FitnessPrzeziębienie chroni przed grypą

Przeziębienie chroni przed grypą

Przeziębienie chroni przed grypą
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

15.11.2009 20:58, aktual.: 25.03.2013 00:44

Wirus, który wywołuje objawy przeziębienia, może chronić przed wirusem grypy A/H1N1 - informuje "New Scientist".

Wirus, który wywołuje objawy przeziębienia, może chronić przed wirusem grypy A/H1N1 - informuje "New Scientist". Tak przynajmniej twierdzą epidemiolodzy na podstawie analizy danych dotyczących zachorowań w różnych krajach. Na przykład we Francji liczba zachorowań na grypę wzrosła na początku września, później pozostała na poziomie 160 na 100 000 ludzi aż do końca października, kiedy to znów wzrosła.

W okresie stabilizacji liczby zachorowań, w wymazach z gardła rzadziej stwierdzano obecność wirusa grypy, zaś częściej - rhinowirusa, który wywołuje przeziębienie. Pod koniec października rhinowirus był coraz rzadszy, a wirus grypy- coraz częstszy. Podobne zależności miedzy przeziębieniem a grypą zaobserwowano w Szwecji i Norwegii. Zdaniem Jeana-Sebastiena Casalegno z uniwersytetu w Lyonie, rhinowirus może blokować rozprzestrzenianie się wirusa grypy dzięki procesowi zwanemu interferencją wirusowa - zakażenie jednym wirusem utrudnia zakażenie innym, ponieważ włączają się mechanizmy obronne.

Jeśli ta koncepcja się potwierdzi, możliwe będzie opracowanie nowych metod walki z grypą. Być może pojawi się lek wywołujący odpowiedź antywirusową bez powodowania objawów przeziębienia.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także