Przez pół roku nie martw się, że "wpadniesz"
Antykoncepcja hormonalna jest najskuteczniejszym sposobem zapobiegania niechcianej ciąży. Do najpopularniejszej metody, jaką jest pigułka, wiele kobiet zniechęca to, że codziennie trzeba pamiętać, aby wziąć ją o stałej porze. Tymczasem istnieje wiele innych wyjść, które nie wymagają takiej systematyczności, jak choćby spirala, czy plastry antykoncepcyjne.
Antykoncepcja hormonalna jest najskuteczniejszym sposobem zapobiegania niechcianej ciąży. Do najpopularniejszej metody, jaką jest pigułka, wiele kobiet zniechęca to, że codziennie trzeba pamiętać, aby wziąć ją o stałej porze. Tymczasem istnieje wiele innych wyjść, które nie wymagają takiej systematyczności, jak choćby spirala, czy plastry antykoncepcyjne.
Pigułki hormonalne sprawdzają się u kobiet, które prowadzą dość ustabilizowane życie i są obowiązkowe. Muszą bowiem codziennie o tej samej porze przyjąć tabletkę antykoncepcyjną. Inne podróżują, prowadzą bujne życie towarzyskie i nie zawsze pamiętają, że właśnie teraz, w samolocie, albo podczas spotkania z przyjaciółmi trzeba sięgnąć po pastylkę. W ich przypadku lepiej sprawdzi się antykoncepcja o przedłużonym działaniu.
Raz na tydzień - plaster hormonalny. Wystarczy nakleić niewielki prostokącik (ma wymiary 45 mm na 45 mm) na czystą, suchą i nieuszkodzoną skórę. Miejsce jest dowolne: na ramieniu, łopatce, podbrzuszu, czy pośladku. Od momentu przyklejenia plaster systematycznie uwalnia stały poziom estrogenu i progestagenu. Stosuje się go raz na 7 dni przez 3 kolejne tygodnie. Należy zmieniać plaster zawsze tego samego dnia tygodnia, nie działa on bowiem dłużej niż 7 dni. Po trzech tygodniach stosowania trzeba zrobić tygodniową przerwę, podczas której nastąpi tzw. krwawienie z odstawienia.
Raz na miesiąc - pierścień antykoncepcyjny. To bezbarwny krążek mający średnicę około 5 cm i przekrój ok 4 mm. Wkłada się go biorąc w palce, spłaszczając i umieszczając w pochwie w pierwszym dniu cyklu miesiączkowego. Hormony uwalniane są stopniowo przez 21 dni. Po upływie 3 tygodni kobieta sama usuwa krążek, a następnie robi 7-dniową przerwę na miesiączkę. Zdarza się, choć rzadko, że pierścień wypada, wtedy hormony działają jeszcze około 3 godziny. W takiej sytuacji krążek należy umyć w zimnej lub letniej wodzie i założyć go ponownie. Bywa też, choć rzadko, że kobieta ma uczucie obcego ciała w pochwie. Jeśli tak jest, należy zastanowić się nad inną metodą. Pierścienia nie zaleca się stosować w przypadku nawracających stanów zapalnych pochwy, szyjki macicy.
Raz na trzy miesiące - zastrzyki hormonalne. Zastrzyk zawiera dużą dawkę tylko jednego hormonu - gestagenu, który nie dopuszcza do owulacji. Wykonywane są one domięśniowo przez lekarza ginekologa. Po trzech miesiącach kobieta powinna przyjąć kolejną dawkę preparatu. Metoda ta jest polecana dla kobiet, które karmią piersią i tych, które nie mogą przyjmować pigułek hormonalnych. Wadą może być to, że jest trudno odwracalna, tzn. wstrzykniętej substancji nie można „usunąć” z organizmu i wykazuje działanie przez 3 miesiące. Warto więc przemyśleć, czy przez trzy miesiące nie zmienią nam się plany życiowe.
Raz na kilka lat - wkładka domaciczna. Znana jest też pod nazwą spirala. Obecnie stosowane są dwa rodzaje wkładek wewnątrzmacicznych: miedziana i hormonalna. Działanie pierwszej z nich polega na drażnieniu błony śluzowej macicy. Pojawia się miejscowy obrzęk oraz przekrwienie. Wkładka zawierająca hormon jest bardziej zaawansowaną wersją klasycznej wkładki miedzianej. Zawarty w niej hormon powoduje zagęszczenie śluzu szyjkowego i czyni go nieprzepuszczalnym dla plemników. Spiralę zakłada lekarz. Ginekolodzy ze względu na technikę umieszczenia wkładki polecają ją głównie kobietom, które już rodziły i nie chcą lub nie mogą stosować metod hormonalnych. W zależności od rodzaju może pełnić swoją funkcję po roku do 7 lat. Warto jednak pamiętać o wizytach kontrolnych (pierwsza po 3 miesiącach od założenia spirali). Oczywiście, jeśli kobieta zadecyduje, że chce mieć dziecko, w każdej chwili lekarz może usunąć wkładkę. Jest to metoda dość bezpieczna dla zdrowia, mogą się jednak pojawić nieregularne krwawienia
miesiączkowe.
mos/(kg)
POLECAMY: * Darmowa diagnoza dietetyczna*