Program ECO w zmywarce - na czym polega i jak długo trwa?

Program ECO w zmywarce - na czym polega i jak długo trwa?

Program ECO w zmywarce - na czym polega i jak długo trwa?
Źródło zdjęć: © iStock.com
24.08.2018 13:14

Program ECO w zmywarce został stworzony z myślą o oszczędzaniu. Mimo że trwa on znacznie dłużej niż np. program automatyczny, to zużywa dużo mniej wody i prądu. Nie zawsze jednak poleca się korzystać z programu ECO - zwłaszcza wówczas, gdy mamy do czynienia z bardzo zabrudzonymi naczyniami.

Program ECO w zmywarce

Programy ekonomiczne w zmywarkach mają za zadanie przede wszystkim oszczędzać wodę i energię. Wiele osób jednak ma wątpliwości, czy tak jest faktycznie, ponieważ zwykle programy ECO trwają znacznie dłużej niż np. programy automatyczne. Dzieje się tak w głównej mierze dlatego, że dzięki dłuższemu procesowi mycia, nie ma potrzeby mocnego podgrzewania wody. Również namydlanie naczyń trwa znacznie dłużej, co sprawia, że zmywarka nie potrzebuje aż tak dużo energii na ich dokładne wymycie. W praktyce oznacza to, że używanie programu Eco jest bardziej opłacalne niż używanie programu automatycznego. Stosowanie trybu ekonomicznego wymaga ok. 0,73 kWh prądu (może to się różnić w zależności od modelu zmywarki). Przykładowo: posiadając zmywarkę firmy Beco i używając wyłącznie programu ECO, możesz zaoszczędzić ok. 523,6 kWh przez rok, co przekłada się na ok. 315 zł.

Tryb ECO w zmywarkach ma również swoje minusy. Jednym z nich jest to, że niezbyt dobrze może on radzić sobie z mocno zabrudzonymi naczyniami. Dlatego też najlepszym pomysłem jest dostosowywanie programu mycia do stopnia zabrudzenia naczyń.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także