Przewodnik po ślubnych aplikacjach
Ślub i wesele to nie lada przedsięwzięcie. Czy organizujecie przyjęcie na 200 osób, czy też kameralny obiad w gronie rodzinnym, każda z tych opcji wymaga poświęcenia waszej uwagi, czasu oraz odrobiny umiejętności planowania i organizowania.
19.03.2017 | aktual.: 29.03.2017 09:02
Nowicjuszom w tym zakresie, ale i doświadczonym organizatorom imprez i innych uroczystości nie zaszkodzi technologiczna pomoc, którą mogą mieć tuż pod ręką dzięki aplikacjom na smartfona lub na specjalnych ślubnych portalach. Specjalnie dla was przedstawiamy przegląd programów, które mogą przydać się (a na pewno nie przeszkodzą) w organizacji wymarzonej uroczystości ślubnej.
Najczęstsze błędy Młodej Pary
Aplikacje na telefon
Coraz częściej aplikacje oraz wszelkiego rodzaju organizery towarzyszą nam zarówno w pracy, jak i w codziennym życiu. Umożliwiają zapanowanie nad ogromem zadań do wykonania, przypominają o terminach, ułatwiają planowanie i gromadzenie informacji. Przy organizowaniu tak dużego wydarzenia, jakim jest ślub i wesele, każda pomoc jest na wagę złota, a taką oferują dedykowane specjalnie na tę okazję ślubne aplikacje.
Nawet pobieżny rzut oka na ofertę App Store, Google Play czy Windows Store pozwala zorientować się, że w ostatnich latach powstało wiele aplikacji dla narzeczonych, począwszy od tych, które zbierają i udostępniają ślubne inspiracje (My Wedding Concierge, Wedding LookBook by the Knot), poprzez proste programy odliczające dni do ślubu (Wedding Countdown Widget), a kończąc na aplikacji podpowiadającej pozy do zdjęć ślubnych (Wedding Portrait Posing App). Aplikacjami szczególnie pomocnymi przy organizowaniu ślubu są te, które umożliwiają kontrolę budżetu ślubnego, gromadzenie kontaktów do podwykonawców oraz obliczają czas wykonania konkretnego zadania. Poniżej znajdziecie opis funkcji tylko kilku z dostępnych na rynku aplikacji.
Our Wedding Planner – po wystartowaniu aplikacji (dostępnej tylko w języku angielskim) należy ustawić datę ślubu i wesela oraz podać kwotę budżetu ślubnego. Program posiada cztery główne opcje: listę rzeczy do zrobienia, listę gości, budżet oraz listę podwykonawców, dodatkowo odlicza także dni do przyjęcia. W aplikacji ustawiamy przypomnienie o każdej istotnej rzeczy, którą przed weselem należy wykonać. Przy wpisie dotyczącym danego działania można określić czas na wykonanie zadania, wpisać kwotę, jaką planujemy na nie przeznaczyć (np. koszt pojedynczego zaproszenia), ustawić przypomnienie oraz dodać notatkę. Aplikacja pozwala również na stworzenie w prosty sposób listy gości i zgromadzenie kontaktów do nich w jednym miejscu. Oprócz tego przy każdej osobie można dopisać dodatkowe informacje, takie jak potwierdzenie przybycia czy nazwisko osoby towarzyszącej. W zakładce budżet określicie przedział finansowy, jaki chcecie przeznaczyć na poszczególne elementy wesela, osobno dla np. papeterii, strojów ślubnych, lokalu weselnego i transportu. Jeśli nie lubicie notowania w kalendarzach lub szybko gubicie luźne kartki z zapiskami, ta aplikacja jest dla was – wszystkie potrzebne informacje będziecie mieć zawsze pod ręką, a ponieważ program ten nie wymaga połączenia z internetem, można z niego korzystać w każdym miejscu i czasie.
LadyMarry Wedding Planner – aplikacja dostępna tylko w języku angielskim, na początku wymaga podania daty oraz miejsca ślubu. Droga do tego wydarzenia jest przygotowana w dwóch formach: jako poszczególne kategorie zadań do wykonania lub oś czasu (timeline), która po wpisaniu daty wesela oblicza, kiedy powinniście się zająć określonym rodzajem przedweselnych przygotowań. W przypadku osi czasu zadania na poszczególne miesiące można modyfikować, dodając notatki, wykonawców oraz płatności. Natomiast kategorie podzielone są m.in. na zadania początkowe, miejsce wesela, menu oraz podwykonawców. Każda z tych opcji opatrzona jest również datą, kiedy należy wykonać określoną czynność, np. wynająć florystkę lub filmowca. W aplikacji znajdziecie również porady, jak skutecznie wybrać wartościowych i profesjonalnych podwykonawców, zadając im pytania z kwestionariusza dostępnego na blogu LadyMarry. Oprócz możliwości wirtualnego planowania ślubu aplikacja udostępnia też ciekawe artykuły dotyczące tematów około weselnych. Aplikacja pozwala także na kontrolowanie ślubnego budżetu, chociaż nie w tak przejrzysty sposób jak omówiony powyżej Our Wedding Planner.
Organizator ślubu – jedyna godna polecenia aplikacja dostępna w języku polskim. Posiada najważniejsze funkcje podobne do tych w zagranicznych wersjach: zadania, goście, wydatki, usługodawcy oraz odliczanie czasu do ślubu. Aplikacja jest prosta i przejrzysta, chociaż brakuje jej intuicyjności wersji anglojęzycznych.
Strony www i nie tylko
W przygotowaniach do ślubu pomoże wam już nie tylko Pinterest, nieograniczona kopalnia inspiracji i pięknych zdjęć. Przeszukując zasoby internetu, znajdziecie także inne strony i portale, które w mniej lub bardziej zaawansowany sposób oferują wam swoją pomoc w organizacji uroczystości.
Google Docs: All-in-one-wedding-planner – dla tych, którym nie straszny jest Excel, Google przygotował zestaw szablonów pomocnych w opanowaniu przedślubnego bałaganu. Można z nich korzystać na komputerze lub na smartfonie (po zainstalowaniu aplikacji dysk Google). Tak jak w przypadku omówionych aplikacji na telefon, każdy szablon dotyczy innego zadania związanego ze ślubem i weselem. Mamy np. arkusz z listą gości zawierający tabelę z informacjami, które powinniśmy zgromadzić (kontakt, potwierdzenie przybycia, osoba towarzysząca), dwa szablony dotyczące weselnego budżetu (ogólny i rozpisany bardziej szczegółowo), przykładowy plan uroczystości oraz dokument, w którym możemy rozplanować usadzenie gości przy stołach. Największym plusem All-in-one-wedding-planner jest to, że plik można umieścić na wirtualnym dysku Google i w ten bezproblemowy sposób udostępnić go każdemu posiadaczowi konta mailowego na Gmailu – narzeczonemu, konsultantowi ślubnemu czy świadkom – jednocześnie umożliwiając im komentowanie zapisów i nanoszenie zmian.
Ślubna strona www – w obecnych czasach dzięki ofercie różnych serwisów nie musicie znać się na obsłudze CMS-a, aby stworzyć własną, personalizowaną stronę ślubną. Większość z dostępnych usług jest płatna (ceny od 200 zł), ale dostępne są także wersje darmowe. Strona ślubna to miejsce, gdzie możecie zgromadzić wszystkie potrzebne informacje dotyczące waszej uroczystości, np. mapkę dojazdu na miejsce przyjęcia weselnego czy namiary na hotele w okolicy (co jest szczególnie przydatne dla gości dojeżdżających z innych miejsc Polski i zagranicy). Informacje o stronie ślubnej warto umieścić na zaproszeniu, tak aby każdy z gości miał szanse się z nią zapoznać jeszcze przed uroczystością. A gdy ucichną już echa zabawy, możecie udostępnić tam zdjęcia z wesela.
Planweselny.pl – internetowy wedding planner w polskiej wersji. Posiada podobne funkcje jak wcześniej opisane aplikacje na telefon, z tym zastrzeżeniem, że można z niego korzystać tylko przez przeglądarkę internetową. Strona pozwala na określanie zadań do wykonania przed weselem (oblicza również procent ich zrealizowania), zaplanowanie budżetu, przypilnowanie terminów płatności, utworzenie listy gości oraz usadzenie zaproszonych przy stole. Ostatnie z wymienionych opcji zostały rozwiązane szczególnie ciekawie: portal pozwala na oznaczenie gości kategorią (rodzina bądź znajomi Panny Młodej lub Pana Młodego), powiązanie ich z osobami towarzyszącymi, zanotowanie potwierdzenia przybycia, określenie wieku (dorośli czy dzieci) oraz preferencji odnośnie menu (standardowe, wegetariańskie lub inne). Po ustaleniu listy gości specjalna aplikacja pozwala także na wybór kształtu stołu, ustalenie ilości miejsc przy stole oraz przypisanie gości do określonego miejsca. Strona wymaga założenia konta, jest całkowicie darmowa i bardzo prosta w obsłudze.
Jeśli wciąż nie jesteście przekonani do elektronicznych wersji ślubnych pomocników, najlepiej sami sprawdźcie i przetestujcie kilka wybranych aplikacji. Może wśród wielu propozycji znajdziecie tę, która niczym dobra wróżka pomoże wam w przygotowaniach do ślubnego przedsięwzięcia? Powodzenia!
{:external}
Paulina Stępień