Poszła na bazar w Moskwie. Wszystko opisała

Ile mieszkańcy Rosji płacą za zwykłe zakupy? Okazuje się, że ich sytuacja jest coraz gorsza. - Tanich polskich jabłek już dawno nie ma - cytuje słowa sprzedawczyni Polka, która mieszka w Moskwie i niedawno odwiedziła pewien rynek.

Rosjanie skarżą się na wysokie cenyRosjanie skarżą się na wysokie ceny
Źródło zdjęć: © East News | Pawel Jaskolka

"Jestem w szoku. 450 rubli za 30 jajek? Wiedziałam, że ceny się zmieniły, ale nie miałam pojęcia, że aż tak drastycznie" - żali się na łamach Onetu Polka, która od lat mieszka w Rosji. Ceny w tym kraju rosną w tak szybkim tempie, że ludzie zwyczajnie nie nadążają.

Supermarkety nawet w tym przedświątecznym czasie wcale nie zachęcają promocjami. Z tego względu wybiera się do "FoodCity". To wschodni bazar, gdzie swoje stoiska mają m.in. Uzbecy, Azerowie oraz Dagestańczycy. Wśród oferowanych produktów nie brakuje towarów prosto z Azji, ale też typowych "spożywczaków", jak owoce i warzywa.

Jabłka na wagę złota

Na wspomnianym targu do tej pory można było zakupić m.in. warzywa i owoce w konkurencyjnych cenach. Jak sytuacja przedstawia się obecnie? Pod samym budynkiem, gdzie znajduje się bazar, Polka zauważa mnóstwo samochodów - również takich, które świadczą o wysokim statusie społecznym ich właścicieli. "Widocznie teraz wszyscy starają się oszczędzać" - zauważa nasza rodaczka, której relacja z moskiewskiego targowiska pojawiła się na Onecie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kryzys migracyjny w Finlandii. Granice z Rosją zamknięte

Za kilogram bananów mieszańcy Moskwy muszą zapłacił równowartość 6,60 zł, a za taką samą ilość jabłek prawie 11 zł. Polka nie kryła zaskoczenia, na co sprzedawczyni natychmiast zareagowała.

"A co pani chciała? Tanich polskich jabłek już dawno nie ma" - podsumowała.

Z innymi produktami nie jest lepiej. Pomarańcze osiągnęły cenę 15,39 zł za kilogram, pomidory 10-22 zł (w zależności od gatunku). Najlepiej w tym zestawieniu wypadają ziemniaki, za które zapłacimy 2,20 zł.

Podobnie jest z nabiałem. 1 kg białoruskiego masła kosztuje 1,2 tys. rubli (52,76 zł), twaróg wiejski kosztuje 400 rubli (17,59 zł), a kajmak (rodzaj śmietany) - 550 rubli (24,18 zł) za kilogram.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
"Ja w domu nic nie robię". Wszystkie obowiązki przejął mąż
"Ja w domu nic nie robię". Wszystkie obowiązki przejął mąż
Kup zamiast karpia i dorsza. Najzdrowsza ryba na święta
Kup zamiast karpia i dorsza. Najzdrowsza ryba na święta
Napisała nekrolog dla siostry. Treść wielu oburzyła
Napisała nekrolog dla siostry. Treść wielu oburzyła
Nowy biust i zęby. Po metamorfozie u Rozenek jest nie do poznania
Nowy biust i zęby. Po metamorfozie u Rozenek jest nie do poznania
"Oddała" swoje ciało na sześć godzin. Przeraża, do czego posunęli się ludzie
"Oddała" swoje ciało na sześć godzin. Przeraża, do czego posunęli się ludzie
Był miłością jej życia. Tak zachował się, gdy zachorowała
Był miłością jej życia. Tak zachował się, gdy zachorowała
Beata Ścibakówna cała w prześwitach. Tak przyszła na wielką galę
Beata Ścibakówna cała w prześwitach. Tak przyszła na wielką galę
Torbicka na gali Teatru Wielkiego. Postawiła na klasykę z odważnym twistem
Torbicka na gali Teatru Wielkiego. Postawiła na klasykę z odważnym twistem
Przyprawa, która "topi" tkankę tłuszczową. Znajdziesz ją w kuchni
Przyprawa, która "topi" tkankę tłuszczową. Znajdziesz ją w kuchni
Pielęgniarka obejrzała "M jak miłość". Złapała się za głowę
Pielęgniarka obejrzała "M jak miłość". Złapała się za głowę
Ekspertka odradza na święta. "Jakbyśmy się najedli świeczki"
Ekspertka odradza na święta. "Jakbyśmy się najedli świeczki"
Zadała Trumpowi niewygodne pytanie. "Jesteś głupia?
Zadała Trumpowi niewygodne pytanie. "Jesteś głupia?
MOŻE JESZCZE JEDEN ARTYKUŁ? ZOBACZ CO POLECAMY 🌟