Decyzję o zerwaniu z nałogiem palenia podejmuje się pod wpływem chwili, a czasem po długich przygotowaniach. Bo zaprzestanie palenia jest niezwykłą próbą charakteru palacza.
Znany aktor Mel Gibson publicznie zadeklarował walkę ze swoimi nałogami. Poza alkoholem za swój największy problem uznał papierosy i zapowiedział już, że nie tylko rzuci palenie, ale weźmie także udział w antynikotynowych kampaniach.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
Irak
W irackim przemyśle tytoniowym, przy produkcji, w większości pracowały kobiety. Przed wybuchem wojny, największa w Iraku fabryka produkowała 100,000 paczek papierosów "San" (Król) dziennie.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
Ukraina
10-letnia dziewczynka i jej matka palą papierosy w parku w centrum Kijowa.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
Hiszpania
Na początku tego roku w Sewilli odbywały się liczne demonstracje. Protestowali zwolennicy i przeciwnicy zakazu sprzedaży papierosów w kioskach i palenia w miejscach publicznych.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
Chiny
36% mieszkańców Chin, czyli prawie 350 milionów ludzi, jest palaczami. Z powodu chorób, powstających na skutek palenia papierosów, rocznie umiera w Chinach ponad milion osób.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
Jeremy Irons
Jeremy Irons w swojej bogatej karierze aktorskiej często grał postaci z nałogami. W "Ukrytych pragnieniach" "umierał na raka", ale nawet ta rola nie przekonała go do zerwania z paleniem.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
Wielka Brytania
Przyjaciele Ziemi protestowali przebrani za paczki papierosów, leżąc na ulicy przed siedzibą Annual General Meeting of British American Tobacco w Londynie.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
Francja
We Francji rocznie umiera 60 tysięcy palaczy i około 5. tysięcy biernych palaczy. Z tego powodu rząd francuski planuje wprowadzić zakaz palenia w miejscach publicznych.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
Polska
Pub, kawiarnia, klub, dyskoteka to miejsca, które, zdaniem wielu, nie mogą być objęte całkowitym zakazem palenia. W Polsce pali ok. 9 mln osób; częściej są to kobiety niż mężczyźni (nałogowymi palaczami jest ok. 40% mężczyzn i ok. 25% kobiet).
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
Polska
Wśród chorób, na które najczęściej zapadają palacze, są: nowotwory, choroby układu krążenia oraz przewlekłe nienowotworowe choroby układu oddechowego. Według danych z 2002 r., 23% wszystkich przedwczesnych zgonów w Polsce (przed 65. rokiem życia) było związanych z paleniem tytoniu. W tym 35% stanowią zgony spowodowane nowotworem, a 39% - chorobami układu krążenia.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: