Rewolucja w diagnostyce raka piersi. Jej twórcami są Polacy

Rewolucja w diagnostyce raka piersi. Jej twórcami są Polacy
Źródło zdjęć: © WP.PL

29.07.2015 13:40, aktual.: 30.07.2015 14:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Braster Tester to jedyne na świecie urządzenie służące do samodzielnej diagnostyki raka piersi. Polski projekt ma szanse już w przyszłym roku trafić do sprzedaży. To istotne, ponieważ wczesne wykrycie raka piersi daje duże szanse na wyleczenie.

Szacuje się, że każdego roku rozpoznaje się ponad 1,5 mln przypadków raka piersi, a w jej wyniku umiera blisko 400 tys. kobiet. Producent Braster Tester liczy, że poprawi ono statystyki dotyczące wczesnego wykrywania raka piersi.

Braster Tester stworzyli naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej i Wojskowego Instytutu Medycznego. Do jego budowy wykorzystują właściwości ciekłych kryształów, dzięki którym na powierzchni skóry rejestrowane są zmiany temperatur, zachodzących w ciele człowieka.

Już na początku przyszłego roku rozpocznie się produkcja pierwszych medycznych testerów termograficznych. W pierwszej kolejności trafi do kobiet w Polsce. Natomiast do połowy 2017 roku ma pojawić się na rynku Europy Zachodniej oraz USA. Tam zachorowalność na raka piersi jest najwyższa ze wszystkich nowotworów. W stosunku do całkowitej sumy zachorowań na raka piersi choruje ponad 32 procent kobiet.

– Na razie nie istnieje urządzenie, za pomocą którego kobiety mogłyby używać w domu i mieć z tego badania wartość medyczną. Jeśli przez najbliższy rok nikt takiego produktu nie wymyśli, to mamy wszelkie szanse na to, żeby naszym produktem podbić cały świat – przekonuje prezes zarządu Braster SA, Marcin Halicki.

Źródło artykułu:Newseria
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także