UrodaPryszcze na brodzie – jak się pozbyć wyprysków na twarzy?

Pryszcze na brodzie – jak się pozbyć wyprysków na twarzy?

Wypryski na twarzy mogą mieć różne przyczyny. Część z nich to zaniedbania dotyczące higieny i diety, inne zaś mają podłoże hormonalne. Wypryski na twarzy można leczyć dermatologicznie lub poprzez zastosowanie odpowiednich zabiegów.

Pryszcze na brodzie – jak się pozbyć wyprysków na twarzy?
Źródło zdjęć: © iStock.com

26.06.2018 | aktual.: 02.08.2018 11:03

Przyczyny wyprysków na twarzy

Wypryski to stany zapalne skóry wywołane obecnością bakterii. Pojawiają się jako pryszcze na brodzie, czole, policzkach i nosie. Jako stany chorobowe stanowią świadectwo przebiegu trądziku, który może objawiać się w trzech fazach: jako zaskórniki, krostki i ropne wypryski.

Przyczyn występowania wyprysków na twarzy jest wiele. Pierwszą z nich jest nadmiar wydzielanego sebum, czyli łoju, który stanowi naturalną ochronę skóry. Jeśli jest go za dużo, pozostaje w porach skórnych, a tam wraz z zanieczyszczeniami stanowi pożywkę dla bakterii. Ta przyczyna ma najczęściej odzwierciedlenie w lokalizacji pryszczy na brodzie, czole i nosie, czyli w tzw. strefie T.

Innym powodem powstawania wyprysków na twarzy jest nieodpowiednia dieta, w której przeważają posiłki smażone i pikantne. Znaczny wpływ na problem z wypryskami ma także zbyt duża ilość spożywanej soli oraz cukrów. Przy jednoczesnym nawyku do picia kawy i niewystarczającym nawadnianiu organizmu może to sprawiać, że w ciele będą zatrzymywać się toksyny.

Poza tym wypryski ropne mogą pojawiać się jako efekt nieprawidłowej higieny twarzy. Niechlujne, niedokładne zmywanie makijażu, a tym bardziej pozostawianie go na twarzy przez całą noc, to doskonała okazja do zatkania porów skórnych łojem, zanieczyszczeniami i drobinkami kosmetyków do makijażu.

Jeśli masz problem z wypryskami na twarzy, sprawdź żele do mycia twarzy na WP radarOkazji.

Ostatnią możliwą przyczyną wyprysków na twarzy są zaburzenie hormonalne. Wraz ze wzmożoną produkcją prolaktyny w przysadce mózgowej, może wytwarzać się większa ilość łoju, a struktura skóry osłabiać.

Zabiegi na wypryski na twarzy

Zabiegi gabinetowe na wypryski na twarzy działają pobudzająco na komórki skóry i sprawiają, że ta szybciej się regeneruje. Do najważniejszych należą:

  • kriopeeling, czyli bardzo krótki, bo 15-sekundowy, zabieg, podczas którego dochodzi do zamrożenia zainfekowanych tkanek ciekłym azotem,
  • mikrodermabrazja – zabieg wykonywany specjalnym aparatem, który mechanicznie ściera zrogowaciały naskórek,
  • peeling chemiczny z zastosowaniem kwasu migdałowego, kwasy pirogronowego, kwasu glikolowego lub TCA,
  • w przypadku skutecznego usuwania blizn po wypryskach ropnych sprawdzą się również zabiegi z wykorzystaniem lasera.

Wypryski na twarzy – leczenie dermatologiczne

Działanie środków dermatologicznych na wypryski na twarzy może mieć charakter zewnętrzny lub wewnętrzny.

Preparatami przepisanymi przez dermatologa, które aplikuje się na powierzchni skóry, są maści antybakteryjne oczyszczające pory i hamujące rozwój bakterii. Zawierają najczęściej tretinoinę (pochodną witaminy A)
, nadtlenek benzolu, kwas azelainowy lub tlenek cynku. Mocniejszym środkiem zewnętrznym na wypryski na twarzy jest żel z antybiotykiem — erytromycyną albo klindamycyną.

Podobne działanie będą miały preparaty doustne wpływające na wypryski na twarzy od wewnątrz. Będą to między innymi retinoidy zawierające izotretinoinę albo tetracyklina.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)