Robisz regularnie hybrydę? Dermatolożka mówi o groźnych konsekwencjach
Manicure hybrydowy i żelowy to sposób na trwałe i zadbane paznokcie. Ale czy regularne utwardzanie ich pod lampą UV jest całkowicie bezpieczne? Dermatolodzy ostrzegają przed potencjalnym ryzykiem, a badania wskazują na możliwe konsekwencje dla skóry dłoni.
Manicure hybrydowy i żelowy zyskał w ostatnich latach ogromną popularność. Trwały, estetyczny, odporny na codzienne uszkodzenia – nic dziwnego, że pokochały go miliony kobiet. Ale w parze z popularnością przyszły też pytania o bezpieczeństwo. W centrum zainteresowania znalazły się lampy UV i LED, które utwardzają lakier. Czy faktycznie mogą być groźne dla zdrowia?
Jak działają lampy UV i LED?
Zarówno lampy UV, jak i LED emitują promieniowanie ultrafioletowe, choć różnią się między sobą intensywnością i długością fali. Lampa UV działa na zasadzie promieniowania UVA, w zakresie od 320 do 400 nm, które utwardza lakier hybrydowy.
Lampy LED emitują światło w węższym zakresie, ale za to z większą intensywnością, co skraca czas utwardzania nawet do kilkunastu sekund. Mimo że proces ten trwa krótko, regularność zabiegów może budzić pewne obawy.
Szczególnie że promieniowanie UVA to ten sam rodzaj, który odpowiada za fotostarzenie się skóry i zwiększone ryzyko nowotworów, w tym czerniaka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Sprawdzam" - Huawei Watch 5
Ryzyko nowotworów? Oto co mówią eksperci
To właśnie perspektywa raka skóry jest najczęściej podnoszonym argumentem przez przeciwników hybryd i paznokci żelowych. W 2023 roku szerokim echem odbiła się publikacja naukowców z University of California, którzy wskazali, że promieniowanie z lamp UV może uszkadzać DNA komórek skóry.
Inne badania wykazały, że ryzyko wystąpienia nowotworu przy okazjonalnym korzystaniu z lampy UV jest bardzo niskie, niemal znikome. W przeglądzie literatury opublikowanym przez "Journal of Investigative Dermatology" eksperci ocenili, że stosowanie lampy przez kilka minut raz na dwa-trzy tygodnie nie stanowi znaczącego zagrożenia. Dużo większe ryzyko występuje w przypadku częstego opalania się czy korzystania z solariów.
Jednak nie wszyscy lekarze podzielają optymistyczne podejście. Dr Neera Nathan, ekspertka dermatologii, powołując się na publikacje w "Nature", przestrzega przed skutkami manicure żelowego lub hybrydowego.
Jak podkreśla, usuwała raka skóry z dłoni i palców u kobiet, które regularnie korzystały z lamp UV, mimo braku innych czynników ryzyka.
– Jako dermatolog i chirurg Mohsa diagnozowałam i usuwałam raka skóry z dłoni i palców u kobiet, u których nie było innych wyraźnych czynników ryzyka raka skóry, poza wieloletnim manicure akrylowym lub żelowym z użyciem lamp UV – zaznacza ekspertka.
Dla osób, które nie chcą rezygnować z trwałego manicure, zaleca stosowanie kremów z filtrem SPF 30+ oraz noszenie rękawiczek ochronnych podczas utwardzania paznokci w lampie, by zminimalizować wpływ promieniowania UV na skórę.
– Jeśli nie możesz zrezygnować z manicure żelowego i hybrydowego, zalecam nałożenie SPF 30+ na dłonie i palce co najmniej 20 minut przed użyciem lampy UV, a najlepiej również założenie rękawiczek bez palców z filtrem UPF podczas utwardzania paznokci, aby zapewnić maksymalną ochronę – radzi lekarka.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.