Blisko ludziPrzyszłe mamy potrzebują ruchu

Przyszłe mamy potrzebują ruchu

Ruch w ciąży jest bardzo potrzebny. Przyszła mama nie może sobie pozwolić na nic nie robienie przez cały okres ciąży, jeśli chce po urodzeniu dziecka szybko wrócić do dawnej sylwetki i formy. Poza tym, gimnastyka w czasie tych niezwykłych 9 miesięcy pozwala na bardziej bezbolesny poród, zapobiega rozstępom i pomaga utrzymać skórę w dobrej formie. Ćwiczenia zapobiegają także uciążliwym bólom kręgosłupa, pomagają na zaparcia.

Przyszłe mamy potrzebują ruchu

10.10.2006 | aktual.: 31.05.2010 16:30

Ruch w ciąży jest bardzo potrzebny. Przyszła mama nie może sobie pozwolić na nic nie robienie przez cały okres ciąży, jeśli chce po urodzeniu dziecka szybko wrócić do dawnej sylwetki i formy. Poza tym, gimnastyka w czasie tych niezwykłych 9 miesięcy pozwala na bardziej bezbolesny poród, zapobiega rozstępom i pomaga utrzymać skórę w dobrej formie. Ćwiczenia zapobiegają także uciążliwym bólom kręgosłupa, pomagają na zaparcia.


Zapytaj lekarza o odpowiednie ćwiczenia

Jeśli lekarz pozwoli na ćwiczenia, warto próbować poruszać się, nawet z brzuszkiem. Jednak, nie zapominajmy, że żadnej aktywności ruchowej nie wolno rozpoczynać bez zgody i wiedzy lekarza prowadzącego.

Nie wszystkie sporty są dobre dla ciężarnej. Należy unikać przede wszystkim tych, które mogą grozić upadkiem. Dlatego, jeśli jeździsz konno, musisz zrezygnować z jeździectwa, jak tylko dowiesz się o ciąży. Nie chodzi tu o sam ruch i wstrząsy, ale przede wszystkim właśnie o ryzyko upadku, które może skończyć się poronieniem. Lekarze nie polecają także jazdy na rowerze, szczególnie szybkiej i ryzykownej. Wprawdzie niektóre ciężarne jeżdżą prawie do końca, jednak należy pamiętać, że każdy upadek może skończyć się tragicznie. Jeśli możesz zrezygnować z roweru, zrób to, na korzyść treningowego, stacjonarnego rowerka. Nie polecane są intensywne biegi.

Sporty ekstremalne nie wchodzą w grę

Nie wolno także uprawiać sportów niebezpiecznych i ekstremalnych. Zabronione jest nurkowanie, wspinaczki górskie. Zapomnij o kitesurgfingu, a i windsurfing nie jest sportem polecanym ciężarnym. Wszelkiego rodzaju sporty wyczynowe, wymagające dużej siły fizycznej oraz te grożące niebezpiecznymi kontuzjami są zabronione. Nie można także skakać, dlatego intensywne ćwiczenia aerobowe są zabronione. Chociaż ciężarnym zostaje niewiele, to jednak wciąż mogą próbować mniej ekstremalnych sportów i spokojnego, niewyczerpującego ruchu. Polecane są przede wszystkim spacery. Pół godziny dziennie spaceru to doskonały trening w czasie całej ciąży. Oczywiście, nie można się przemęczać. Jak tylko poczujesz się słabo, natychmiast wracaj do domu i połóż się na godzinkę.

Kiedy boli kręgosłup

Doskonałe są także różnego rodzaju ćwiczenia dla ciężarnych. Polecane są m.in. ćwiczenia na piłce, a także ćwiczenia na kręgosłup. Można ćwiczyć też brzuszki, ale niezbyt intensywnie i tylko dopóki brzuch nie będzie już sporych rozmiarów, czyli do ok.5-6 miesiąca najdalej.

Warto ćwiczyć mięśnie karku i kręgosłupa, bo ich ból jest częstą przypadłością w czasie ciąży. Siedząc, nawet przy biurku, w pracy, możesz pokręcić głową, starać się dotknąć lewym uchem lewego ramienia, a prawym – prawego. Warto ćwiczyć także głębokie oddechy, np. – ręce szeroko i podnosimy do góry – wdech przez nos, opuszczamy – wydech. Polecane są także skłony w bok – przy wyprostowanym kręgosłupie, siedząc na wygodnym, twardym krześle, wykonujemy skłony, raz w jedną, raz w drugą stronę. Można ćwiczyć też tzw. Koci grzbiet. Polecane są różnego rodzaju skręty tułowia, które uelastycznią kręgosłup. Warto ćwiczyć także wewnętrzne strony ud – do tego mogą przydać się specjalne przyrządy do ćwiczeń w domu. Silniejsze panie, przyzwyczajone do intensywnych ćwiczeń mogą używać hantli, ale niezbyt ciężkich. Wdech i wydech

Przy ćwiczeniach należy pamiętać o prawidłowym oddychaniu i nigdy nie próbować ćwiczyć na bezdechu. Warto zaopatrzyć się w książkę z zestawem ćwiczeń dla ciężarnych. Jeśli nie ćwiczyłaś przed ciążą, to nie warto zaczynać intensywnych ćwiczeń, a jedynie próbować delikatnie rozruszać ciało poprzez delikatne ćwiczenia i częste spacery. Nie można się forsować. Jeśli jednak zawsze byłaś osobą aktywną fizycznie, nie należy całkowicie zrywać z przyzwyczajeniami. Można chodzić np. nadal na siłownię, jednak wcześniej trzeba zapytać trenera, jakie ćwiczenia może polecić kobiecie w ciąży, gdyż nie wszystkie formy ruchowe są dla nich polecane.

W większych miastach warto popytać o kurs aerobiku czy jogi dla ciężarnych. Tego typu zajęcia, często prowadzone przez same ciężarne, albo mamy, które ten stan pamiętają, są dostosowane do stanu ćwiczących, a co ważniejsze, są bezpieczne.

Chociaż ciąża nie jest chorobą, należy traktować siebie i swoje ciało wyjątkowo. Nie wolno się przemęczać, należy przerwać ćwiczenia, jeśli sprawiają one ból. Warto jednak próbować się ruszać, aby po ciąży móc być zdrową i energiczną mamą.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)