Przysięga małżeńska - czym się różni przysięga kościelna od przysięgi w urzędzie

Złożenie przysięgi małżeńskiej to najważniejszy element każdej ceremonii ślubnej. To również jeden z najbardziej stresujących momentów w życiu pary, ponieważ obserwują ich wszyscy zaproszeni goście. Przy tak dużym stresie każde zdanie może wydawać się problematyczne.

Przysięga małżeńska - jak brzmi?
Przysięga małżeńska - jak brzmi?
Źródło zdjęć: © Getty Images

Przysięga małżeńska w kościele – tekst

W zależności od tego, czy zdecydujecie się na ślub kościelny czy cywilny, tekst przysięgi będzie się różnił. Tradycyjnie przysięga małżeńska składana jest w kościele. Może, ale nie musi, być częścią mszy świętej. W czasie liturgii para młoda deklaruje, że chce spędzić ze sobą resztę życia i zawrzeć związek małżeński.

W tej części młodzi muszą twierdząco odpowiedzieć na kilka pytań. Odpowiedź na każde z nich powinna brzmieć „chcemy”.

  • "Czy chcecie dobrowolnie i bez żadnego przymusu zawrzeć związek małżeński?"
  • "Czy chcecie wytrwać w tym związku w zdrowiu i chorobie, w dobrej i złej doli, aż do końca życia?"
  • "Czy chcecie z miłością przyjąć i po katolicku wychować potomstwo, którym Bóg was obdarzy?"

W dalszej kolejności odmawiana jest modlitwa do Ducha Świętego, a później przysięga małżeńska. Na początku ksiądz wypowiada słowa: "Skoro zamierzacie zawrzeć sakramentalny związek małżeński, podajcie sobie prawe dłonie i wobec Boga i Kościoła powtarzajcie za mną słowa przysięgi małżeńskiej".

Po tych słowach młodzi zwracają się do siebie i podają sobie prawe dłonie, które ksiądz oplata stułą. To znak, że za chwilę młodzi zaczną powtarzać słowa przysięgi: najpierw pan młody, później panna młoda.

Tekst przysięgi małżeńskiej brzmi następująco:

"Ja ( imię) biorę Ciebie (imię wybranki/) za żonę/męża i ślubuję Ci: miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż, Panie Boże Wszechmogący, w Trójcy jedyny i wszyscy święci".

Potem ksiądz potwierdza złożenie przysięgi słowami: "Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela” (Mt 19, 6). Małżeństwo przez was zawarte, ja powagą Kościoła katolickiego potwierdzam i błogosławię w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego."

Jeszcze tylko nałożenie obrączek, symbolu miłości, które następuje po słowach księdza: "Na znak zawartego małżeństwa nałóżcie sobie obrączki".

Nakładając obrączki młodzi wypowiadają słowa: "Imię wybranki/a przyjmij tę obrączkę, jako znak mojej miłości i wierności. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego".

Ślub cywilny – przysięga małżeńska

Para młoda, która bierze ślub kościelny nie musi zgłaszać się do urzędu stanu cywilnego, ponieważ najczęściej zawiera ślub konkordatowy. W trakcie lub tuż po mszy świętej para podpisuje odpowiednie dokumenty, które parafia w ciągu 5 dni od daty zawarcia małżeństwa przesyła do urzędu stanu cywilnego, gdzie sporządza się akt ślubu.

Jeśli para młoda nie zdecydowała się na ślub kościelny, przysięgę składa w urzędzie stanu cywilnego. Tekst przysięgi małżeńskiej powtarzany jest za pracownikiem USC. Podobnie, jak podczas ślubu kościelnego zaczyna pan młody, następnie panna młoda.

"Świadomy praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię wybranki/a) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe".

Po wypowiedzeniu tekstu przysięgi małżeńskiej urzędnik stanu cywilnego potwierdza: "Wobec zgodnego oświadczenia obu stron, złożonego w obecności świadków, oświadczam, że związek małżeński Pani np. Anny i Pana np. Krzysztofa został zawarty zgodnie z przepisami. Jako symbol łączącego Państwa związku wymieńcie proszę obrączki".

Wesele na wiosnę? Doradca premiera nie ma dobrych informacji

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)