Blisko ludziPrestiżowa lista „Globalnych Myślicieli 2016”, a na niej (po raz pierwszy) dwie Polki

Prestiżowa lista „Globalnych Myślicieli 2016”, a na niej (po raz pierwszy) dwie Polki

Prestiżowa lista „Globalnych Myślicieli 2016”, a na niej (po raz pierwszy) dwie Polki
Źródło zdjęć: © Facebook.com
Alicja Lipińska

12.12.2016 20:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z partii Razem i Barbara Nowacka z Twojego Ruchu zostały przez prestiżowy amerykański magazyn "Foreign Policy" nagrodzone tytułem "Global Thinkers". Tytuł ten przyznawany jest najważniejszym intelektualistom na świecie, którzy mają realny wpływ na zmianę sposobu myślenia. Polskie polityczki wyróżniono za organizację „Czarnego poniedziałku”.

Jak czytamy w uzasadnieniu, nagroda została im przyznana za „nauczenie Warszawy pokory”. „3 października dziesiątki tysięcy Polaków, w większości ubranych na czarno, wyszło na ulice, by zaprotestować przeciwko planom uchwalenia ustawy całkowicie zakazującej aborcji w Polsce. Barbara Nowacka i Agnieszka Dziemianowicz-Bąk pomogły doprowadzić do wydarzenia, które na kartach historii zapisało się jako Czarny poniedziałek. Dziemianowicz-Bąk w swoich przemówieniach zauważała, że drakońskie przepisy zmienią lekarzy w strażników więziennych, zaś Nowacka – liberalny działacz i kandydatka na premiera – podkreślała w mediach, że nowe prawo przeniesie Polskę do czasów średniowiecza. Kilka dni po Czarnym poniedziałku minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin powiedział, że protesty zmusiły do myślenia i nauczyły nas wszystkich pokory” – brzmi pełne uzasadnienie przyznania nagrody polskim polityczkom.

Tytuł "Global Thinkers" przyznawany jest od 2005 roku stu najwybitniejszym światowym myślicielom i intelektualistom: przywódcom, adwokatom, wynalazcom, artystom, politykom i wizjonerom z całego świata. Na przestrzeni lat honorowani tytułem byli już m.in. Barack Obama, Angela Merkel, Noam Chomsky, Umberto Eco, Warren Buffett i Bill Gates, Bill i Hillary Clinton, Slavoj Žižek, Václav Havel, Edward Snowden, papież Franciszek, Mark Zuckerberg, ale też Władimir Putin.

Do tej pory na tej prestiżowej liście tylko raz znalazło się nazwisko Polaka. W 2012 roku uhonorowano Radosława Sikorskiego, wówczas szefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych, za (jak to określono) „mówienie prawdy, nawet gdy nie jest to dyplomatyczne”. Do tej pory jednak żadna Polka nie została wyróżniona tym tytułem.

„Cieszy fakt, że ta kobieca energia z Czarnych Protestów została zauważona i doceniona na świecie, a polskie kobiety znalazły się wśród tak wybitnych osób jak Justin Trudeau czy Angela Merkel” – napisała na swoim facebookowym profilu Barbara Nowacka, serdecznie gratulując przy okazji koleżance z partii Razem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (58)
Zobacz także