FitnessPrzewlekły ból w miednicy

Przewlekły ból w miednicy

13.03.2006 13:03, aktualizacja: 15.03.2006 14:21

O przewlekłym bólu w miednicy mniejszej możemy mówić, kiedy stałe lub okresowo powtarzające się objawy bólowe utrzymują się przez dłuższy czas (powyżej sześciu miesięcy).

O przewlekłym bólu w miednicy mniejszej możemy mówić, kiedy stałe lub okresowo powtarzające się objawy bólowe utrzymują się przez dłuższy czas (powyżej sześciu miesięcy).

Bóle podbrzusza powtarzające się cyklicznie

  1. Bóle owulacyjne Występują w okresie owulacji, stopniowo od paru do kilkunastu godzin ustępujący samoistnie.
  2. Pierwotne bolesne miesiączkowanie Zazwyczaj pojawia się w cyklach owulacyjnych i występuje bez uchwytnych zmian anatomicznych i organicznych. Pojawia się wraz z początkiem miesiączki i trwa od 1 do 4 dni. Często do dolegliwości w podbrzuszu dochodzą dolegliwości bólowe okolicy krzyżowej i lędźwiowej kręgosłupa. Patogenezą tego rodzaju bólu jest pojawienie się nadmiernej ilości prostaglandyn odpowiedzialnych za skurcz mięśnia macicy, a co za tym idzie i miejscowe jego niedotlenienie, wywołujące silne dolegliwości bólowe.
  3. Bolesne miesiączkowanie wtórne Mówimy o nim wtedy, kiedy ból towarzyszący miesiączce pojawia się później, niż dwa lata od pierwszego krwawienia miesiączkowego i jest spowodowany "nabytymi" w tym czasie zmianami organicznymi.

Do przyczyn występowania tego rodzaju bólu należy zaliczyć:

  1. endometrioza - pojawienie się ognisk błony śluzowej jamy macicy poza jamą macicy, szczególnie w rejonach miednicy małej;
  2. mięśniaki macicy - mogą powodować bolesne skurcze mięśnia macicy z obfitymi krwawieniami;
  3. obecność zrostów w rejonie miednicy małej po zabiegach operacyjnych i po przebytych stanach zapalnych;
  4. gruczolistość, inaczej adenomyosis, pojawia się wtedy, gdy w mięśniu macicy "wszczepiają" się i rozwijają komórki gruczołowe. Obfite krwawienia towarzyszą bardzo silnym dolegliwościom bólowym;
  5. zmniejszenie światła kanału szyjki macicy. Spowodowane zmianami zapalnymi lub ingerencją chirurgiczną w obrębie szyjki macicy.

Bóle podbrzusza niepowiązane z cyklem miesiączkowym
Są to bóle podbrzusza trwające przez dłuższy czas i nie związane z miesiączką, mające podłoże organiczne, a niekiedy psychogenne. Dolegliwości spowodowane zmianami organicznymi:

  1. występowanie zrostów w obrębie narządu rodnego;
  2. ogniska endometriozy;
  3. przemieszczenie narządu rodnego (jego obniżenie, wypadanie, zmiany rozrostowe);
  4. obecność zmian żylakowatych w obrębie tkanek narządu rodnego powodujące jego bierne przekrwienie prowadzące do przewlekłych bólów miednicy mniejszej;
  5. przewlekłe, niedoleczone stany zapalne w obrębie dolnej części narządu rodnego; stany zapalne układu moczowego, szczególne zapalenie pęcherza moczowego;
  6. zmiany zapalne w obrębie układu pokarmowego, szczególne jego dolnej części - zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie uchyłka Meckela, zapalenie jelita grubego;
  7. zmiany chorobowe aparatu ruchu takie, jak procesy zapalne i zwyrodnieniowe w obrębie układu kostno-stawowego (zapalenie kości, zapalenie stawów, osteoporoza, urazy, skrzywienia kręgosłupa, wypadnięcie jądra miażdżystego, włókniejące zapalenie mięśnia, zapalenie powięzi).

Bóle pochodzenia psychogennego
Są to tak zwane bóle czynnościowe. Można o nich mówić, kiedy nie stwierdza się żadnej organicznej przyczyny wystąpienia bólu w miednicy. Mają charakter przewlekły i bardzo częstym przyczyną ich wystąpienia są zaburzenia emocjonalne. Jest to ból rzeczywisty, będący wyrazem strachu, napięcia psychicznego, stresu, kiedy próg odbierania niepokojących sygnałów z organizmu się obniża.

Często przyczyną takiego stanu są przypadki bolesnych stosunków płciowych, wykorzystywania seksualnego w okresie dzieciństwa, molestowanie seksualne, niezadowolenie z życia płciowego. Jest to schorzenie poważne, ograniczające aktywność życiową danej osoby, ale możliwe do wyleczenia. Około 15% osób zgłaszających się do poradni "K" cierpi na właśnie tego rodzaju dolegliwości bólowe.