Problem w nowym mieszkaniu

Problem w nowym mieszkaniu

30.10.2006 13:41, aktual.: 02.11.2006 10:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pani Barbara ma problem z hallem i łazienką w nowym mieszkaniu. W hallu nie ma miejsca na szafę, łazienka natomiast powinna posiadać wannę, prysznic, pralkę i szafki.

Pani Barbara ma problem z hallem i łazienką w nowym mieszkaniu. W hallu nie ma miejsca na szafę, łazienka natomiast powinna posiadać wannę, prysznic, pralkę i szafki.

Niestety, czasem architekci mając na uwadze bryłę budynku nie bardzo przejmują się wygodą mieszkających tam potem ludzi. Tutaj mamy właśnie taki przykład… To smutne, zważywszy ile musimy obecnie wydać na kupno nowego mieszkania. Dzięki temu architekci wnętrz mają co prawda więcej pracy, ale mnie osobiście wcale to nie pociesza. Za tyle pieniędzy mamy prawo oczekiwać funkcjonalności, niestety coraz częściej otrzymujemy małe, nieustawne, pokrzywione klitki… Ale dosyć tych dygresji.

Nie mamy wiele możliwości. Pomieszczenia są niewielkie i nie można powiększyć ich kosztem hallu. W tym wypadku sugeruję przesunięcie drzwi do salonu bliżej okien, na rysunku – drzwi po prawej. Dzięki temu nie zburzymy nadto komunikacji, kiedy za pomocą ścianek wydzielimy wnękę pomiędzy drzwiami naprzeciwko wejścia. Jeśli chodzi o łazienkę, aby pomieścić taki program najsensowniejsze jest jedno rozwiązanie. Mianowicie przesuwamy ściankę po lewej od wejścia do łazienki, aby pomieścić tam brodzik. W zakrzywieniu – wanna, precyzyjnie wybrana – dokładnie taki model jak na rysunku, inny po prostu się nie zmieści.

Po przedłużeniu ścianki prysznica otrzymujemy miejsce na wiszące wc. Proszę również pilnować wymiarów, aby możliwe było zmieszczenie stelażu. Naprzeciwko – umywalka podblatowa. Pod blatem, obok wanny – miejsce na pralkę. Półki jedynie w okolicach wanny – wc oraz umywalki.

Dodatkowo kilka krótkich odpowiedzi na konkretne pytania, do których nie potrzeba rysunków. Dla Oli, która boi się opłat za elektryczną płytę grzewczą - faktycznie w wypadku, gdy jest możliwość, lepiej jednak zdecydować się na gaz – nadal jest najtańszym rozwiązaniem. Jeśli chcemy jednak pozostać przy płycie elektrycznej, trzeba będzie zainwestować w nią maksymalnie dużo pieniędzy. Tak, aby miała funkcje oszczędzania energii i bardzo dużą moc – może być wtedy krócej używana (paradoksalnie wychodzi taniej).
Pan Matador prosi o pomoc w zakupie zasłon. Z opisu wnioskuję, że zasłony powinny być jak najspokojniejsze. Ma Pan istną mieszaninę barw i deseni w domu! Czyli bez wzorów, gładka biała lub w najjaśniejszym odcieniu ściany.

Pani Agnieszka pyta, jak zamaskować pęknięcia płyt GK w mieszkaniu. Najprościej byłoby kupić taśmę łączeniową z włóknem szklanym w specjalistycznym sklepie i położyć gładź tynkową po całości. Zasięgnęłabym jednak porady fachowca, jeśli chodzi o przyczyny takiego stanu rzeczy. Czasem nie uda się wyeliminować pęknięć, jeśli nie naprawimy błędów, jakie popełnił stawiający ścianę. Może to też wskazywać na poważniejsze problemy konstrukcyjne.

Pani Kindziulka pyta natomiast, gdzie można się nauczyć architektury wnętrz i na jakich programach pracujemy. Zdecydowanie przodują studia dzienne w państwowych wyższych szkołach artystycznych. Najlepsze to Akademie Sztuk Pięknych w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi i Gdańsku. Tylko one tak naprawdę się liczą. Używamy do pracy najczęściej AutoCADa i pochodnych typu ArchiCAD, Nemetschek, IntelliCAD, ArCon itp. Niestety są to programy profesjonalne i bardzo kosztowne.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (0)