UrodaPryszcze na brodzie – jak się pozbyć wyprysków na twarzy?

Pryszcze na brodzie – jak się pozbyć wyprysków na twarzy?

Pryszcze na brodzie – jak się pozbyć wyprysków na twarzy?
Źródło zdjęć: © iStock.com
26.06.2018 23:09, aktualizacja: 02.08.2018 11:03

Wypryski na twarzy mogą mieć różne przyczyny. Część z nich to zaniedbania dotyczące higieny i diety, inne zaś mają podłoże hormonalne. Wypryski na twarzy można leczyć dermatologicznie lub poprzez zastosowanie odpowiednich zabiegów.

Przyczyny wyprysków na twarzy

Wypryski to stany zapalne skóry wywołane obecnością bakterii. Pojawiają się jako pryszcze na brodzie, czole, policzkach i nosie. Jako stany chorobowe stanowią świadectwo przebiegu trądziku, który może objawiać się w trzech fazach: jako zaskórniki, krostki i ropne wypryski.

Przyczyn występowania wyprysków na twarzy jest wiele. Pierwszą z nich jest nadmiar wydzielanego sebum, czyli łoju, który stanowi naturalną ochronę skóry. Jeśli jest go za dużo, pozostaje w porach skórnych, a tam wraz z zanieczyszczeniami stanowi pożywkę dla bakterii. Ta przyczyna ma najczęściej odzwierciedlenie w lokalizacji pryszczy na brodzie, czole i nosie, czyli w tzw. strefie T.

Innym powodem powstawania wyprysków na twarzy jest nieodpowiednia dieta, w której przeważają posiłki smażone i pikantne. Znaczny wpływ na problem z wypryskami ma także zbyt duża ilość spożywanej soli oraz cukrów. Przy jednoczesnym nawyku do picia kawy i niewystarczającym nawadnianiu organizmu może to sprawiać, że w ciele będą zatrzymywać się toksyny.

Poza tym wypryski ropne mogą pojawiać się jako efekt nieprawidłowej higieny twarzy. Niechlujne, niedokładne zmywanie makijażu, a tym bardziej pozostawianie go na twarzy przez całą noc, to doskonała okazja do zatkania porów skórnych łojem, zanieczyszczeniami i drobinkami kosmetyków do makijażu.

Jeśli masz problem z wypryskami na twarzy, sprawdź żele do mycia twarzy na WP radarOkazji.

Ostatnią możliwą przyczyną wyprysków na twarzy są zaburzenie hormonalne. Wraz ze wzmożoną produkcją prolaktyny w przysadce mózgowej, może wytwarzać się większa ilość łoju, a struktura skóry osłabiać.

Zabiegi na wypryski na twarzy

Zabiegi gabinetowe na wypryski na twarzy działają pobudzająco na komórki skóry i sprawiają, że ta szybciej się regeneruje. Do najważniejszych należą:

  • kriopeeling, czyli bardzo krótki, bo 15-sekundowy, zabieg, podczas którego dochodzi do zamrożenia zainfekowanych tkanek ciekłym azotem,
  • mikrodermabrazja – zabieg wykonywany specjalnym aparatem, który mechanicznie ściera zrogowaciały naskórek,
  • peeling chemiczny z zastosowaniem kwasu migdałowego, kwasy pirogronowego, kwasu glikolowego lub TCA,
  • w przypadku skutecznego usuwania blizn po wypryskach ropnych sprawdzą się również zabiegi z wykorzystaniem lasera.

Wypryski na twarzy – leczenie dermatologiczne

Działanie środków dermatologicznych na wypryski na twarzy może mieć charakter zewnętrzny lub wewnętrzny.

Preparatami przepisanymi przez dermatologa, które aplikuje się na powierzchni skóry, są maści antybakteryjne oczyszczające pory i hamujące rozwój bakterii. Zawierają najczęściej tretinoinę (pochodną witaminy A)
, nadtlenek benzolu, kwas azelainowy lub tlenek cynku. Mocniejszym środkiem zewnętrznym na wypryski na twarzy jest żel z antybiotykiem — erytromycyną albo klindamycyną.

Podobne działanie będą miały preparaty doustne wpływające na wypryski na twarzy od wewnątrz. Będą to między innymi retinoidy zawierające izotretinoinę albo tetracyklina.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także