Przestrzeń w kuchni

Przestrzeń w kuchni

Przestrzeń w kuchni
06.08.2007 09:56, aktualizacja: 07.08.2007 10:56

Przykłady urządzenia przestronnej kuchni.

Tym razem nietypowy problem. Migotka ma sporą kuchnię - ok. 14 m2. Przy obecnym ustawieniu mebli czyli stół pod oknem, a cały sprzęt kuchenny i blaty przy pełnej ścianie, w pomieszczeniu czuje się pewną pustkę. Zastanawia się Pani nad szafkami rogowymi lub np. zlikwidowaniem drzwi prowadzących do jadalni. Oto porady dotyczące układu szafek i stołu.

Przede wszystkim gratuluje przestronnej kuchni. Należy się z tego cieszyć. Według mnie, nie jest najlepszym pomysłem likwidowanie drzwi do jadalni, gdyż utrudniania się w ten sposób komunikację. Szafki narożne są dobrym pomysłem, nie powinny też zakłócić przestronności.

Przygotowałam dwa przykłady urządzenia takiej kuchni. Oczywiście są możliwe również inne rozwiązania. Te jednak pierwsze przychodzą na myśl.

Wersja A

W wersji A górny ciąg zakręciłam na prostopadłą ścianę. W tym ciągu szafek pozostawiłam tylko płytę z piekarnikiem i narożny zlew. Naprzeciwko, obok istniejącego komina, ustawiłam wysoką szafkę z cargo i lodówką. Dzięki temu lepiej wykorzystano przestrzeń i ciąg szafek wydaje sie dłuższy. Jest tak też wygodniej. Jest więcej miejsca na blatach, a lodówka jak poprzednio znajduje się blisko drzwi. Stół w tej wersji nieci przesunięto w stronę jadalni, dzięki czemu lepiej wykorzystano pozostałą wolną przestrzeń. Wersja B

Z kolei, wersja B posiada modną wyspę na środku pomieszczenia. Dzięki temu przestrzeń zostaje podzielona i dzięki temu wydaje się lepiej wykorzystana. Przy ścianie blat roboczy ze zlewem oraz wysokim słupkiem z lodówką i piekarnikiem lub / i mikrofalówką. Natomiast na środku pomieszczenia, w wyspie – płyta grzewcza z blacikiem śniadaniowym. W tym wypadku, z racji narzucającej się osiowości rozwiązania, sugeruję poszerzenie drzwi do jadalni tak, aby się znalazły w osi pomieszczenia i były dwudrzwiowe.

Architekt wnętrz
Joanna Rzepińska

Źródło artykułu:WP Kobieta