Poznaj 4 sprawdzone sposoby na katar!
Choć katar nie jest poważną dolegliwością, potrafi być bardzo irytujący. Uczucie zatkanego nosa nierzadko odbiera nam chęci i energię do działania, dlatego warto wiedzieć, co zrobić, by móc znowu cieszyć się pełnią życia. Podpowiadamy, jak szybko wyleczyć katar!
1.Wypróbuj domowe inhalacje na katar
Inhalacje świetnie sprawdzą się w walce zarówno z wodnistym katarem, jak i zablokowanym nosem. Najprostszą inhalację przygotujemy ze zwykłej kuchennej soli. Aby to zrobić, należy:
• Postawić na stabilnej powierzchni (najlepiej stole) miskę z gorącą wodą.
• Wsypać do środka łyżkę soli i delikatnie wymieszać.
• Pochylić się nad naczyniem i przykryć głowę ręcznikiem.
• Oddychać głęboko i spokojnie przez nos, wypuszczając powietrze ustami przez około 10-15 minut.
Tworząca się para rozrzedza zalegającą wydzielinę i ułatwi jej odpływ, dzięki czemu przyczyni się do oczyszczenia dróg oddechowych.
Wskazówka: inhalacje można przygotować również z dodatkiem ziół takich jak rumianek pospolity czy tymianek[1]. Wystarczy zalać je wrzątkiem, chwilę odczekać i przystąpić do wdychania pary. Zamiast suszonych ziół można wykorzystać także 15 kropli olejku eterycznego. Dobrze sprawdzą się tu: olejek eukaliptusowy, rozmarynowy lub sosnowy. Taka inhalacja nie tylko udrożni drogi oddechowe, ale również zadziała odkażająco.
2.Pij dużo wody [2]
W rozrzedzeniu zgromadzonej w nosie wydzieliny pomoże nawodnienie organizmu. Oprócz niegazowanej wody warto pić także rozgrzewającą herbatę z sokiem malinowym lub napar z imbiru. Aby go przygotować, wystarczy zalać wrzątkiem pokrojony na plastry lub starty na tarce kawałek około 1,5 cm świeżego imbiru i przykryć kubek talerzykiem na 10-15 minut. Po tym czasie do mikstury dodajemy łyżeczkę soku z cytryny i łyżkę miodu. Taki napar to świetny sposób na katar towarzyszący przeziębieniu.
3.Oczyszczaj regularnie nos
Co jest dobre na katar? Regularne oczyszczanie nosa! Choć może się to wydawać banalne, zdarza się, że o tym zapominamy. Nos należy wydmuchiwać często i dokładnie, ale przy tym delikatnie. To ważne, bo zalegająca wydzielina może spowodować, że dojdzie do jej bakteryjnego nadkażenia, a wtedy domowe sposoby na katar mogą nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Aby prawidłowo oczyścić nos, należy robić to naprzemiennie: wydmuchując wydzielinę z prawej dziurki, trzeba zasłaniać drugą i odwrotnie.
4.Pamiętaj o sprayu na katar
Dobry spray to szybki sposób na katar. Sięgając po odpowiedni preparat, warto wybrać taki, który jednocześnie odblokowuje nos i nawilża jego śluzówkę. Wysuszona błona śluzowa nosa nie działa bowiem prawidłowo, a to utrudnia walkę z katarem. Dobry spray zadziała zatem łagodząco, szybko udrażniając przy tym nos. Dobrze o tym pamiętać, będąc w aptece.
Artykuł sponsorowany
Źródła:
[1] Zwolak E., Tradycyjne i skuteczne sposoby na leczenie kataru, Gazeta Wrocławska ZDROWIE, 46 (92)
[2] Śliwińska-Kowalska M., Leczenie alergicznego i infekcyjnego nieżytu nosa i zatok przynosowych w świetle konsensusów międzynarodowych, Klinika Audiologii i Foniatrii Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi