UrodaRyzyko przy botoksie

Ryzyko przy botoksie

Ryzyko przy botoksie

23.02.2007 11:50, aktual.: 07.06.2018 15:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jakie jest ryzyko powikłań przy wstrzykiwaniu botoksu? Czy on może
rozlewać się jak silikon?

Witam. Chciałabym zrobic zabieg z botoksem, ale boję się powikłań. Jakie jest ryzyko powikłań przy wstrzykiwaniu botoksu? Czy on może rozlewać się jak silikon? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam. Karolina

Toksyna botulinowa w postaci gotowej do wstrzyknięcia jest przezroczystym płynem, którego bardzo niewielkie ilości wstrzykuje się w określone miejsca twarzy i ciała. Ilość używana do zabiegu korekcji zmarszczek jest rzędu 0,5 ml, ulega ona bardzo szybkiej resorbcji i tylko okolica wstrzyknięcia podlega działaniu tej substancji. I jest to efekt chemicznego oddziaływania toksyny botulinowej na zakończenia nerwowe, określonej najczęściej części mięśnia odpowiedzialnego za powstanie zmarszczek, i w efekcie czasowego osłabienia lub porażenia go.
Działania uboczne po prawidłowym zastosowaniu toksyny botulinowej przez doświadczoego i znającego się na rzeczy lekarza są bardzo rzadkie. W przypadku górnej 1/3 części twarzy (zmarszczki wokół oczu, na czole i między brwiami) ich częstotliuwość wynosi ok 1-3% i mają charakter przejściowy tzn. znikają po dosyć krótkim czasie.
Do najbardziej klopotliwych w tej części twarzy powikłań należą: obniżenie powieki, obniżenie brwi, asymetria uzyskanego efektu, obniżenie lub opadanie skóry w okolicy pod okiem, nadmiernie usztywnienie skóry poddanej zabiegowi i najczęstsze "powikłanie" zbyt słaby efekt. Ale powtarzam - zabieg korekcji zmarszczek górnej 1/3 cz. twarzy jest najbardziej bezpiecznym zabiegiem lekarskim w tej okolicy, poza pewną nieprzewidywalnością typową dla zabiegów lekarskich powodzenie zależy od fachowości lekarza i przestrzegania pewnych zaleceń przez pacjenta.
Dolna część twarzy poddana zabiegom przy użyciu t. botulinowej jest już dużo bardziej podatna na powikłania (zmarszczki wokół ust, bruzdy nosowo wargowe, kąciki ust)- mogą to być asymetrie, opadanie kącika ust, trudności w mimice ust - ale także te powikłania są przejściowe, ta okolica zarezerowana jest tylko dla bardzo doświadczonych lekarzy i trzeba dokonać dokładnej analizy słuszności tego zabiegu. Najczęstsze powikłanie to małe krwiaczki na skórze w miejscu wstrzyknięcia znikające po ok 5-7 dnaich, i jest to głównie "wina" lekarza.
Toksyna nie może podlegać w żadnym przypadku efektowi "rozlewania" silikonu, który polega na przemieszczaniu się przez tkanki płynnego silikonu na skutek jego błędnego wstrzyknięcia.

Konsultacja
Lekarz medycyny estetycznej
Andrzej Ignaciuk

Źródło artykułu:WP Kobieta