Połóż na noc na podłodze. Rybiki same się wyniosą
Choć są całkowicie niegroźne dla człowieka, ich towarzystwo nie każdemu odpowiada. Rybiki chętnie gniazdują w naszych mieszkaniach, rozmnażając się w zastraszającym tempie. Istnieje jednak domowy sposób, by je do tego zniechęcić.
Są nieproszonymi gośćmi w wielu domach. Rybiki cukrowe doskonale czują się zwłaszcza w naszych kuchniach i łazienkach oraz innych ciemnych, wilgotnych pomieszczeniach. Żywią się papierem, bawełną, cukrem, mąką, a nawet pleśnią i martwym naskórkiem. Są całkowicie niegroźne - nie kąsają ludzi i nie przenoszą żadnych chorób.
Rozsyp po kątach. Rybiki same się wyniosą
Srebrzyki mogą przeżyć bez jedzenia nawet rok, a na dodatek bardzo szybko się rozmnażają. Są w stanie złożyć nawet 20 jaj jednego dnia. Gniazda zakładają w szczelinach płytek łazienkowych, pod listwami przypodłogowymi lub w szafkach, do których rzadko zaglądamy.
Czytaj także: Zostaw w kącie łazienki. Wyginą w jedną noc
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak pozbyć się rybików z łazienki
Choć nie robią nam krzywdy, a są wręcz pożyteczne, bo "sprzątają" zalegające resztki, nie każdy chce z nimi obcować na co dzień. Istnieje kilka sposobów, by skutecznie zniechęcić je do gniazdowania w naszym domu. Jednym z nich jest aromatyczna mieszanka, której aromat na pewno nie przypadnie im do gustu. Wystarczy połączyć ze sobą mielony cynamon i suszony rozmaryn, a następnie rozsypać w kątach pomieszczenia. Najlepiej na noc, gdy nikt z nich nie korzysta.
Dobrze sprawdzają się też domowe pułapki. Wystarczy wyłożyć na talerzyk lub posmarować kawałek tektury odrobiną miodu. Zwabione przez słodki przysmak rybiki nocą utkną na lepkiej powierzchni. Najskuteczniejsze jest jednak dbanie o czystość w domu.
Czytaj także: Przetrzyj podłogę tym owocem. Rybiki już się nie pojawią
Odstraszanie i pułapki to nie wszystko. Lepiej zapobiegać
Ważne jest, aby utrzymywać podłogę w czystości, nie pozwalając na gromadzenie się na niej okruchów czy resztek jedzenia. Jeżeli tylko masz taką możliwość, staraj się nie suszyć mokrego prania wewnątrz mieszkania. Zamiast tego, skorzystaj z balkonu lub innego miejsca na zewnątrz. Kiedy decydujesz się na schowanie ubrań do szafy, upewnij się, że są one całkowicie suche. Dzięki temu unikniesz tworzenia wilgotnego środowiska, które jest atrakcyjne dla różnego rodzaju szkodników.
Pamiętaj również o regularnym wietrzeniu pomieszczeń. Warto wiedzieć, że owady nie są w stanie przetrwać w temperaturze poniżej 15 stopni Celsjusza.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!