Rozsyp w ogrodzie. Ślimaki przestaną po nim pełzać

Jak pozbyć się ślimaków?
Jak pozbyć się ślimaków?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

07.05.2024 10:22, aktual.: 07.05.2024 11:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Bardzo często zdarza się, że z naszych upraw nie korzystamy sami. Do świeżo wyhodowanych roślin ustawia się kolejka chętnych smakoszy, w tym natrętne ślimaki. Oto kilka sposobów, jak się ich pozbyć z ogrodu.

Ślimaków absolutnie nie należy zabijać – spełniają swoją funkcję w ekosystemie i są bardzo pożyteczne. Zamiast tego możemy je odpowiednio zniechęcić i wyprosić z ogródka. Sposobów na pewno nam nie zabraknie, ponieważ istnieje wiele roślin, których ślimaki nie znoszą i pod ich wpływem chętnie same się wyniosą.

Skuteczną metodą jest również utrudnienie im poruszania się po ogrodzie. Wtedy na pewno szybko przeniosą się w inne, bardziej przyjazne miejsce.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Utrudnij życie ślimakom. Wypróbuj te sposoby

Ślimaki pełzają, więc aby się swobodnie poruszać po naszym ogrodzie, potrzebują odpowiedniej powierzchni – czyli takiej z dobrym poślizgiem. Dlatego najlepszym sposobem na wyproszenie mięczaków jest stworzenie im barier, które wyjątkowo utrudniają im życie. Dla drobnych szkodników okażą się nie do pokonania.

Wystarczy, że wysypiemy wokół roślin np. trociny lub naturalną korę czy igliwie, a ślimaki raczej się do nich nie dostaną. Równie skuteczny będzie żwir lub gruboziarnisty piasek, chociaż może nie wyglądać już tak estetycznie i nie każdemu przypadnie do gustu. Do usypania takiej bariery może posłużyć również popiół drzewny, fusy po kawie lub pokruszone skorupki jajek – w ogrodzie stanowią też naturalny nawóz.

Sprawdzone rośliny na ślimaki. Nie znoszą tego zapachu

W naturze istnieje wiele pożytecznych ziół, kwiatów czy warzyw, których zapach skutecznie odstrasza pełzające szkodniki. Jeśli posadzimy je na rabatach (lub na granicy działki), skutecznie zniechęcone ślimaki błyskawicznie opuszczą teren. Do takich naturalnych odstraszaczy zaliczamy następujące rośliny: cebula i czosnek, kocimiętka, krwawnik, lawenda wąskolistna, majeranek, szałwia, rumianek, macierzanka, wilczomlecz mirtowaty, bodziszek wspaniały, wiesiołek krzewiasty.

Pamiętajmy też o naturalnych wrogach ślimaków: jeżach, żabach, jaszczurkach, kosach, drozdach czy ryjówkach. Ptaki warto zaprosić do ogrodu, zapewniając im schronienie oraz dostęp do pożywienia. Gdy zaczną się pojawiać przy domu, szybko zauważymy, jak populacja ślimaków się zmniejsza.

Podczas walki ze ślimakami możemy też skorzystać z naturalnych oprysków, np. z papryki (1 kg gotujemy w 10 l wody przez godzinę, odstawiamy na dwa dni, przecedzamy i spryskujemy zagrożone rośliny), z liści rabarbaru (500 g liści na na 5 l wody).

Gdzie kryją się ślimaki? Łatwo wytropić ich skrytki

Ślimaki najbardziej lubią miejsca ciemne i wilgotne, dlatego kryją się w wielu zakamarkach. Kryjówki opuszczają najczęściej w nocy albo wczesnym rankiem, więc jeśli chcemy dobrze poznać ich ścieżki i schronienia, najlepiej obserwować je właśnie wtedy. Dzięki temu łatwiej będzie wybrać rejony, które musimy obsiać roślinami odstraszającymi ślimaki lub wysypać trocinami, tworząc bariery Gdy to zrobimy, problem z natrętnymi mięczakami szybko się rozwiąże, a nasze uprawy znów będą bezpieczne.

© Materiały WP

Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (10)
Zobacz także