UrodaPożegnaj się z pieczeniem i swędzeniem – postaw na kosmetyki hipoalergiczne

Pożegnaj się z pieczeniem i swędzeniem – postaw na kosmetyki hipoalergiczne

Pożegnaj się z pieczeniem i swędzeniem – postaw na kosmetyki hipoalergiczne
Źródło zdjęć: © 123RF.COM
26.10.2017 15:01, aktualizacja: 26.10.2017 16:56

Skóra wrażliwa jest bardzo kapryśna jeśli chodzi o pielęgnację, a to ze względu na szybką reakcję alergiczną i zmianę kolorytu pod wpływem niskiej temperatury, słońca, a także kosmetyków. Samo wykrycie przyczyny podrażnienia może być trudne, a pozbycie się czynnika uczulającego przypomina walkę z wiatrakami.

Dlatego wielu producentów kosmetyków decyduje się na używanie naturalnych, hipoalergicznych składników, które nie narażają skóry na nieprzyjemne objawy związane z pieczeniem, swędzeniem i poczuciem ściągnięcia skóry. Jeżeli na twojej skórze często pojawiają się zaczerwienienia, narzekasz na suchość i brak elastyczności twarzy, a także doskwiera ci nadmierne łuszczenie się naskórka, to znaczy, że te kosmetyki zainteresują również ciebie.

Najczęstszym powodem nadmiernej wrażliwości mogą być czynniki wewnętrzne, takie jak zmiany hormonalne lub reakcja organizmu na stres albo zewnętrzne – długotrwała niewłaściwa pielęgnacja skóry. Jednym z tych czynników może być mycie twarzy w zbyt twardej wodzie. Możemy sobie z tym poradzić, kupując odpowiedni filtr zmiękczający do wody. Innym sposobem jest całkowita rezygnacja z wody i mydła. W zamian za to można zastosować dobrej jakości płyn micelarny lub tonik, który nie tylko dokładnie zmywa brud i resztki makijażu, ale również nie narusza warstwy hydrolipidowej naskórka. Dla lepszego działania należy go stosować dwa razy dziennie, rano i wieczorem.

Kosmetyki do skóry wrażliwej powinny posiadać właściwości silnie nawilżające. Dzięki temu zniknie uczucie napięcia, a twarz stanie się bardziej elastyczna i mniej wysuszona. Niestety, kremy na dzień lub na noc ze zbyt dużą ilością aktywnych składników mogą spowodować dodatkowe reakcje na skórze, dlatego lepiej jest unikać tego typu kosmetyków, między innymi wszelkich kuracji wygładzających zmarszczki. Samo nawilżanie od zewnątrz nie wystarczy, musisz pamiętać o regularnym piciu wody. Najlepiej też ograniczyć spożywanie herbaty i kawy oraz palenie papierosów. Teina, kofeina i nikotyna mają zgubne działanie dla skóry wrażliwej.

Kosmetyki do cery wrażliwej nie zawierają dodatkowych barwników i aromatów, które mogłyby podrażnić skórę. Wartościowe ekstrakty z roślin pozwolą chronić skórę przed zgubnym wpływem klimatu i środowiska zewnętrznego, a środki odżywiające skórę powinny zapewnić odpowiednią ilość witamin i minerałów. Pozwolą one skórze przystosować się do zmiennych warunków zewnętrznych i z czasem uodpornić się na nie. Z reguły nie powinno się zbyt szybko zmieniać kremów na noc, większość z nich potrzebuje trochę czasu, by zacząć działać. Jeśli więc nie widzisz efektów po dwóch lub trzech dniach, a krem nie uczula cię dodatkowo, zaczekaj jeszcze kilka dni, nim zmienisz go na inny.

Zarówno przy doborze podkładu, jak i środków do makijażu należy stosować zasadę: im jaśniejszy, tym mniej podrażnień. Dobrze jest również stosować sypkie i stałe kosmetyki zamiast płynnych – w miejsce eyelinera wstaw kreskę do oczu, a płynny podkład zastąp pudrem. Osoby z cerą wrażliwą powinny ograniczyć stosowanie oczyszczających peelingów. Powinno się je robić najczęściej raz w tygodniu. Skóra wrażliwa źle znosi szorowanie, zarówno wacikiem, jak i peelingiem.

Właściwe dbanie o skórę wrażliwą jest trudne, ale nie niemożliwe. Należy unikać kolorowych i silnie pachnących kosmetyków, nadmiernego przesuszenia twarzy, a także mycia jej w twardej wodzie. Musisz wybierać ochronne kremy na dzień i regenerujące kremy na noc, a także raz na jakiś czas pomyśleć o peelingu. W ten sposób uchronisz się od zaczerwienienia i odbarwienia skóry.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także