Rozmaryn poprawia pamięć. Z nim matura to pestka!
Rozmaryn to roślina powszechnie znana i ceniona. Już w średniowieczu kobiety wręczały mężczyznom gałązki rozmarynu, aby ci o nich pamiętali. Niezwykły aromat sprawia, że stosuje się go jako kadzidło. Dodatkowo posiada właściwości kojące, łagodzące, a także służy do leczenia przewlekłych chorób. Udowodniono również jego pozytywny wpływ na ludzką pamięć. Z nim matura to pestka!
W szkołach średnich sezon maturalny w rozkwicie, a na uczelniach wyższych na dniach ruszą sesje egzaminacyjno-zaliczeniowe. Uczniowie i studenci narzekają na zbyt dużą ilość informacji do przyswojenia i szukają wszelkich możliwych sposobów na lepsze zapamiętywanie. A ten jest na wyciągnięcie ręki. Dostępny w każdym markecie rozmaryn to gwarancja zdanego egzaminu. Tak przynajmniej twierdzą naukowcy.
Badania przeprowadzone przez Marka Mossa z Northumbria University w 2003 roku dowodzą, że uczniowie uczący się w pomieszczeniu, w którym unosił się aromat rozmarynu w postaci olejku eterycznego, wykazywali większą tendencję do zapamiętywania. Osiągnęli w testach pamięciowych wyniki lepsze o 5-7 proc. Moss stwierdził, że wyniki badań były spójne z testami przeprowadzonymi u dorosłych. Wdychanie zapachu z olejku rozmarynowego poprawiło pamięć pierwotną i wtórną u wszystkich uczestników testu.
Mark Moss i jego zespół naukowy zbadali wpływ aromatu świeżego rozmarynu i zapachu pochodzącego z olejków eterycznych tej rośliny na ludzki mózg. Okazało się, że istnieje silny związek między zapachem tego naturalnego ziela i poprawą pamięci krótkotrwałej, a także długotrwałej. Naukowcy z Northumbria University w Newcastle zidentyfikowali w tej roślinie organiczny związek o nazwie 1,8 cyneol, który w połączeniu z innymi substancjami wpływa na poprawę pamięci. W dodatku okazało się, ta substancja nie tylko poprawia pamięć, ale wpływa też na nastrój!
W 2012 roku kolejne testy wykazały, że olejek rozmarynowy może poprawiać pamięć nawet o 75 proc! Moss powiedział, że ludzki zmysł powonienia jest bardzo wrażliwy na ten zapach. Badacze opisali, że kontakt z nim przypomina niemal interakcję z narkotykami. Moss zapowiedział, że następnym krokiem powinno być przedłużenie badania "wielkoskalowymi próbami stosowania aromatu w edukacji".
Rozmaryn to jedno z najpopularniejszych ziół stosowanych w kuchni oraz medycynie. Już w starożytości doszukiwano się korzystnych właściwości tej rośliny. Starożytni greccy studenci nosili girlandy z rozmarynu na egzaminy, a Ophelia w "Hamlecie" Szekspira wręczając Laertesowi, mówiła: "Oto rozmaryn na pamięć: proszę cię, luby, pamiętaj!". Najnowsze badania potwierdziły przypuszczenia i wykazały, że rozmaryn ma potwierdzone naukowo działanie w przypadku utraty pamięci i jest w stanie w znacznym stopniu ją poprawić. Zioło zapewnia pozytywne skutki w leczeniu choroby Alzheimera i demencji.