Blisko ludziProblemy ze wzwodem

Problemy ze wzwodem

Problemy ze wzwodem
Źródło zdjęć: © -sxc.hu
16.01.2010 23:15, aktualizacja: 17.01.2010 23:06

Mój mężczyzna (35 l) podczas pieszczot na wzwód, jednak gdy przechodzimy do stosunku to jego członek opada od razu lub po kilku minutach.

Mój mężczyzna (35 l) podczas pieszczot na wzwód, jednak gdy przechodzimy do stosunku to jego członek opada od razu lub po kilku minutach. Nie wiem jak mu pomóc - czy to znaczy że jest impotentem?

Około 30 % mężczyzn przyznaje, że miało problemy ze wzwodem przynajmniej raz w ciągu życia, a jednak mimo to obecnie są aktywni seksualnie. Nie formułowałbym więc aż tak radykalnych ocen. Zanikanie erekcji po pewnym czasie, zwłaszcza tuż przed rozpoczęciem stosunku lub w jego trakcie wskazuje na przyczyny psychogenne, mające swoje źródło w emocjach związanych ze zbliżającym się współżyciem lub partnerką. Sytuacja taka może się zdarzyć również wówczas, gdy mężczyzna spostrzega partnerkę jako bardzo atrakcyjną albo gdy nieświadomie obawia się, że może nie spełnić jej oczekiwań. Przyczyny mogą również wynikać z niewystarczającego poczucia bezpieczeństwa w relacji partnerskiej, mogącego mieć swoje źródło zarówno w samej relacji, jak też nawet w tak odległych miejscach, jak związki z poprzednimi partnerami, a nawet relacje z rodzicami. Dotyczy to zwłaszcza trudnych emocjonalnie doświadczeń mających miejsce w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania. Pomoc polega wówczas na terapii psychologicznej. Niewykluczone są
również przyczyny na tle organicznym. Wskazane byłoby, aby Pani mężczyzna skorzystał z pomocy zanim problem się utrwali.

Radosław Jerzy Utnik – psycholog-seksuolog, członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Źródło artykułu:WP Kobieta