FitnessPozycje wzmacniające: pozycja Deski i Kija

Pozycje wzmacniające: pozycja Deski i Kija

Pozycje wzmacniające: pozycja Deski i Kija
Źródło zdjęć: © 123RF
17.03.2011 16:21, aktualizacja: 25.05.2012 12:54

W praktyce Vinyasa jogi te dwie pozycje bardzo często pojawiają się za zajęciach. Pozycja deski jest częścią płynnych przejść (tzw. Vinyas). Wykonać ją można na kilka sposobów.

W praktyce Vinyasa jogi te dwie pozycje bardzo często pojawiają się za zajęciach. Pozycja deski jest częścią płynnych przejść (tzw. Vinyas). Wykonać ją można na kilka sposobów. Opiszę mój ulubiony. Z pozycji psa z głową w dole podczas wdechu unieś pięty do góry, przenieś ciężar ciała na dłonie. Ustaw ciało w jednej linii od czubka głowy do pięt. Ustaw barki dokładnie nad nadgarstkami.

Zwróć uwagę, czy dłonie są rozstawione na szerokość barków, a stopy na szerokość Twoich bioder.

Napnij mięśnie czworogłowe ud, kości pośladków skieruj w stronę pięt delikatnie rozciągając dolne plecy i napnij mięśnie brzucha. Na wydechu skieruj pępek w stronę kręgosłupa. Nie zapadaj się w lędźwiach. „Wessij” żebra, a mostek skieruj do przodu, w stronę głowy. Wycofaj barki, oddal łopatki od siebie. Zwróć uwagę, czy głowa nie opada, utrzymuj głowę w linii z kręgosłupem. Lekko wycofaj brodę, patrz do przodu (nie na swoje stopy).

W tej pozycji pozostań kilka oddechów, po czym przejdź do Psa z głową w dole. Możesz wykonać kilka razy płynne przejście: Wydech - Pies z głową w dole, wdech - Deska. Dzięki temu wzmocnisz i rozciągniesz ciało oraz nauczysz się łączyć ruch z oddechem.

Pozycja deski wzmacnia całe ciało i jest o tyle ciekawa, że mówi nam o tym, co w naszym ciele jest najsłabsze. Ta część ciała, która pierwsza drży w asanie, wymaga wzmocnienia. Gdy wzmocnisz ciało na tyle, że będziesz w stanie utrzymać pozycję ok. 30 sekund do minuty, możesz spróbować przejść do kolejnego etapu, czyli do pozycji Kija (Caturanga dandasana). Tak samo jak pozycję Deski można wykonać na kilka sposobów, tak też jest w przypadku pozycji Kija.

Jeśli masz ochotę na płynne przejścia z jednej asany do drugiej, przejdź w tym celu do pozycji Deski. Z wydechem przenieś ciężar ciała jeszcze bardziej do przodu na dłonie. Utrzymuj cały czas napięte nogi oraz mięśnie brzucha i powoli zginaj ręce w łokciach do momentu aż barki znajdą się w linii z łokciami. Ustaw łokcie nad nadgarstkami i dociskaj całe dłonie do maty. Wycofaj łokcie. Utrzymuj ciało napięte. Postaraj się nie zapadać z biodrami.

Jest to trudna pozycja, ucz się jej powoli, każdego dnia. Nie przeciążaj jednak ciała. Na początku możesz opuszczać ciało tylko kilka centymetrów, z czasem, gdy ciało się wzmocni, dasz radę przejść do pełnej pozycji, czyli kilkanaście centymetrów nad podłogę.

Gdy już nauczysz się opuszczać ciało do pozycji Kija, możesz spróbować trudniejszego wariantu. Połóż się na brzuchu. Dłonie ułóż przy żebrach, rozszerz palce dłoni, stopy rozstaw na szerokość bioder. Podkurcz palce stóp i podejdź nimi w stronę głowy. Napnij uda, kości pośladków skieruj w stronę pięt, napnij brzuch, utrzymuj łokcie skierowane do tyłu. Na wydechu unieś ciało kilka - kilkanaście cm nad podłogę. Postaraj się unieść całe ciało naraz. Jest to trudne i wymaga regularnej praktyki. Ręce i całe ciało wzmocnią się i pozycja z czasem stanie się przyjemna. Kiedy wzmocnisz ciało, możesz spróbować podnieść się z pozycji Kija do Deski - to jest dopiero wyzwanie.

Obie pozycje wzmacniają całe ciało i przygotowują je do trudniejszych asan i do trudniejszych przejść (Vinyas). Pamiętaj, że to, co na początku sprawia trudność, z czasem stanie się łatwe, a nawet przyjemne! Trzeba jedynie zaangażować się w praktykę, potrzebna jest dyscyplina. Joga uczy nie tylko pokory, szacunku dla swojego ciała i jego ograniczeń, uczy również dyscypliny. Chodzi tu o dyscyplinę w regularnym praktykowaniu.

Bez regularnej praktyki nie spłyną na nas łaski jogi. Nie poznamy swojego ciała, nie nauczymy się odpowiednio pracować w asanach, nie wzmocnimy się, nie osiągniemy zbyt wiele. Zawsze powtarzam, że regularność i oddanie się praktyce jest kluczem. Gdy regularnie praktykujesz, zauważysz, że nie ma rzeczy (asan) niemożliwych. Piękno jogi polega na tym, że praktyka nigdy się nie kończy. Całe życie możemy zgłębiać jej tajniki. Dlatego praktyka nigdy nie jest nudna. Podróż w głąb siebie nie może być przecież nudna…

jmk/kg

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także