Trwa ładowanie...
zdrowie
15-11-2009 20:58

Przeziębienie chroni przed grypą

Wirus, który wywołuje objawy przeziębienia, może chronić przed wirusem grypy A/H1N1 - informuje "New Scientist".

Przeziębienie chroni przed grypąŹródło: Jupiterimages
d9lq3ym
d9lq3ym

Wirus, który wywołuje objawy przeziębienia, może chronić przed wirusem grypy A/H1N1 - informuje "New Scientist". Tak przynajmniej twierdzą epidemiolodzy na podstawie analizy danych dotyczących zachorowań w różnych krajach. Na przykład we Francji liczba zachorowań na grypę wzrosła na początku września, później pozostała na poziomie 160 na 100 000 ludzi aż do końca października, kiedy to znów wzrosła.

W okresie stabilizacji liczby zachorowań, w wymazach z gardła rzadziej stwierdzano obecność wirusa grypy, zaś częściej - rhinowirusa, który wywołuje przeziębienie. Pod koniec października rhinowirus był coraz rzadszy, a wirus grypy- coraz częstszy. Podobne zależności miedzy przeziębieniem a grypą zaobserwowano w Szwecji i Norwegii. Zdaniem Jeana-Sebastiena Casalegno z uniwersytetu w Lyonie, rhinowirus może blokować rozprzestrzenianie się wirusa grypy dzięki procesowi zwanemu interferencją wirusowa - zakażenie jednym wirusem utrudnia zakażenie innym, ponieważ włączają się mechanizmy obronne.

Jeśli ta koncepcja się potwierdzi, możliwe będzie opracowanie nowych metod walki z grypą. Być może pojawi się lek wywołujący odpowiedź antywirusową bez powodowania objawów przeziębienia.

d9lq3ym
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9lq3ym