FitnessRok funkcjonowania rządowego programu refundacji in vitro

Rok funkcjonowania rządowego programu refundacji in vitro

1 lipca mija rok od początku realizacji „Programu Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013-2016”. Tego symbolicznego dnia na liście leków refundowanych pojawiły się preparaty stosowane w leczeniu niepłodności, zwiększając tym samym jego dostępność.

Rok funkcjonowania rządowego programu refundacji in vitro
Źródło zdjęć: © 123RF

01.07.2014 15:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

1 lipca mija rok od początku realizacji „Programu Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013-2016”. Tego symbolicznego dnia na liście leków refundowanych pojawiły się preparaty stosowane w leczeniu niepłodności, zwiększając tym samym jego dostępność.

Do rządowego programu leczenia niepłodności do tej pory zakwalifikowano 8 tysięcy par, w ciągu trzech lat liczba ta ma sięgnąć około 15 tysięcy. Jak zaznaczył w rozmowie z Polską Agencją Prasową Minister Zdrowia Bartosz Arłukowicz, w wyniku rządowego programu na świat przyszło 108 dzieci, a około 2300 kobiet jest w ciąży.

- Program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, większym niż przyznany nam początkowo kontrakt. Ministerstwo Zdrowia wykazało się elastycznością przyznając nam dodatkowe środki, które mogliśmy wykorzystać w postaci tzw. nadwykonań, czyli realizacji dodatkowych cykli. Formalna współpraca z Ministerstwem Zdrowia przebiegała bez zarzutu, co pozwoliło naszej Klinice bardzo szybko dopasować się do wymaganych procedur. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach współpraca będzie równie owocna z korzyścią dla pacjentów – mówi dr Grzegorz Mrugacz, dyrektor medyczny Kliniki Leczenia Niepłodności „Bocian”.

Jednak mimo refundacji zabiegu in vitro, wciąż pozostawał on poza zasięgiem wielu par. Do tej pory finansowanie leków stymulujących niezbędnych do uzyskania ciąży odbywało się z kieszeni pacjentów. Ich koszt wynosił od 2 do 4 tysięcy złotych, stanowiąc często przeszkodę w dostępie do leczenia. 1 lipca sytuacja uległa zmianie – na liście leków refundowanych znalazło się 13 preparatów stymulujących owulację.

- Do refundacji zostały włączone wszystkie potrzebne leki stosowane bezwzględnie w programie IVF. Oznacza to, że jeśli nie mamy do czynienia z żadnymi dodatkowymi chorobami, to obecnie refundowane leki pozwalają na przeprowadzenie całego programu. Wszystkie preparaty są dobrej jakości, ale w zależności od pacjentki może być ich różna tolerancja, różnią się też w sile działania. Wybór leków należy do lekarza w zależności od jego sposobu prowadzenia leczenia. Koszty leków wahają się, ponieważ część preparatów jest czystsza i produkowana bardziej nowoczesnymi technologiami, co nie oznacza, że lepsza – komentuje Mrugacz.

Do rządowego programu kwalifikowane są kobiety poniżej 40 roku życia z rozpoznaniem niepłodności udokumentowanym nieskutecznym leczeniem przez okres co najmniej 12 miesięcy. Każda z par ma prawo do podjęcia trzech prób zapłodnienia in vitro. Program realizuje obecnie 31 klinik.

Klinika Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian” należy do elity placówek zajmujących się leczeniem niepłodności w Polsce. Wyróżniają ją wysokie standardy oraz skuteczność leczenia. Pracownicy Kliniki są cenionymi specjalistami o międzynarodowym doświadczeniu i uznanych osiągnięciach w dziedzinie niepłodności oraz ginekologii. Klinika „Bocian” jest jednym z realizatorów rządowego programu refundacji in vitro. Od początku działalności specjalistom placówki zaufało ponad 14 000 osób.

Komentarze (0)