ćwiczenie 5 razy na każdą stronę.
Kształtuj sylwetkę z hula-hoop
Ćwiczenie III
Ustaw się tak jak do poprzedniego ćwiczenia. Uniesione koło przechylaj jednak nie w boki, a do tyłu. Zatrzymaj się w takiej pozycji 10 sekund i przenieś obręcz nad głowę. Powtórz 10 razy.
Ćwiczenie IV
Stań w rozkroku i chwyć hula-hoop tak jak kierownicę - wyprostuj ręce i ustaw obręcz przed sobą. Uginaj powoli nogi w kolanach, cały czas trzymając hula-hoop w wyprostowanych rękach. Wykonaj 10 takich przysiadów.
Ćwiczenie V
Aby wzmocnić mięśnie klatki piersiowej, a więc i ujędrnić biust, ćwicz w następujący sposób – stojąc prosto i trzymając hula-hoop w dłoniach, ściskaj koło przez kilka sekund tak, jakbyś próbowała zmienić jego kształt na owalny. Rozluźnij na chwilę mięśnie i ponownie ściśnij. Powtórz ćwiczenie 10 razy.
Kształtuj sylwetkę z hula-hoop
Ćwiczenie VI
Połóż się na plecach. Unieś lekko nogi i włóż je do koła, tak aby znalazło się mniej więcej na wysokości łydek. Staraj się utrzymać koło, rozciągając je na boki nogami. Policz do 10 i rozluźnij mięśnie. Powtórz 5 razy.
Ćwiczenie VII
Do tego ćwiczenia odpowiednie będzie hula-hoop o dużej średnicy. Stań prosto, chwyć oburącz koło i… skacz przez nie jak przez skakankę. Wykonaj 15 podskoków.
Tekst: Małgorzata Przybyłowicz