FitnessProblemy z zachowaniem u dzieci zbyt długo oglądających telewizję

Problemy z zachowaniem u dzieci zbyt długo oglądających telewizję

Problemy z zachowaniem u dzieci zbyt długo oglądających telewizję
Źródło zdjęć: © 123RF

27.03.2013 14:36, aktual.: 27.03.2013 14:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pięciolatki, które spędzają przed telewizorem ponad trzy godziny dziennie, są bardziej skłonne do zachowań antyspołecznych w wieku siedmiu lat - wynika z brytyjskich badań opublikowanych w przeglądzie "Archives of Disease in Childhood"

Pięciolatki, które spędzają przed telewizorem ponad trzy godziny dziennie, są bardziej skłonne do zachowań antyspołecznych w wieku siedmiu lat - wynika z brytyjskich badań opublikowanych w przeglądzie "Archives of Disease in Childhood".

Badania były częścią Millennium Cohort Study (MCS). Wzięło w nich udział ponad 11 tys. dzieci urodzonych w Wielkiej Brytanii w latach 2000-2002. Na podstawie analizy kwestionariuszy wypełnianych przez rodziców naukowcy doszli do wniosku, że przedszkolaki, które oglądały dużo telewizji, w wieku szkolnym częściej angażowały się w bójki i dopuszczały się kradzieży.

Naukowcy koncentrowali się przede wszystkim na takich problemach jak problemy z zachowaniem, problemy emocjonalne, trudności z koncentracją, nadaktywność, trudności z nawiązywaniem bliższych relacji z rówieśnikami, a także obniżona empatia.

W wieku pięciu lat niemal dwie trzecie dzieci spędzało przed ekranem 1-3 godziny dziennie, 15 proc. oglądało telewizję dłużej niż 3 godziny dziennie, a niecałe 2 proc. wcale jej nie oglądało.

"Wyniki tych badań sugerują, że ostrzeganie przed nadmiernym zaprzyjaźnieniem się dzieci z telewizorem jest uzasadnione ze względu na możliwość wystąpienia problemów wychowawczych, ale także, jak wykazały inne analizy, problemów ze zdrowiem czy uzyskiwaniem gorszych wyników w nauce" - podsumowują naukowcy.

koc/ agt/ (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także