Prasuj w pionie i poziomie. Żelazka i parownice kupisz nawet za mniej niż 200 zł

Prasuj w pionie i poziomie. Żelazka i parownice kupisz nawet za mniej niż 200 zł

Prasuj w pionie i poziomie. Żelazka i parownice kupisz nawet za mniej niż 200 zł
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
20.02.2018 11:33, aktualizacja: 22.02.2018 12:40

Dobre żelazko służy ci przez lata. Warto wybrać model, który będzie miał odpowiednią moc i poradzi sobie z prasowaniem trudnych tkanin. Do wyboru masz kilka opcji: przewodowe i bezprzewodowe żelazka i parownice. Wybór zależy od ciebie.

Poniżej znajdziesz propozycje uniwersalnych żelazek i parownic w atrakcyjnych cenach. Dzięki nim codzienne prasowanie przestanie być przykrym obowiązkiem.

Żelazko parowe – większa moc

Za wyborem żelazka przemawia przede wszystkim jego cena. Podstawowy sprzęt, który spełni oczekiwania kupującego, można kupić nawet za mniej niż 100 zł. Im wyższa cena, tym więcej dodatków kryje się w tym prostym z pozoru urządzeniu. W zależności od potrzeb możesz wybrać model przewodowy lub bezprzewodowy. Musisz liczyć się jednak z tym, że żelazko bezprzewodowe w trakcie prasowania powoli traci temperaturę, więc jeśli czeka na ciebie cała sterta rzeczy, nie obejdzie się bez przerwy na naładowanie. Zaletą takich modeli jest jednak dużo większa mobilność. Łatwiej jest operować sprzętem, który nie jest podłączony do gniazdka.

Obraz
© 123RF.COM

Operowanie żelazkiem przewodowym jest nieco trudniejsze, ale wysoka temperatura utrzymuje się przez cały czas prasowania. Podstawa szybciej się nagrzewa, co przekłada się również na komfort pracy. Żelazka parowe są stosunkowo proste w obsłudze, podczas prasowania wilgotnej tkaniny nie trzeba mocno przyciskać go do materiału, by uzyskać zadowalający efekt. Praca przebiega szybko nawet przy trudnych do prasowania tkaninach takich jak len czy bawełna.

Parownica – działaj w pionie i poziomie

To urządzenie to stosunkowo nowy wynalazek, który pozwala na doprowadzenie ubrań do porządku nawet bez użycia deski do prasowania. Kształtem przypominają nieco małą słuchawkę prysznicową. Ergonomiczny uchwyt zapewni sprawne posługiwanie się urządzeniem. Parownica sprawdzi się w prasowaniu delikatnych tkanin takich jak kaszmir czy jedwab. Poradzi sobie również z ubraniami ozdobionymi wymyślnymi wstawkami materiałowymi bądź cekinami.

Jeśli więc masz w swojej szafie garnitur lub sukienkę, której nie wyprasujesz zwykłym żelazkiem, warto pomyśleć nad nowym urządzeniem. Parownica nie służy wyłącznie do prasowania ubrań, z jej pomocą możesz szybko odświeżyć zasłony lub firanki. Wystarczy włączyć urządzenie i puścić strumień wprost na wiszącą firanę. Bardzo ważna jest odpowiednia regulacja ilości produkowanej pary. Dzięki niej możesz dostosować urządzenie do rodzaju prasowanej tkaniny. Niewłaściwe prasowanie może nie przynieść efektu lub nawet zniszczyć materiał.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie

Wybierając tradycyjne żelazko, musisz wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników. Przede wszystkim liczy się jego moc. Im będzie wyższa, tym szybciej się nagrzeje i jest w stanie osiągnąć wyższą temperaturę. Najwydajniejsze żelazka mają moc osiągającą nawet 2500 W. W ich przypadku rozgrzanie trwa dosłownie kilkadziesiąt sekund. Równie ważny jest kształt stopy, a także jej wytrzymałość i odporność na zarysowania.

W przypadku parownic, podobnie jak przy zakupie żelazka, musisz zwrócić uwagę na moc urządzenia. Jako że jest to urządzenie bezprzewodowe, może być ona zdecydowanie mniejsza niż w tradycyjnym urządzeniu, jednak nie wpływa to na jego wydajność. Przed zakupem parownicy musisz jednak upewnić się, że stopa jest wykonana z nieprzywierającego materiału. Warto również sprawdzić, jakie dodatkowe komponenty oferują poszczególni producenci. Jednych może interesować większy pojemnik na wodę, innych szczoteczka, która przyda się w szczególności podczas odświeżenia ubrań z grubego materiału. Ważny jest również czas, w jakim urządzenie będzie gotowe do użycia. Wysokiej jakości parownice nagrzeją się w mniej niż minutę.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (7)
Zobacz także