FitnessRussian Twist, czyli skuteczne ćwiczenie na mięśnie poprzeczne brzucha

Russian Twist, czyli skuteczne ćwiczenie na mięśnie poprzeczne brzucha

Russian Twist, czyli skuteczne ćwiczenie na mięśnie poprzeczne brzucha
Źródło zdjęć: © iStock.com | kzenon
04.12.2018 11:30

Russian twist to klasyczne ćwiczenie na mięśnie brzucha. Regularne wykonywanie ćwiczeń russian twist pozwala wyrzeźbić i wzmocnić mięśnie, a zarazem wymodelować zarysy upragnionego kaloryfera. Jak poprawnie wykonywać ćwiczenie russian twist? Jakich efektów można się spodziewać po treningach?

Czym jest russian twist?

Russian twist to ćwiczenie nazywane również skrętoskłonami w pozycji siedzącej. Russian twist obok klasycznych brzuszków uznawane jest za jedno z bardziej popularnych ćwiczeń na wyrzeźbienie i wzmocnienie mięśni brzucha.

Russian twist różni się od klasycznych brzuszków tym, że w trakcie wykonywania ćwiczenia, mięśnie pozostają cały czas napięte. Przy klasycznych brzuszkach, mięśnie naprzemiennie się napina i rozluźnia.

Ćwiczenie russian twist można modyfikować na różne sposoby. Wielu zwolenników russian twist wykonuje to ćwiczenie z dodatkowym obciążeniem w postaci piłki lekarskiej, hantli, talerza czy kettlebella.

Russian twist - mięśnie

Russian twist to ćwiczenie, które idealnie sprawdza się wśród osób, które chcą wzmocnić mięśnie brzucha. Wykonywanie ćwiczeń russian twist angażuje do pracy mięśnie proste, skośne i poprzeczne brzucha.

Ciągłe napięcie w okolicach pasa pomaga wyrzeźbić mięsień prosty, który odpowiada za efektowny kaloryfer. Dodatkowo ciągłe napinanie mięśni skośnych i poprzecznych korzystnie wpływa na spalanie tłuszczu w okolicach pasa i modelowanie szczupłej i zgrabnej sylwetki.

Russian twist - technika wykonania ćwiczenia

Technika wykonania russian twist jest dość łatwa, choć samo ćwiczenie wymaga dość sporego zaangażowania mięśni w pracę. Ćwiczenie to mogą wykonywać osoby zarówno rozpoczynające treningi, jak i zaawansowani sportowcy.

Aby wykonać poprawnie russian twist, należy usiąść na macie do ćwiczeń, ugiąć lekko nogi w stawie kolanowym, złączyć stopy i delikatnie odchylić w tył plecy. Jeśli ćwiczenie wykonujemy z dodatkowym sprzętem, to piłkę, hantle lub kettlebell należy chwycić w dłonie i obciążenie przenosić z jednej na drugą stronę, kierując ruch ku ziemi. Jednocześnie należy wykonywać skręt całego tułowia. W trakcie ćwiczenia wzrokiem trzeba wodzić za trzymanym obciążeniem, aby nienaturalnie nie wyginać szyi.

Warto nadmienić, że istnieją trzy warianty russian twist: dla początkujących, zaawansowanych i średniozaawansowanych. Początkujący wykonują ćwiczenie z nogami ułożonymi na podłodze. Średniozaawansowani unoszą lekko kończyny nad powierzchnię maty, natomiast zaawansowani poruszają nimi naprzemiennie, tak jak podczas jazdy na rowerze.

Russian twist - efekty

Russian twist jest ćwiczeniem, które daje znacznie lepsze rezultaty niż wykonywanie klasycznych brzuszków. To wszechstronne ćwiczenie na dolne partie ciała, którego efektem są mocne i wyrzeźbione mięśnie proste, skośne i poprzeczne brzucha.

Treningi russian twist spalają też tkankę tłuszczową z brzucha, dzięki czemu znacznie szybciej uwidocznią się wytrenowane mięśnie tworzące zarysy sześciopaka. Dodatkowym efektem ćwiczeń russian twist są wzmocnione mięśnie głębokie, które stabilizują kręgosłup i pomagają utrzymać prawidłową postawę ciała.