Problemy z zachowaniem u dzieci zbyt długo oglądających telewizję
Pięciolatki, które spędzają przed telewizorem ponad trzy godziny dziennie, są bardziej skłonne do zachowań antyspołecznych w wieku siedmiu lat - wynika z brytyjskich badań opublikowanych w przeglądzie "Archives of Disease in Childhood"
Pięciolatki, które spędzają przed telewizorem ponad trzy godziny dziennie, są bardziej skłonne do zachowań antyspołecznych w wieku siedmiu lat - wynika z brytyjskich badań opublikowanych w przeglądzie "Archives of Disease in Childhood".
Badania były częścią Millennium Cohort Study (MCS). Wzięło w nich udział ponad 11 tys. dzieci urodzonych w Wielkiej Brytanii w latach 2000-2002. Na podstawie analizy kwestionariuszy wypełnianych przez rodziców naukowcy doszli do wniosku, że przedszkolaki, które oglądały dużo telewizji, w wieku szkolnym częściej angażowały się w bójki i dopuszczały się kradzieży.
Naukowcy koncentrowali się przede wszystkim na takich problemach jak problemy z zachowaniem, problemy emocjonalne, trudności z koncentracją, nadaktywność, trudności z nawiązywaniem bliższych relacji z rówieśnikami, a także obniżona empatia.
W wieku pięciu lat niemal dwie trzecie dzieci spędzało przed ekranem 1-3 godziny dziennie, 15 proc. oglądało telewizję dłużej niż 3 godziny dziennie, a niecałe 2 proc. wcale jej nie oglądało.
"Wyniki tych badań sugerują, że ostrzeganie przed nadmiernym zaprzyjaźnieniem się dzieci z telewizorem jest uzasadnione ze względu na możliwość wystąpienia problemów wychowawczych, ale także, jak wykazały inne analizy, problemów ze zdrowiem czy uzyskiwaniem gorszych wyników w nauce" - podsumowują naukowcy.
koc/ agt/ (PAP)