PROGRESSteron już tuż tuż!
Ruszyły już zapisy na festiwal PROGRESSteron. To już dwudziesta pierwsza edycja imprezy, która przez lata zamieniła się w największe wydarzenie związane z rozwojem osobistym w Polsce. Na przełomie października i listopada w 9 miastach będzie można wziąć udział w licznych warsztatach.
27.09.2010 | aktual.: 29.09.2010 16:48
Ruszyły już zapisy na festiwal PROGRESSteron. To już dwudziesta pierwsza edycja imprezy, która przez lata zamieniła się w największe wydarzenie związane z rozwojem osobistym w Polsce. Na przełomie października i listopada w 9 miastach będzie można wziąć udział w licznych warsztatach.
Taniec, joga, garncarstwo. Twórczość. Rozwój osobisty. Na unikalne zajęcia tylko dla kobiet można już zapisywać się online.
Najpierw najlepiej znaleźć najbliższe nam miasto, potem sprawdzić rozkład zajęć. W tym roku szczególnie ważny jest podział na PROGRESSteron Inspiracje i PROGRESSteron Relacje. Z pierwszą częścią uczestniczki festiwalu miały już do czynienia: to warsztaty rozwojowe z takich dziedzin jak psychoedukacja, praca z ciałem, muzyka, taniec, plastyka, twórczość, edukacja, wychowanie, zdrowie i wizerunek, wszystko w blokach od 1,5 do 3 godzin. Relacje – to festiwalowa nowość: pogłębione warsztaty psychoedukacyjne dla tych, którzy mogą spędzić na nich jeden lub dwa dni, polegające na zdobywaniu umiejętności osobistych, wzbogacających nasze życie i związki z innymi ludźmi.
- To odpowiedź na potrzeby naszych uczestniczek – mówi Lucyna Wieczorek-Tutak z Dojrzewalni Róż, jedna z organizatorek festiwalu. – Inspiracje pokazują bogactwo metod rozwoju, w krótkim czasie można poznać ich wielorakość. Tymczasem Relacje sięgają głębiej, może nie tak jak w terapii, ale jest to już szansa na dłuższą refleksję – mówi. Podkreśla, ze inspiracja to tylko początek rozwoju, zmiany.
Organizatorom festiwalu przyświeca motto z Ralpha Waldo Emmersona: "To, co za wami i to, co przed wami jest niczym w porównaniu z tym, co jest w was”. Uznani i sprawdzeni trenerzy, psychologowie, terapeuci i specjaliści z rozmaitych dziedzin (jak na przykład indyjski masaż głowy) dzielą się swoim doświadczeniem, wiedzą i pozawalają tu znaleźć ścieżkę do siebie. Przekonują, ze własne życie da się świadomie kształtować. Uczą odnaleźć, docenić i celebrować kobiecość, nową pasję czy umiejętność. Może to być fotografia, taniec czy malowanie. Może też – słuchanie innych. W każdym mieście traficie na coś innego, na przykład na trening WenDo, czyli specjalnej samoobrony dla kobiet.
- Festiwal Progressteron jest dla mnie testerem tego, co dzieje się w obszarze tzw. rozwoju osobistego – mówi Aneta Pondo, naczelna Krakowskiego Miasta Kobiet, które towarzyszy festiwalowi od początku. - Byłam na kilkunastu różnych zajęciach, między innymi na wendo, medytacji, tańcach afrykańskich, porozumiewaniu bez przemocy, a ostatnio na baby-jodze. Najbardziej jednak lubię Progressteron nie za konkretne zajęcia, ale za jego atmosferę: za to że daje mi poczucie babskiej więzi, i za to, że za każdym razem otwiera mi oczy na to, jak wspaniałe i różnorodne są kobiety, niezależnie od wieku, zawodu, urody – podkreśla Pondo.
W tym roku nowością jest warsztat dla macoch, o którym już głośno w mediach.
– Obydwie jesteśmy macochami i dobrze znamy potrzeby innych, znajdujących się w podobnej pozycji jak my kobiet – mówiła mi Agata Szymula, która wraz z Olą Świderską prowadzi ten warsztat. – Postaramy się „odczarować” stereotyp „złej macochy”, który znamy choćby z bajek: zawistnej, zazdrosnej – podkreśla Agata. W dobie rodzin patchworkowych i coraz częstszych rozwodów szczególnie ważne jest zadanie sobie takich pytań jak: Jaka jestem? Jaką pełnię rolę? Jak ułożyć sobie relacje z dziećmi partnera? A jak nie zapomnieć o sobie i swoich potrzebach?
Na warsztaty może zapisać się praktycznie każdy, ale udział w nich jest płatny. Cena warsztatów to przeciętnie 40-60 zł, zmienia się w zależności od czasu trwania i zakresu zajęć oraz miasta, w którym Progressteron się odbywa. Wszystkie spotkania dają jednak niezwykłą okazję bycia we wspólnocie rozwijających się i otwartych kobiet – a to wartość nie do przecenienia.
Bydgoszcz: 23-24 października, 12-14 listopada
Katowice: 16-17, 23-24 października
Kraków: 15-17, 22-24 października
Łódź: 9-10,16-17, 23-24 października
Poznań: 22-24 października, 5-7, 13-14 listopada
Szczecin: 16-17, 23-24 października
Trójmiasto: 15-17, 22-24 października
Warszawa: 16-17, 23-24 października, 6-7, 13-14 listopada
Wrocław: 23-24, 29-30 października, 6-7 listopada