Ranking materacy do spania. Wybierz idealny model dla siebie!

Ranking materacy do spania. Wybierz idealny model dla siebie!

Ranking materacy do spania. Wybierz idealny model dla siebie!
Źródło zdjęć: © iStock.com
26.10.2018 09:27

W rankingach materacy o najwyższe miejsca walczą produkty Tempur, Hilding, PerDormire i Materasso, ale w ścisłej czołówce trzymają się również propozycje takich polskich firm, jak Koło, Janpol i Hevea. Zdrowy i komfortowy sen potrafią zapewnić budżetowe materace w cenie 1500–2000 złotych. Za zaawansowane technologicznie modele, w których pracują miliony elastycznych kapsułek, trzeba zapłacić co najmniej 4000–5000 złotych.

Jak rozpoznać materac dobrej jakości?

Dobry materac do spania to podstawa ergonomicznego snu, na który według szacunków poświęcamy 1/3 naszego życia. Warunkiem zapewnienia odpowiedniego komfortu kręgosłupowi jest odpoczywanie na podłożu potrafiącym przejąć na czas snu funkcje mięśni, by te mogły się zregenerować. Zdolność imitowania anatomicznych struktur ciała mają materace z wysoką elastycznością punktową. Mogą to być zarówno materace sprężynowe typu kieszeniowego, jak i materace piankowe, wypełnione plastycznym tworzywem poliuretanowym bądź lateksem.

To właśnie elastyczność, a nie stopień twardości materaca, powinna być czynnikiem decydującym o jego zakupie. Można ją sprawdzić przez ułożenie się na brzuchu i oparcie łokciami o podłoże. Jeśli materac ma dobrą sprężystość punktową, ugnie się tylko w miejscach nacisku, czyli wokół łokci.

Za wyznaczniki dobrej jakości uznaje się certyfikaty, które w przypadku materacy sprężynowych mogą gwarantować odpowiednią grubość drutu, a w przypadku materacy lateksowych świadczyć o właściwościach antygrzybicznych. Do najważniejszych należą:

  • Atest Państwowego Zakładu Higieny (dla materacy bez dodatku tworzyw szkodliwych dla zdrowia),
  • Woolmark (dla materacy z nieskażoną wełną owczą o gramaturze 500 g/m2),
  • Certyfikat Oeko-Tex Standard 100 (dla materacy bez domieszki pestycydów, metali ciężkich i innych niebezpiecznych substancji),
  • TLS Air System (dla materac zapewniających odpowiednią cyrkulację powietrza),
  • Najwyższa jakość QI (dla materacy wyprodukowanych zgodnie z najwyższymi standardami),
  • Konsumencki Lider Jakości (dla materacy najlepszych marek funkcjonujących na polskim rynku),
  • Ergo-Check (dla materacy precyzyjnie dopasowujących się do ciała).

Najlepsze materace – ranking

W rankingu najlepszych materacy przeważają modele wysokoelastyczne, termoelastyczne i kieszeniowe – z wieloma oddzielnie pracującymi sprężynami. Niektóre zostały uznane za wyroby medyczne. Materace prestiżowych firm nie są jednak na każdą kieszeń. Na szczęście mają swoje budżetowe odpowiedniki.

Ranking materacy z wyższej półki cenowej

Droższe modele materacy do spania przeznaczone są dla osób poszukujących maksymalnego komfortu, który możliwy jest dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań technologicznych. W grupie producentów takich materacy przodują Tempur, Hilding i PerDomire. Szczególne uznanie zyskały propozycje:

  • Tempur Original Lux

Tempur Original Lux to materac termoelastyczny, który reaguje na temperaturę ciała i dopasowuje się do niego w taki sposób, by miejsca wymagające szczególnego podparcia pozostawały nieco twardsze, a pozostałe pozwalały na zanurzenie się ciała w miękkim materiale. Original Lux, tak jak wszystkie materace Tempur, wykonany jest z tworzywa wynalezionego przez NASA i wykorzystywanego pierwotnie w kosmonautyce. Zapada się stopniowo, by optymalnie rozłożyć ciężar. Zbudowany jest z trzech warstw: bazowej, wspierającej i komfortowej. Ma aż 30 centymetrów wysokości, dzięki czemu zapewnia długotrwałe i równomierne podparcie bez przenoszenia drgań i ruchów z jednej połowy materaca na drugą. Producent daje gwarancję, że Tempur Original Lux zachowa 95% swojej sprężystości nawet po 10 latach użytkowania. Cena takiego materaca jest odzwierciedleniem jego właściwości. Wynosi od około 8000 złotych za rozmiar 80x200 do około 17000 złotych za rozmiar 200x200.

  • PerDormire Fisio Gel

PerDormire Fisio Gel to materac termoelastyczny wypełniony hydrożelem, który potrafi zarówno ogrzewać, jak i chłodzić ciało. Dzięki swoim właściwościom idealnie nadaje się na każdą porę roku, bo niezależnie od warunków utrzymuje odpowiednią temperaturę ciała. Wyprodukowany został w dużej mierze na bazie wody, dzięki czemu sprzyja optymalnemu rozłożeniu naturalnych krzywizn kręgosłupa oraz rozluźnieniu mięśni. Materac PerDormire Fisio Gel wyposażony jest w pokrowiec przystosowany do kontroli poziomu wilgoci. Składa się on z czterech części, a każdą można prać oddzielnie. Po bokach pokrowca znajdują się pasy wentylujące. Model ten idealnie nadaje się dla osób, które cierpią na nadpotliwość i są w trakcie rehabilitacji. PerDormire Fisio Gel w rozmiarze 80x200 to wydatek rzędu 5500 złotych, a w rozmiarze 180x200 – 13000 złotych.

  • Curem.exe (Hilding)

Curem.exe to termoelastyczny materac wykonany w technologii SAT (Supportive Air Technology). Składa się z trzech rodzajów pianek – Serene, Visco i Fusion, które synergicznie na siebie oddziałują. Najwyżej położona pianka Serene odkształca się pod wpływem nacisku i temperatury ciała, a nadmiar ciepła transferuje do niższej warstwy tworzonej przez piankę Visco, aktywując jej termoelastyczne właściwości. Cała konstrukcja utrzymuje się na piance Fusion, ponacinanej w ten sposób, by powstało na niej siedem stref twardości odpowiadających budowie anatomicznej tułowia. Ostatnia z pianek służy nie tylko optymalnemu rozłożeniu podparcia, ale również odprowadzaniu ciepła z materaca. Curem.exe pokryty jest antybakteryjnym pokrowcem obszytym taśmami 3D, które sprzyjają termoregulacji. Pomyślnie przeszedł rygorystyczne testy w szwajcarskim Laboratorium Dobrego Snu. Materac taki w najmniejszym z dostępnych rozmiarów (80x200) kosztuje około 5000 złotych, a w największym (180x200) ponad 10000 złotych.

Ranking materacy ze średniej półki cenowej

W rankingu materacy ze średniej póki cenowej można znaleźć wiele propozycji wiodących polskich producentów, którzy stawiają na dobrej jakości materiały i sprawdzone technologie. Materace Janpol, Koło i Hevea cieszą się dużym zaufaniem kupujących. Komfortowe podłoża do spania są dostępne również w ofercie słowackiej firmy Materasso i szwedzkiej Hilding, która oferuje produkty dla klientów zarówno o większej, jak i mniejszej zasobności portfela.

  • Balet Hilding

Balet Hilding to siedmiostrefowy materac kieszeniowy zbudowany ze sprężyn o zróżnicowanej średnicy, które z dwóch stron zabezpieczone są innowacyjną pianką lateksową o właściwościach antyalergicznych. Każda z pianek wykazuje inny stopień twardości i sprężystości, dlatego materac nadaje się do odwracania i spania raz na miększym, raz na bardziej stabilnym podłożu. Balet Hilding charakteryzuje się bardzo dużą elastycznością punktową. Dzięki setkom małych sprężyn dopasowuje się do pozycji śpiącego. W pokrowcu materaca znajdują się mikrokapsułki wypełnione olejkiem arganowym, które odpowiadają za to, by jego powierzchnia była zawsze delikatna w dotyku, a przy tym pobudzała krążenie. Cena materaca Balet Hilding wynosi od około 2400 złotych (80x200) do 4300 złotych (180x200).

  • Piano Janpol

Piano Janpol to wysokiej jakości materac lateksowy wytworzony w 20% z naturalnego mleczka kauczukowego. Wykazuje znakomitą elastyczność punktową i optymalnie dopasowuje się do kształtu sylwetki dzięki siedmiu strefom komfortu, które odpowiadają ciężarowi poszczególnych partii ciała. W lateksowym bloku znajdują się kanaliki powietrzne odpowiadające za właściwą przewiewność materaca i zapobiegających chłonięciu wilgoci. Do materaca Piano Janpol można wybrać pokrowiec według indywidualnych preferencji. Producenci mają sześć propozycji, np. Aloe Vera z wyciągiem z aloesu, Medicott Silverguard ze srebrną nitką i Smartcel Clima o właściwościach termoregulacyjnych. Materac wraz z pokrowcem kosztuje od około 2300 złotych (80x200) do 4900 złotych (180x220).

  • Materasso Spinails Ortopedic

Materasso Spinails Ortopedic to wielowarstwowy wysokoelastyczny materac o zwiększonej odporności na odkształcenia. Należy do materacy dwustronnych odwracalnych – prawa i lewa strona różnią się stopniem twardości. Pianka, którą jest wypełniony, ma otwartokomórkową strukturę. Umożliwia ona cyrkulację powietrza, dzięki czemu w materacu nie rozwijają się żadne drobnoustroje, a ciało nie poci się podczas snu. Materasso Spinails Ortopedic znajduje się w pokrowcu z jonami srebra, co sprawia, że jest przyjazny alergikom. Materac ma budowę siedmiostrefową, a więc zapewnia kręgosłupowi bardzo dobre podparcie w czasie snu. Najmniejszy rozmiar (70x200) Materasso Spinails Ortopedic kosztuje około 1300 złotych, natomiast największy (200x200) – 2800 złotych.

Na jakich materacach powinnny spać osoby odczuwające bóle kręgosłupa? Sprawdź!

Ranking materacy z niższej półki cenowej

W rankingu materacy z niższej półki cenowej również można znaleźć modele trwałe i świetnie spełniające swoje funkcje. Daleko im co prawda do jakości produktów Tempur i Hilding, ale odpowiadają na potrzeby przeciętnego użytkownika, któremu zależy na zdrowiu kręgosłupa.

  • Flamenco Hilding

Flamenco Hilding to materac kieszeniowy ze sprężynami typu multipocket. Są one drobniejsze i mają większe zagęszczenie niż standardowe sprężyny do materaca. Dzięki temu model ma zwiększoną elastyczność punktową i charakteryzuje się wyjątkową stabilnością. Zapewnia świetne dopasowanie do kręgosłupa i wysoki komfort snu. Flamenco Hilding jest bardzo dobrą propozycją dla osób zmagających się z alergią, ponieważ zastosowana w nim pianka lateksowa hamuje rozwój bakterii, grzybów i roztoczy, a przy tym zapobiega gromadzeniu się kurzu wewnątrz materaca. Aby mieć w sypialni jednoosobowy materac Flamenco Hilding o wymiarach 80x200, wystarczy dysponować kwotą 1200 złotych; 2200 złotych trzeba zapłacić za wersję dwuosobową o rozmiarze 200x200.

  • Estrella Lux Kokos (Koło)

Estrella Lux Kokos to materac kieszeniowy, który składa się z warstwy wysokogatunkowych sprężyn woreczkowych obustronnie obłożonych lateksowaną płytą kokosową – gwarantem trwałości materaca. Niezależna praca sprężyn sprawia, że kręgosłup podczas snu układa się w naturalny kształt litery S. Materac dzięki lateksowi jest chroniony przed dostępem bakterii i grzybów. Ma kanały wentylujące, które czynią go przewiewnym, oraz miękki pokrowiec wzbogacony ekstraktem z aloesa. Model Estrella Lux Kokos przeznaczony jest dla osób, które preferują twardsze podłoże do snu. W najmniejszym rozmiarze (80x200) kosztuje około 1000, a w największym (200x200) około 2200 złotych.

  • Afrodyta Janpol

Afrodyta Janpol jest modelem kieszeniowym o właściwościach rehabilitacyjnych, który należy do materacy najchętniej wybieranych przez Polaków. Sprzyja zachowaniu właściwej pozycji ciała przez całą noc. Ma sprężyny wysokie na 12 centymetrów oraz siedem stref twardości. Jest zbudowany identycznie z obydwu stron, dlatego można, a nawet trzeba go odwracać, by jak najdłużej zachował elastyczność. Występuje w pokrowcu Lato/Zima obszytym po jednej stronie pikowaną owczą wełną, a po drugiej przewiewną bawełną. Cena materaca Afrodyta Janpol wynosi od 900 (80x190) do 2150 złotych (200x200).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (12)
Zobacz także