Blisko ludziRola mięsa w diecie twojego psa

Rola mięsa w diecie twojego psa

Odpowiednio zbilansowana dieta pupila to gwarancja jego dobrego zdrowia. Jednym z ważnych elementów jadłospisu pupila jest mięso. Czy wiesz, jakie kąski wybrać i jak przygotować je, by nie zaszkodzić psu?

Rola mięsa w diecie twojego psa
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

18.06.2018 | aktual.: 26.07.2018 13:54

Psy w środowisku naturalnym to drapieżniki, dlatego mięso jest ich najbardziej naturalnym źródłem składników odżywczych. Właśnie dlatego nie może go zabraknąć w diecie naszych domowych towarzyszy. Choć świadomość na temat żywienia rośnie i wiemy coraz więcej na temat diety naszych pupili, zdarza się, że karmimy zwierzęta odpadkami z naszych talerzy, myśląc, że dajemy psu to, co najlepsze. Niestety częste podawanie czworonogowi resztek schabowego w panierce może zaszkodzić naszemu ulubieńcowi. Jak zatem karmić zwierzę, by było zdrowe i pełne sił?

Dieta psa – co musi zawierać?

Obserwacje wilków i innych dzikich psów pozwoliły na opracowanie zasad żywienia psów domowych. Reguły zostały oparte na atawistycznych przyzwyczajeniach tej grupy i większość badaczy jest przekonana, że właśnie taki model karmienia pupila jest dla niego właściwy. Tezę biologów i weterynarzy potwierdzają badania zwierząt karmionych przede wszystkim mięsem, czyli białkiem. Okazuje się, że psy, których jadłospis zawiera posiłki mięsne, są zdrowsze od tych karmionych innymi produktami. Dzieje się tak dlatego, że dieta, np. wilków jest bogata przede wszystkim w mięso. Warzywa i zioła, które trafiają do żołądków drapieżników są zazwyczaj zawartością układu pokarmowego ich ofiar. Nie ma natomiast w diecie dziko żyjących psów węglowodanów. Układ trawienny psów nie jest więc przystosowany do metabolizowania tych substancji, dlatego te nie powinny znajdować się w diecie naszych pupili. Duża zawartość węglowodanów w diecie psa może spowodować problemy zdrowotne zwierzęcia. Zaburzenia przemiany materii prowadzą najczęściej do biegunek i wymiotów, ale zdarza się, że są przyczyną niewydolności organizmu. Warto dodać, że węglowodany bywają składnikiem jadłospisu dzikich psów, ale pochodzą przede wszystkim z zawartości żołądków ofiar. Podstawowym elementem diety naszych czworonogów musi być natomiast białko, którego doskonałym źródłem jest mięso.

Mięso w diecie pupila – które kąski wybrać?

Produkty mięsne w diecie psa to nie tylko doskonałe źródło białka, ale także sposób na dostarczenie pupilowi licznych witamin i mikroelementów. W jadłospisie pupila powinny znajdować się zatem wszystkie rodzaje mięsa oraz bogate w składniki odżywcze podroby. Warto pamiętać o tych drugich, ponieważ są świetnym źródłem witamin i mikroelementów, które są niezbędne pupilowi. Ponadto do najbardziej popularnych rodzajów mięs podawanych psom należą: kurczak, wołowina i wieprzowina. W miskach pupili znacznie rzadziej ląduje jagnięcina, cielęcina i baranina, ale jeśli tylko mamy do nich dostęp, warto uwzględnić je w jadłospisie pupila. Trzeba dodać, że wielu badaczy do niedawna kwestionowało zasadność wprowadzania do diety psa ryb. Jako argument specjaliści podawali brak ryb w jadłospisie wilków. Okazało się jednak, że psy domowe, które jedzą ryby osiągają lepsze wyniki, dlatego z powodzeniem można wprowadzać te produkty (szczególnie ryby morskie) do jadłospisu naszych pupili.

Dieta BARF – najlepszy sposób karmienia zwierzęcia?

W ostatnim czasie coraz bardziej popularnym modelem żywienia psów domowych jest dieta BARF, czyli Biologically Appropriate Raw Food – biologicznie odpowiednia surowa dieta. Ten sposób żywienia zwierząt domowych nawiązuje do atawistych zwyczajów psów. Dieta BARF opiera się zatem na surowym mięsie i niewielkiej ilości świeżych warzyw. Badania dowodzą, że psy karmione w ten sposób są właściwie odżywione, ponieważ składniki odżywcze trafiają do organizmu w postaci najłatwiej przyswajalnej czworonogom.

Gotowe karmy dla psów – jak je kupować?

Alternatywą dla diety BARF są gotowe karmy dla psów. Na rynku znajdziemy wiele produktów, których receptury zostały opracowane tak, by dostarczać zwierzętom wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Karma sucha dla psa powinna być jednak dobrana do indywidualnych potrzeb pupila. Nieodpowiednia kompozycja może bowiem zaszkodzić pupilowi. Warto też zadbać o to, by podawać zwierzęciu różne smaki – urozmaicenie jadłospisu z pewnością wyjdzie psu na zdrowie. Dobrym pomysłem jest więc zaopatrzenie się, np. w karmę z jagnięciną i karmę z kurczakiem. Serwowanie tych dwóch kompozycji na zmianę wpłynie na poprawę apetytu psa i dostarczy mu nieco innych składników odżywczych. Sprawdź, która karma z jagnięciną jest najlepsza (https://www.purina.pl/psy/beyond/karmadlapsa/simply-9-jagniecina).
Mięso jest ważnym składnikiem żywienia psów. Powinno być zatem podstawą diety zwierzęcia bez względu na to, czy pupil jest karmiony naturalnie, według zasad BARF czy podajemy mu suchą karmę dla psa. W obu przypadkach należy zadbać o to, by dostarczać czworonogowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Ponadto trzeba pamiętać, że najkorzystniejsze dla zwierzęcia jest wybranie jednego modelu żywienia. Jeśli więc decydujemy się na dietę BARF, nie podawajmy psu suchej karmy i odwrotnie. Wówczas układ trawienny zwierzęcia będzie działał bez zarzutu.

Źródła:
http://rynekzoologiczny.pl/mieso-w-diecie-psow-i-kotow/
https://barfnekorepetycje.pl/podstawowe-informacje-2/
https://www.miesodlapsow.pl/dieta/

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)