Zniknęła z wielu domów. Wierzono, że przynosi pecha
Hoja niegdyś cieszyła się popularnością, jednak ludowe przesądy sprawiły, że wiele osób zrezygnowało z jej uprawy. Sądzono, że roślina przynosi pecha i problemy finansowe. To oczywiście bzdura, dlatego warto wrócić do jej uprawy.
23.08.2024 | aktual.: 23.08.2024 13:34
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Hoja to roślina z rodziny toinowatych. Na całym świecie występuje 533 różnych gatunków tego kwiatu, a każdy z nich różni się od siebie rozmiarem, kolorem i wyglądem. Wyróżnia się wyjątkowymi, drobnymi, przyjemnie pachnącymi kwiatami przypominającymi niewielkie gwiazdy. Jest bardzo prosta w uprawie.
Jak uprawiać hoje?
Hoja naturalnie występuje w Australii i wschodniej Azji. Jest zaliczana do epifitów, co oznacza, że porasta drzewa i krzewy. W Polsce uprawia się ją wyłącznie w domach jako roślina doniczkowa. Rośnie powoli. Osiąga od 70 do 100 cm. Najlepiej czuje się w ciepłym, dobrze oświetlonym miejscu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak dbać o hoję? Należy zasadzić ją w lekkiej, przepuszczalnej, żyznej i zdrenowanej ziemi. Choć przepada za wilgocią, jest bardzo wrażliwa na przelanie. Podlewaj raz w tygodniu, używając do tego letniej, przefiltrowanej wody.
W zależności od gatunku jej liście mogą być intensywnie zielone lub wybarwione na biało. Kilka lat po zasadzeniu pojawiają się na nich niewielkie kwiaty w kształcie gwiazd. Wydzielają bardzo przyjemny, słodki zapach. To właśnie z nimi związany jest zapewne ludowy przesąd.
Roślina, która rzekomo przynosi pecha
Jest jednym z kwiatów, wokół których narosło wiele mitów. Według niektórych podań kwitnąca hoja ma przynieść pecha domownikom. Jeśli pojawi się na niej wiele kwiatów, to znak, że możemy spodziewać się problemów finansowych w najbliższej przyszłości. To oczywiście bzdura.
Hoja to bardzo wdzięczna roślina, która stanowi prawdziwą ozdobę wnętrza. Nie wymaga wiele pracy. Wystarczy postawić ją w ciepłym, dobrze oświetlonym miejscu, regularnie ją podlewać i zraszać liście. W okresie intensywnego kwitnienia rozpoczynającym się w maju, a kończącym w październiku, powinno się zasilić ją nawozem z wysoką zawartością potasu. Zabieg należy powtarzać raz w miesiącu. Trzymaj się tych zasad, a hoja obsypie się kaskadą kwiatów.
Ruszył plebiscyt #Wszechmocne. W formularzu poniżej zgłoś swoją kandydatkę w kategorii #Wszechmocne wśród kobiet.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!