Wysyp na trawnik w ciepłym grudniu. Wiosną sobie podziękujesz

Pielęgnacja trawnika jesienią i zimą to klucz do pięknej zielonej murawy na wiosnę. Jak zabezpieczyć trawnik przed chłodnymi miesiącami? Te zabiegi pielęgnacyjne warto przeprowadzić, by trawa mogła zdrowo się rozwijać. Sprzyja temu ciepły grudzień z dodatnimi temperaturami.

Jak zadbać o trawnik łagodną zimą?
Jak zadbać o trawnik łagodną zimą?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Savelov Maksim

Choć zima zapowiada się łagodnie, ważne, abyśmy odpowiednio zadbali o trawnik. Należy mieć na uwadze, że przez temperatury odbiegające od normy, rośliny przedłużają okres wegetacji, a proces ten nie omija trawy. Jej źdźbła wciąż rosną, co niestety nie jest sprzyjającym zjawiskiem. W ten sposób trawnik jest osłabiony i bardziej podatny na wszelkie choroby. Na jakie zabiegi powinniśmy się zdecydować w ciepłym grudniu, aby wspomóc trawę w tym wymagającym okresie?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zasady prawidłowego podlewania trawnika. Będzie piękną wizytówką ogrodu

Jak zadbać o trawnik ciepłą zimą?

Zima, choć wymaga mniej pracy przy pielęgnacji trawnika, nadal jest czasem, kiedy powinniśmy pamiętać o kilku prostych zabiegach pielęgnacyjnych. Ważnym krokiem jest czyszczenie trawnika z gałęzi oraz mokrych liści przed nadejściem śniegu. Pozostawienie ich może prowadzić do miejscowego gnicia darni, co osłabia trawnik i sprawia, że wiosną nie będzie wyglądał estetycznie.

W pielęgnacji pomoże wyjątkowa mieszanka, która wzmocni źdźbła trawy, a do tego bez obaw można ją stosować w grudniu, jeżeli tylko ziemia nie jest zmarznięta i nie ma śniegu. Mowa tu o nawożeniu trawnika popiołem drzewnym. Sposób ten jednak sprawdzi się wyłącznie wtedy, gdy podłoże trawy ma odczyn kwasowy. Jeżeli tylko gleba ma pH poniżej 5,5, na spokojnie możemy zacząć działać.

Z jakich względów popiół drzewny będzie cenny dla naszego trawnika? To naturalny surowiec, o zasadowym odczynie, zawierający wiele cennych składników mineralnych, w tym m.in. wapń, fosfor czy potas. Wystarczy, że poczekamy, aż popiół ostygnie, przesypiemy go przez sito, a następnie rozsypiemy na trawie, trzymając się zasady 30-50 gramów popiołu na metr kwadratowy trawnika.

Zwróćmy też uwagę, aby stosować wyłącznie popiół powstały ze spalenia surowego drewna, a nie tego, które było lakierowane czy malowane. Z takiego nawożenia rezygnujemy też, jeżeli jesienią zdecydowaliśmy się na zabieg wapnowania. W przeciwnym razie zaszkodzimy naszej murawie.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)