Trwa ładowanie...
da0fuvq

Proteiny na śniadanie dobre na odchudzanie

Kobiety spożywające śniadania o dużej zawartości białka czują się bardziej najedzone w ciągu dnia, a dzięki temu ograniczają wielkość kolejnych posiłków - przekonują naukowcy z University of Missouri-Columbia (USA).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Proteiny na śniadanie dobre na odchudzanie
(Thinkstockphotos)
da0fuvq

Badacze doszli do wniosku, że poranny posiłek powinien składać się z produktów bogatych w proteiny, jak kiełbaski, czy jajka, bo wtedy skuteczniej zaspokaja apetyt i zapobiega chęci objadania się w porze obiadowej.

Swoją hipotezę sprawdzili na grupie kobiet w wieku od 18 do 55 lat, którym zaproponowano różne wersje śniadania o odmiennej zawartości białka (w wersji wysokoproteinowej było to 30-39 gramów), ale takiej samej wartości kalorycznej (300 kcal) i ilości tłuszczu oraz błonnika. Część uczestniczek została z kolei całkowicie pozbawiona porannego posiłku i otrzymała jedynie szklankę wody.

Naukowcy zarówno przed śniadaniem, jak i po nim (co 30 minut aż do pory lunchu) pytali osoby badane o ocenę natężenia swojego apetytu. Kobiety szacowały poziom swojego głodu, poczucia wypełnienia, czy pragnienia, by coś przekąsić.

da0fuvq

Następnie podano wszystkim uczestniczkom obiad, który składał się z pierożków tortellini polanych sosem i poproszono, aby jadły aż poczują się syte.

Okazało się, że kobiety, które uprzednio spożyły bogate w białko śniadanie deklarowały mniejsze poczucie głodu lub chęci podjadania, a większe poczucie sytości po jedzeniu, a ponadto konsumowały mniejsze ilości jedzenia w trakcie obiadu w porównaniu z kobietami po śniadaniu o małej zawartości białka i kobietami, które opuściły poranny posiłek.

"Jedzenie śniadań bogatych w proteiny znacząco zwiększa kontrolę nad apetytem i może pomóc kobietom w uniknięciu objadania się w ciągu dnia" - podsumowuje Kevin C. Maki, współautor badania.

Wyniki eksperymentu zaprezentowano na tegorocznej konferencji Towarzystwa ds. Otyłości, która odbyła się w dniach 11-16 listopada w Atlancie (USA).

(PAP/ma)

POLECAMY:
Dlaczego wizyty na siłowni mogą sprawić, że przytyjesz?
Mózg nie ułatwia nam odchudzania
9 poskramiaczy apetytu, które naprawdę działają

da0fuvq

Podziel się opinią

Share
da0fuvq
da0fuvq