Przygotuj samochód do wiosny. Sześć kroków do spokojnej jazdy!
Wiosna to czas, kiedy wszystko budzi się do życia. Nadejście ciepłych dni zachęca do planowania bliższych lub dalszych wycieczek. Dlatego warto pomyśleć o przygotowaniu samochodu tak, żeby nie tylko dobrze wyglądał, ale przede wszystkim zachował swoją sprawność i pozostał niezawodny. Jakie czynności warto wykonać? Na co zwrócić uwagę po zimie?
07.04.2023 11:14
Ujemne temperatury, błoto pośniegowe i sól drogowa to czynniki, które negatywnie wpływają na stan techniczny samochodu. Choć mieszanka soli drogowej i wody na powierzchni asfaltu zapewnia kierowcom bezpieczeństwo, ponieważ powoduje topnienie śniegu i lodu, to może również przyczynić się do powstawania korozji. Wszystko zaczyna się od małego odprysku, który wpuszcza sól pod lakier, co prowadzi do pojawienia się ogniska rdzy.
Przy nagłym przejściu temperatur z mroźnych na dodatnie na drogach pojawiają się dziury, które czasami ciężko jest ominąć – wtedy cierpią też elementy układu zawieszenia i felgi. W najlepszym wypadku pojawi się lekkie bicie wyczuwalne na kierownicy, a w najgorszym – samochód może np. znosić na prawą lub lewą stronę jezdni. Dlatego warto pamiętać o czynnościach, które należy przeprowadzić przy okazji nadejścia wiosny, by bezpiecznie i pewnie wjechać w ciepłe dni.
– Przegląd samochodu po zimie jest bardzo ważny. Warto pamiętać o sprawdzeniu przede wszystkim układu zawieszenia i hamulcowego. Konieczna jest również wymiana opon z zimowych na letnie, które są lepiej przystosowane do warunków panujących wiosną i latem. Dobrze jest też pamiętać o skontrolowaniu poziomu płynów (chłodniczego i hamulcowego), a w razie potrzeby, dokonaniu ich wymiany bądź ich uzupełnieniu. Równie ważna, co pozostałe kwestie jest kontrola świateł oraz wycieraczek w pojeździe. Dzięki temu kierowca zapewni sobie lepszą widoczność i bezpieczniej dojedzie do celu – przyznaje Karol Kukiełka, właściciel należącego do sieci Q Service Castrol warsztatu Nova Auto, który znajduje się w Dobrzyniewie Fabrycznym.
Wiosna na czterech kołach
Nadejście ciepłych dni to okres, w którym powinno się wymienić opony z zimowych na letnie. Choć w Polsce nie ma takiego obowiązku, to warto zrobić to ze względów bezpieczeństwa i ekonomii. Opony letnie wolniej zużywają się w wysokich temperaturach i zapewniają lepszą przyczepność i stabilność prowadzenia, co ma bezpośredni pozytywny wpływ m.in. na kondycję elementów zawieszenia.
Przy wymianie opon w Q Service Castrol warto skorzystać z oferty ogumienia marek Semperit lub Continental, ponieważ jeśli w ciągu 12 miesięcy opona ulegnie uszkodzeniu, to zostanie wymieniona na nową! Przy okazji zleć sprawdzenie geometrii kół, żeby upewnić się, że samochód zachowa się przewidywalnie w każdej sytuacji.
Podróż bez przeszkód
Zima nie oszczędza również układu zawieszenia. Wszelkie niepokojące odgłosy i nienaturalne zachowanie samochodu mogą być oznaką tego, że zawieszenie domaga się uwagi. Współczesne układy zawieszenia są często bardzo skomplikowane i zbagatelizowanie jednej drobnej usterki może skończyć się drogą naprawą. W serwisach Q Service Castrol możesz liczyć na dokładną diagnostykę, która pozwoli wyłapać nawet najmniejszą usterkę. Zdławienie problemu w zarodku to inwestycja w spokojną i bezpieczną jazdę przez długi czas.
Co dzieje się z układem hamulcowym, kiedy osiądą na nim piasek, sól i błoto pośniegowe? Brud dostaje się pomiędzy tarcze i klocki, a następnie wciera w nie po naciśnięciu pedału hamulca, co powoduje pogorszenie działania całego układu. Regularna kontrola jest bardzo ważna, ponieważ wpływa na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Jeżeli doprowadzisz do sytuacji, w której droga hamowania będzie dłuższa niż dotychczas - nawet w suche dni, to może być już za późno i konieczna okaże się wymiana tarcz i klocków. Dlatego lepiej dmuchać na zimne i podczas wiosennego przeglądu zlecić kontrolę układu hamulcowego. Warto wiedzieć, że montując w Q Service Castrol tarcze hamulcowe ATE, dostaniesz darmowy komplet, jeśli te zużyją się przed upływem 3 lat lub 50 tys. km.
Zadbaj o płyny
Codziennie staramy się odpowiednio nawadniać organizm, by zapewnić mu prawidłowe funkcjonowanie. Do tego okresowo chodzimy na badania krwi, która jest odpowiedzialna za transport tlenu w organizmie, a więc utrzymanie jego funkcji życiowych. To samo powinno się robić w przypadku samochodu!
Zużyty płyn hamulcowy może doprowadzić do wydłużenia drogi hamowania. Niedobór płynu w układzie chłodzenia sprawi, że silnik zacznie się nadmiernie nagrzewać, co skończy się najpewniej poważną, kosztowną naprawą. Wreszcie mamy olej, bez którego elementy silnika nie mogłyby pracować i ten również powinien być zawsze świeży, żeby uniknąć gromadzenia się brudu wewnątrz "serca" twojego samochodu. Specjaliści z Q Service Castrol zalecają wymianę co rok lub co 15 tys. km. Dodatkowo wybierając olej Castrol Edge Magnatec lub GTX otrzymujesz gwarancję na niektóre elementy silnika.
W instrukcji obsługi swojego samochodu znajdziesz informacje na temat tego, po jakim czasie lub przebiegu należy dokonywać wymiany, ale nie zaszkodzi zlecić kontroli płynów podczas wizyty w serwisie. Może się zdarzyć, że zużyją się nadmiernie i dzięki szybkiej reakcji będziesz dłużej cieszyć się sprawnym samochodem.
Szczegóły mają znaczenie
Choć wiosną i latem dni są długie, to światła powinny być sprawne bez względu na warunki pogodowe. Odpowiednio działające oświetlenie powoduje, że samochód jest lepiej widoczny dla innych uczestników ruchu nawet w dni, kiedy jest sucho, świeci słońce, a na niebie nie ma chmur. Warto poprosić o sprawdzenie sprawności lamp i reflektorów oraz ich ustawienia. Dzięki temu droga będzie idealnie oświetlona, a samochód – lepiej widoczny. Kapryśna, zimowa pogoda powoduje również szybsze zużycie wycieraczek. Jeżeli zaczynają działać wolniej lub pozostawiają smugi, to znak, że należy wymienić ich pióra.
Choć lista czynności do wykonania wydaje się spora, to w praktyce całość wygląda o wiele prościej. Wystarczy wybrać się do jednego z ponad 500 warsztatów Q Service Castrol, gdzie możesz liczyć na profesjonalną obsługę i otoczenie samochodu należytą opieką. Oprócz kontroli stanu technicznego możesz liczyć na kompleksowe umycie swoich czterech kółek. Specjaliści usuną z karoserii i podwozia resztki piasku i soli, które mają negatywny wpływ na lakier, a w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do wystąpienia korozji.
Przegląd auta po zimie to inwestycja w długie miesiące spokojnej jazdy w okresie wiosennym I letnim, zanim znowu będzie konieczna wymiana elementów eksploatacyjnych.