Rezygnujesz z seksu? Twój organizm to odczuje

Regularne współżycie z partnerem lub partnerką wpływa korzystnie nie tylko na relację, ale na zdrowie i dobry nastrój. Z kolei rezygnacja z seksu na dłuższy czas może sprawić, że trudno będzie powrócić do tej aktywności.

Seksualna emerytura ma wpływ na organizm
Seksualna emerytura ma wpływ na organizm
Źródło zdjęć: © Getty Images

12.05.2024 | aktual.: 12.05.2024 15:36

Życie seksualne to indywidualna sprawa każdej osoby. Jedni cenią sobie tę aktywność w związku, dla innych jest nieco mniej ważnym aspektem życia. Jeśli stan zdrowia na to pozwala, warto jednak dbać o pożycie seksualne, które może przynieść liczne korzyści dla zdrowia organizmu.

Korzystny wpływ seksu na zdrowie

O pozytywnym wpływie seksu na zdrowie w rozmowie z "Newsweekiem" mówił psychiatra, seksuolog i psychoterapeuta prof. dr hab. n. med. Zbigniew Lew-Starowicz. Ekspert przyznał, że seks nie tylko zbliża partnerów poprzez wydzielanie oksytocyny stymulującej wydzielanie endorfin czy pozytywnie wpływa na nastrój, ale działa na organizm w taki sposób, jak trening ruchowy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

- (...) Przyspiesza akcję serca i oddech, chwilowo podnosi ciśnienie, ale potem nie dłuższy czas je obniża. Regularne współżycie sprzyja więc zdrowiu serca - tłumaczył.

Dodał, że seks poprawia też ukrwienie całego organizmu, w tym mózgu. - Niedawno czytałem, że regularny seks seniorów sprzyja lepszej kondycji ich pamięci między innymi poprzez pobudzenie komórek hipokampa, struktury mózgowej odpowiedzialnej za przenoszenie danych z pamięci krótkoterminowej do długoterminowej - powiedział prof. Lew-Starowicz.

Wspomniał też o badaniach sugerujących pozytywny wpływ seksu na stan skóry.

- Specjalnie mnie to nie dziwi, bo chodzi zapewne o ukrwienie - stwierdził.

Co się dzieje, gdy nie uprawiamy seksu

Jak tłumaczył na łamach "Newsweeka" ekspert, regularne współżycie pobudza wydzielanie hormonów. Z kolei abstynencja seksualna może nie tylko obniżać poziom testosteronu u mężczyzn, ale powodować inne zmiany, także u kobiet.

- Długotrwała wstrzemięźliwość seksualna u mężczyzn powoduje włóknienie beleczek mięśniowych w ciałach jamistych prącia, a u kobiet skutkuje między innymi przyspieszeniem zmian zanikowych w błonie śluzowej narządów płciowych. To przekłada się na skłonność do podrażnień, słabsze napięcie mięśni pochwy i gorsze nawilżenie - podkreślił ekspert. Zaznaczył również, że tego typu zmiany utrudniają powrót do współżycia po przerwie.

Dopytywany o preparaty na erekcje stwierdził, że choć dzięki nim dochodzi do wzwodu, nie poprawiają one "kondycji zwłókniałych mięśni".

- Dlatego decyzję o udaniu się na seksualną emeryturę warto dobrze przemyśleć - podsumował prof. Lew-Starowicz.

© Materiały WP

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
sekswspółżyciezwiązek

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (43)