LudzieSą demiseksualni. Co to oznacza dla ich partnerów?

Są demiseksualni. Co to oznacza dla ich partnerów?

Seksuolożka Georgia Grace została zapytana o charakterystykę demiseksualizmu. W jaki sposób osoby zaliczane do tej grupy funkcjonują w relacjach? Specjalistka zwraca uwagę, że bycie demiseksualnym w obecnych czasach może wiązać się z poczuciem niezrozumienia i wstydem.

Kim jest demiseksualista? - zdjęcie poglądowe
Kim jest demiseksualista? - zdjęcie poglądowe
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | ANDOR BUJDOSO

Najczęściej spotykana definicja demiseksualności opiera się o stwierdzeniu, że osoby zaliczane do tej grupy nie czują pociągu fizycznego, dopóki nie poczują z daną osobą więzi. Jest to jednak dość spłycone stwierdzenie, ponieważ ta "więź" może być przez różnych ludzi rozumiana inaczej - to niezwykle subiektywne odczucie, o czym mówiła seksuolożka Georgia Grace.

Najpierw więź, później pociąg fizyczny

Specjalistka w rozmowie z portalem Refinery29 podkreśliła, że demiseksualiści pociąg seksualny mogą poczuć dopiero, gdy nawiążą z daną osobą relację. Ta natomiast może zrodzić się w wielu różnych wymiarach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co 10. Polka nie chodzi do ginekologa. Oto, co słyszą w gabinecie

"Więź, jaką osoba demiseksualna może nawiązać z kimś przed pociągiem seksualnym, może być romantyczna i może to być miłość, ale może to być także bezpieczeństwo lub poczucie, że łączy się z tą osobą na poziomie intelektualnym lub duchowym. Jest to tak indywidualne, że i dla każdej osoby będzie to coś innego." - tłumaczy Grace.

Ważne przy tym, aby rozumieć, że osoba demiseksualna nie powstrzymuje się od seksu, dopóki nie nawiąże wspomnianej więzi, a w ogóle nie odczuwa potrzeby intymności. Pociąg seksualny czy pożądanie są przez nią odczuwalne dopiero po zacieśnieniu się relacji. Co ciekawe, demiseksualizm istnieje obok orientacji seksualnych. Oznacza to, że demiseksualista może być osobą heteroseksualną, ale też np. biseksualną czy homoseksualną.

Pociąg seksualny to nie podniecenie

Seksuolożka dodaje, że warto rozumieć kwestię różnic pomiędzy podnieceniem a pociągiem seksualnym. Fizycznie możemy odczuwać podniecenie z wielu powodów. Nasze ciała mogą zostać pobudzone nawet, jeśli nie pojawia się pociąg seksualny. To z kolei oznacza, że demiseksualiści mogą czerpać przyjemność np. z seksu solo, jak każda inna osoba. Jednak pożądanie jest tu kwestią bardziej skomplikowaną.

Georgia Grace wspomina, że w obecnych czasach, gdzie niezobowiązujący seks zdaje się być normą, demiseksualiści czują się mocno nierozumiani. Część osób, które przynależą do tej grupy, często odczuwa też wstyd i boi się wyśmiania.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
seksualnośćsekspsychologia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (20)