Przerażające dane: jedna na dziesięć osób nie myje rąk
Wydaje ci się, że mycie rąk to coś naturalnego i że robisz to dość dobrze i często? Cóż, najnowsze badania przeprowadzone przez departament _Public Health England_ (Publiczne Zdrowie w Anglii) przedstawiają dość ponury obraz tego, jak większość z nas dba o higienę osobistą. Okazuje się, że jedna na pięć osób w ogóle nie myje rąk po wizycie w toalecie, a 10 procentom wystarczy opłukanie palców wodą.
Wydaje ci się, że mycie rąk to coś naturalnego i że robisz to dość dobrze i często? Cóż, najnowsze badania przeprowadzone przez departament Public Health England (Publiczne Zdrowie w Anglii) przedstawiają dość ponury obraz tego, jak większość z nas dba o higienę osobistą. Okazuje się, że jedna na pięć osób w ogóle nie myje rąk po wizycie w toalecie, a 10 procentom wystarczy opłukanie palców wodą.
Badania przeprowadzono z udziałem mieszkańców Wielkiej Brytanii, jednak wyniki wydają się dziwnie znajome... Niestety, wielu Polaków nie ma pojęcia, jak poprawnie dbać o swoje zdrowie. Pod każdym slajdem przedstawiamy wyniki sondy, która dość dobrze ukazuje, jak często myjemy ręce.
(sr/mtr), kobieta.wp.pl
Jak często
Badania brytyjskich ekspertów ukazują, że większość z nas myje ręce tylko 3 lub 4 razy dziennie. Wydaje nam się, że to wystarczająca liczba. Tymczasem specjaliści zalecają mycie rąk ok. 10 razy dziennie, szczególnie w okresach grypy i przeziębień.
Co więcej, aż 40 procent badanych myło ręce średnio przez mniej niż 10 sekund. To tylko połowa czasu potrzebna do tego, żeby efektywnie pozbyć się zarazków z dłoni.
Paradoks
Szczególnie niedbali okazali się mężczyźni. Dwa razy częściej w ogóle nie używali mydła.
Co ciekawe, chociaż bardzo niski procent badanych poprawnie mył ręce, to aż 1 na 10 osób deklarowała, że unika publicznego transportu, ponieważ boi się bakterii.
Toalety
Okazuje się, że mamy obawy przed korzystaniem z publicznych toalet. Szczególnie nie lubimy dotykać drzwi i spłuczki. Nie przeszkadza to jednak 10 procentom badanych używać w toalecie telefonów komórkowych. Pięć procent na sedesie lubi poczytać dokumenty biurowe.
Bakterie
Efektów takiego zachowania nie trzeba daleko szukać. Poprzednie badania wykazały obecność bakterii E.coli na wielu produktach codziennego użytku, np. na kubkach do kawy i na reklamówkach. Nie mogły znaleźć się tam w inny sposób niż przez kontakt z kałem ludzkim lub zwierzęcym!
Higiena
Dr Bob Adak, który przewodził badaniami, komentuje: - Nikt z nas nie chciałby dotykać czy jeść fekaliów, ale tak właśnie się dzieje, jeżeli nie umyjemy porządnie rąk. W ten sposób przenosi się wiele chorób. Jeżeli poprawimy naszą higienę, unikniemy wielu infekcji i będziemy czuć się lepiej.
Dr Lisa Ackerley, ekspertka ds. higieny, zaznacza, że poprawne mycie rąk potrafi zmniejszyć ryzyko wystąpienia biegunki aż o 47 procent.
Jak myć ręce?
Jak poprawnie myć ręce? Eksperci zalecają, żeby robić to przez co najmniej 20 sekund, w ciepłej wodzie, z użyciem mydła lub żelu antybakteryjnego. Najlepiej wycieraj je potem ręcznikiem papierowym. Myj ręce często, szczególnie w sezonie grypy i przeziębień. Zawsze przed i po przyrządzaniu jedzenia oraz po skorzystaniu z toalety. Unikaj kontaktu dłoni z brudnymi częściami ciała, myj je zawsze po jedzeniu czy dotknięciu ziemi. Tym częściej, im bardziej osłabiony jest twój organizm.
(sr/mtr), kobieta.wp.pl