Blisko ludziPrzedszkolaki na występie w maseczkach. Burza w komentarzach pod nagraniem

Przedszkolaki na występie w maseczkach. Burza w komentarzach pod nagraniem

Przedszkolaki na występie w maseczkach. Burza w komentarzach pod nagraniem
Źródło zdjęć: © Getty Images
Anna Podlaska

20.06.2020 14:04, aktual.: 20.06.2020 15:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Występ przedszkolaków z Wrocławia wywołał dyskusję w mediach społecznościowych. Dzieci w pogodny dzień śpiewały na dworze, ich pokaz oglądał prezydent miasta Jacek Sutryk, który opublikował również wideo z wydarzenia na swoim profilu na Facebooku. Zdziwienie internautów wywołało to, że dzieci miały na sobie maseczki.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk opublikował na Facebooku wideo z występu przedszkolaków, w którym brał udział. Widać na nim śpiewające dzieci, ustawione w odpowiednich odstępach od siebie. Na głowie kilkulatki miały czapki, a ich usta i nosy zakrywały maseczki. Każde dziecko miało również obok siebie krzesełko, na którym mogło usiąść.

Wideo z przedszkolakami wywołało burzę

Pod zamieszczonym postem jest lawina komentarzy, przeważają negatywne opinie na temat noszenia maseczek przez dzieci w przestrzeni otwartej.

"Na dworze w odstępach i maskach? Słońce, gorąco i męczą te biedne dzieci", "Jest tak ciepło, a te biedne dzieci muszą dusić się w tych maseczkach i jeszcze śpiewać, aż się płakać chce" – piszą internauci. Są również głosy, które usprawiedliwiają decyzję o założeniu masek: "czy my, Polacy musimy ciągle krytykować? Przecież te dzieci nie stały tam godzinami (…). Nie widzę, aby tym dzieciom działa się krzywda!".

Czy dzieci powinny nosić maseczki?

Dr hab. n. med. Ernest Kuchar, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym WUM w rozmowie z WP Parenting powiedział, że stosowanie masek przez dzieci może być niebezpieczne.

- U dzieci wszystko jest małe, a to powoduje większe opory przepływu powietrza w drogach oddechowych. Z fizyki wiemy, że opór jest proporcjonalny do czwartej potęgi średnicy rurki, a to oznacza, że jeśli rurka jest w przekroju dwa razy mniejsza, to opory są aż szesnaście razy większe. Mówiąc wprost - dzieci oddychają z dużo większym wysiłkiem niż dorośli. Maseczka jest niczym innym jak filtrem, który stawia dodatkowy opór, więc to powoduje, że łącznie te opory jeszcze bardziej się zwiększają i to może powodować, że dziecko się po prostu zmęczy oddychaniem – przyznał ekspert.

Zobacz także: Body mind z Agnieszką Aftyką. Poznaj najlepsze techniki relaksujące

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także