Blisko ludziRocznica pojmania Anne Frank i jej rodziny. Przeżył tylko ojciec Otto

Rocznica pojmania Anne Frank i jej rodziny. Przeżył tylko ojciec Otto

Anne Frank w szkole
Anne Frank w szkole
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons
Karolina Błaszkiewicz

05.08.2020 16:58, aktual.: 01.03.2022 13:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Anne Frank zna każdy. Za pośrednictwem jej niezwykłego dziennika mogliśmy dowiedzieć się, jak dziecko postrzegało wojnę. 4 sierpnia minęło 76 lat od chwili, gdy naziści odkryli kryjówkę rodziny Franków i czterech innych osób.

"Wciąż wierzę, na przekór wszystkiemu, że ludzie są w gruncie rzeczy dobrzy” - pisała 14-letnia dziewczynka, która razem z rodziną ukrywała się przed Niemcami w oficynie amsterdamskiej kamienicy. Niedługo później Anne Frank zmarła w obozie koncentracyjnym, a jej dzienniki są dziś uznawane za jedną z najważniejszych książek XX wieku.

 Anna Frank – rocznica pojmania

 Na stronie Auschwitz Memorial, za którą stoi Muzeum Auschwitz, przypomniano o ważnej dacie, 4 sierpnia 1944 r., czyli dniu odkrycia rodziny Franków i aresztowania jej wraz z osobami, które im pomagały – Johannesa Kleimama i Victora Kuglera. Anne wraz z bliskimi – matką Edith, ojcem Otto i siostrą Margot Betti niespełna miesiąc później została wywieziona do obozu Auschwitz.

 Z całej rodziny przeżył tylko Otto, który po wojnie wydał pamiętnik córki. Po przetłumaczeniu go, historią Anne zainteresował się cały świat. Do dziś można odwiedzać dom w Amsterdamie, w którym się ukrywała.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (18)
Zobacz także