Randka z psychopatą. Psycholożka ostrzega przed tymi zachowaniami
Psychopaci prowadzą najczęściej zupełnie normalne życie społeczne - spotykają się z przyjaciółmi, umawiają się na randki i łączą w związki. Dlatego nietrudno się na nich natknąć, gdy szuka się miłości. Oto kilka znaków, po których rozpoznacie psychopatę na randce.
25.05.2022 15:56
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Psycholożka Emma Kenny podzieliła się ze czytelnikami portalu The Sun 10 sygnałami ostrzegawczymi, które mogą świadczyć o tym, że jesteśmy na randce z psychopatą. Niektóre z nich na pierwszy rzut oka wydają się bardziej zaletą potencjalnego partnera, niż znakiem, że coś może być nie tak. Jak więc psychopaci zachowują się na randce?
Nie mówią prawdy i nie boją się konsekwencji
Psychopaci potrafią okłamywać partnera, nawet jeśli mówią o błahych rzeczach, które z łatwością można zweryfikować. Nie przejmują się bowiem tym, czy prawda wyjdzie na jaw. Żyją w świecie fantazji, brak im wstydu oraz poczucia winy.
Nie oznacza to, że każdy człowiek, któremu zdarzy się skłamać, jest psychopatą. Często nie mówimy całej prawdy drugiej połówce, bo obawiamy się zranienia lub staramy się uniknąć krępującej sytuacji. Jeśli jednak ktoś kłamie na takie tematy, jak ulubiony posiłek czy wykonywana praca, co prędzej czy później wyjdzie na jaw, możemy mieć pewność, że to psychopata.
Zawsze chcą być za coś odpowiedzialni
Psychopaci chętnie nakładają na siebie ważne obowiązki, takie jak organizacja przyjęcia urodzinowego czy wygłoszenie mowy weselnej. Uwielbiają mieć bowiem realny wpływ na życie innych ludzi. Z radością zbierają także pochwały za swoje zaangażowanie.
Problem w tym, że nie traktują przyjętych obowiązków poważnie. W konsekwencji zawodzą osoby w swoim otoczeniu i nie przejmują się tym, jakie problemy spowodowali swoją ignorancją.
Nie liczą się z bliskimi
Mówienie negatywnych rzeczy o bliskich dla partnera osobach, to jeden z głównych znaków, po których można rozpoznać psychopatów. Zazwyczaj oczerniając kogoś, nie mają do tego podstaw. Zdarza się, że przez takie działania doprowadzają natomiast do rozłamu w rodzinach.
Niektórzy psychopaci starają się przechwycić relację partnera np. z przyjacielem. Osłabiają tym samym kontakty znajomych, do tego stopnia, że stają się dla siebie wrogami. Robią to za pomocą kłamstw.
Nie interesują się problemami innych
Zwierzacie się na randce partnerowi, ale ten zupełnie nie przejmuje się waszymi problemami? W waszych głowach powinna zapalić się czerwona lampka. Psychopaci czerpią radość z cudzego nieszczęścia i zamiast pozwolić się wygadać bliskiej osobie, ignorują jej ból. Co więcej, zaczynają mówić o sobie.
Osoby z tym zaburzeniem nie odczuwają empatii. Dlatego nie potrafią nawiązywać zdrowych relacji ani zaoferować skutecznego wsparcia, gdy ktoś z ich otoczenia tego potrzebuje. Z drugiej strony łatwo przychodzi im zmiana osobowości i dopasowywanie się do towarzystwa. Partnerzy psychopatów są często pod wrażeniem tego, jak świetnie dogadują się oni z ludźmi.
Na początku potrafią oczarować każdego, ale z czasem nie wkładają w tworzenie relacji tyle wysiłku. Rozwijają tylko te związki, które przynoszą im wymierne korzyści. Do tego uwielbiają dobrą zabawę. Nie znoszą jednak, gdy ktoś próbuje się z niej szybko wymigać.
Psychopaci nie chowają urazy
Keny podkreśla w tekście, że tylko jeden procent społeczeństwa to psychopaci. Zwykle są to osoby bardzo wybuchowe, które wdają się w kłótnie o każdą błahostkę. Gdy emocje opadną, może się okazać, że już nie chowają urazy. Zachowują się tak, jakby nic się nie wydarzyło, odrzucając na bok negatywne emocje.
Nigdy też nie przepraszają. Nawet jeśli zdarzy się im odwołać randkę i sprawić, że poczujecie się z tym źle. Wybierają bowiem konkretną formę rozrywki pod wpływem chwili, nie kontrolując impulsów.
Upokarzają partnerów
Psychopaci to manipulatorzy, którzy lubią zadawać ból. Nie boją się ujawniać najskrytszych tajemnic partnera i opowiadać o tym w towarzystwie. Próby ich uciszenia zazwyczaj kończą się niepowodzeniem. Zamiast tego psychopaci dolewają oliwy do ognia i posuwają się z wyznaniami o krok za daleko.
Emma Kenny zwraca uwagę na to, że psychopaci starają się wówczas upokorzyć partnera i sprawić, że poczują się gorsi od innych, a tym samym pozwolą na dalsze nadużycia ze strony ukochanego.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl