Pukają do mieszkań właśnie teraz. Uwaga na nowy podstęp
Zazwyczaj wzbudzają zaufanie. Niestety właśnie dlatego można się łatwo nabrać na oszustów, którzy się pod nich podszywają. Jak rozpoznać, że fachowiec, który puka do naszych drzwi, rzeczywiście jest specjalistą?
"Na policjanta", "na urzędnika", "na wnuczka", a także... "na kominiarza". To obecnie najpopularniejsze metody oszukiwania coraz śmielej i chętniej stosowane przez złodziei. Oszuści wykorzystują naszą naiwność na wiele różnych sposobów. Policja ostrzega, że przed samym rozpoczęciem się sezonu grzewczego, jest coraz więcej zgłoszeń o nieprawdziwych kominiarzach. Po czym ich poznać?
Miej się na baczności. O tym pamiętaj, gdy do drzwi zapuka kominiarz
Od wielu lat krążą powiedzenia o kominiarzach, które mówią o tym, że pracownicy tej branży przynoszą szczęście. Nic więc dziwnego, że to właśnie ci specjaliści należą do jednej z najbardziej zaufanych grup społecznych. Niestety świetnie zdają sobie z tego sprawę oszuści.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Okradali kościelne skarbony. Ksiądz już na nich czekał
Okazuje się, przebrani za kominiarzy pukają do naszych drzwi, oferując kalendarze. Działają nielegalnie, zawyżając ceny swoich produktów. Niestety na tym złodziejstwo się nie kończy. Bardzo często pod kominiarzy podszywają się złodzieje. Wykorzystują chwilę naszej nieuwagi, aby ukraść niewielkie, ale drogocenne przedmioty. Z tego też względu funkcjonariusze policji apelują o szczególną ostrożność.
Jak zachowuje się prawdziwy kominiarz?
Pierwszą ważną sprawą jest fakt, że prawdziwi specjaliści zapowiadają swoją wizytę (ogłoszenia pojawiają się w naszych skrzynkach pocztowych lub na tablicach osiedlowych). Spółdzielnie mieszkaniowe dodatkowo często podają też zakres godzin, w których kominiarz może zapukać do naszych drzwi.
Kominiarza można też wylegitymować. Specjalista powinien nam dokładnie przedstawić, na czym będzie polegała jego wizyta. Kontrola musi odbywać się pod obecność właścicieli mieszkania czy też domu. Kominiarz nigdy też nie będzie żądać zapłaty, jeżeli dokonuje kontroli w bloku mieszkalnym. Ekspert przekazuje też protokół z wizyty, a także rachunek dla przedstawicieli wspólnoty mieszkaniowej czy też spółdzielni. Wszelkie kalendarze czy inne gadżety są rozdawane za darmo.
apraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl