Pyszne i niskokaloryczne produkty spożywcze
Osoby liczące kalorie w codziennym jadłospisie powinny sięgać po te smakołyki każdego dnia. Można z nich przygotować zdrowe i wyśmienite posiłki.
Dieta odchudzająca nie musi być głodówką, ale kontrola przyjmowanych kalorii to jeden z warunków sukcesu i zrzucenia nadmiaru kilogramów. Z pomocą przychodzą warzywa i produkty z małym ładunkiem kalorycznym. Osoby na diecie powinny sięgać po te smakołyki każdego dnia. Można z nich przygotować zdrowe i wyśmienite posiłki.
Tanim, a niedocenianym produktem jest bogaty w wodę ogórek. Kilka plasterków to nie tylko dobry sposób na coś do chrupania między posiłkami. Może być wartościowym dodatkiem do innych potraw. Ogórki zawierają witaminy K, C oraz potas, które umacniają tkankę łączną - główny budulec ścięgien oraz więzadeł.
Papryka
Ma mało kalorii i warto ją polubić za charakterystyczną chrupkość i delikatną słodycz smaku. Można ją zajadać jako przekąskę z dietetycznym dipem, kwasu foliowego i witaminy E. Warto wiedzieć, że jedna czerwona papryka pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę A, która stymuluje procesy widzenia. Natomiast w połączeniu z witaminą E poprawia stan skóry, włosów i paznokci. Poza tym nie tylko regeneruje naskórek i odbudowuje włókna kolagenowe, ale również wzmacnia naczynia krwionośne.
Grzyby
Grzyby są często pomijane w naszej diecie. A szkoda. W 80-90 proc. składają się z wody, są cennym źródłem witamin i minerałów. Holenderscy naukowcy odkryli, że pomagają walczyć z rakiem. Badania wykazały też, że tzw. "dieta grzybowa" przyspiesza utratę tkanki tłuszczowej. Lepiej jednak ich nie smażyć, a podawać w formie zupy grzybowej lub pełnoziarnistej tarty z grzybami.
Szpinak
Badacze z Uniwersytetu w Lund w Szwecji na podstawie długoterminowych badań wyciągnęli wnioski, że warzywo to regularnie jedzone pozwala szybciej zmniejszyć masę ciała. Wszystko za sprawą zawartych w nim tylakoidów, które wydłużają proces trawienia, dając tym samym uczucie sytości. Najlepiej jeść szpinak w postaci surowej - np. w zielonych koktajlach powinny go włączyć osoby z nadciśnieniem i zestresowane.
Makaron shirataki
Do Europy przybył z Japonii, gdzie podawany jest w mięsno-warzywnych połączeniach. Sam nie ma wyrazistego smaku, ale doskonale chłonie aromat innych składników dania, w tym sosów i przypraw. Ponadto działa jak odkurzacz i wymiata z jelit niestrawione resztki oraz toksyny, tym samym usprawniając pracę układu pokarmowego. Błonnik w składzie sprawia, że jedząc ten rodzaj makaronu dłużej czujemy się najedzeni.
Seler naciowy
To idealny składnik diety odchudzającej. Zawiera 7 kcal w 100 g łodygi oraz 5 kcal w 100 gramach natki. Dostarczy też sporą ilość błonnika,dzięki czemu skutecznie pobudza trawienie i w znacznym stopniu przyspiesza oczyszczanie się organizmu.
Ponadto jedna filiżanka selera dostarcza jednej trzeciej zalecanej dziennej dawki witaminy K, witaminy A, błonnika, kwasu foliowego oraz potasu. Seler zawiera ftalidy, które pomagają rozluźniać mięśnie w obrębie tętnic i umożliwiają ich rozszerzanie. Wykazują też działanie uspokajające.Można go chrupać solo lub wmiksować do warzywno-owocowych koktajli.
Arbuz
Podobnie, jak ogórek, głównie składa się z wody. Arbuz jest bogaty w argininę, która pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów. Badania opublikowane w "Journal of Nutrition" dowiodły, że otyłe myszy, które były karmione suplementem argininy, spaliły więcej tłuszczu niż te, które jej nie otrzymały.
Rzepa
To niedoceniane warzywo również zalicza się do niskokalorycznych produktów. W 100 g rzepy ma zaledwie 22 kalorie i 4 g węglowodanów, dlatego poleca się go szczególnie osobom dbającym o linię. Istotnym składnikiem rzepy jest błonnik pokarmowy, który zasyca na dłużej, pomaga regulować poziom cukru, a także wspomaga pracę układu trawiennego. Jedząc regularnie rzepę pozbędziemy się takich dolegliwości, jak zaparcia czy uczucie ciężkości żołądka. Zawiera dużo witamin C i PP, a także soli mineralnych: wapnia, fosforu, żelaza, magnezu, potasu, siarki i jodu. Doskonale smakuje na surowo, w postaci surówki, jak i po zapieczeniu lub ugotowaniu na zupę krem.
Zielona herbata
Zielona herbata przyspiesza metabolizm i pomaga spalić tłuszcz w okolicach brzucha. Zawarte w niej flawonoidy zapobiegają niektórym nowotworom oraz wzmacniają naczynia krwionośne i przeciwdziałają zakrzepom krwi. Uczestnicy badania naukowców z Uniwersytetu Tufts, którzy pili trzy szklanki zielonej herbaty dziennie, stracili na wadze dwa razy więcej niż osoby, które jej nie spożywały.
Woda
Nadal pijemy jej zbyt mało. Tymczasem woda wspomaga procesy trawienne i ogranicza apetyt. Wypełnia żołądek płynem (bez kalorii) i tym samym zmniejsza ilość miejsca na jedzenie. Badania dowiodły, że picie wody przed posiłkiem hamuje łaknienie. Woda nie tylko przyspiesza odchudzanie, ale również zapobiega zaparciom. Jeśli nie odpowiada nam smak tego płynu, wystarczy dodać do niego plasterek cytryny, pomarańczy lub sezonowe owoce, np. truskawki.
Wodorosty
Są cennym źródłem witaminy K, która odpowiada za mocne kości. Mogą być świetnym dodatkiem do sałatek, kasz, ryżu, zup czy duszonych warzyw. Wodorosty zawierają wiele cennych składników odżywczych. Regulują gospodarkę wodną i przemianę materii, usuwają z organizmu toksyny, co sprawia, że skutecznie walczą z nadwagą, otyłością i cellulitem.
Kalafior
Warzywa kapustne zawierają cenne związki roślinne, które pomagają walczyć z rakiem. Kalafior zapobiega powstawaniu raka jelita grubego i żołądka. Pół szklanki zawiera tylko 14 kalorii i dostarcza prawie połowę dziennego zalecanego spożycia witaminy C. Aby nie stracił cennych właściwości, najlepiej gotować go na parze lub zapiekać z dodatkiem ziół.