Trwa ładowanie...
ycipk-239b1m

Salony kosmetyczne i solaria mogą być niebezpieczne

Eksperci przestrzegają: w niektórych solariach nie kontroluje się dawek promieniowania, z kolei w salonach kosmetycznych można się natknąć na niewłaściwie sterylizowany sprzęt oraz widoczny gołym okiem brud.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Salony kosmetyczne i solaria mogą być niebezpieczne
(Thinkstockphotos)
ycipk-239b1m

Eksperci przestrzegają: w niektórych solariach nie kontroluje się dawek promieniowania, z kolei w salonach kosmetycznych można się natknąć na niewłaściwie sterylizowany sprzęt oraz widoczny gołym okiem brud. "Obawy powinny budzić przede wszystkim kwestie sterylizacji i procedury zachowania czystości" ostrzegają.

"Personelowi niejednokrotnie brakuje kompetencji i wiedzy” – mówi dermatolog, kierownik Zakładu Medycyny Estetycznej Wydziału Farmacji z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach dr Ewa Pierzchała.

Według dr Pierzchały, wieloletniej opiekunki praktyk studentów kosmetologii, nieprawidłowości miały miejsce w wielu salonach, także tych działających pod szyldami znanych marek. W jednym z gabinetów, gdzie jej studentka odbywała praktykę, sterylizator służył jako miejsce przechowywania drugiego śniadania personelu. Kiedy dziewczyna przyniosła własne, sterylne narzędzia do pedikiuru, pracownicy salonu uznali, że to fanaberia.

ycipk-239b1m

Także śląski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Grzegorz Hudzik przyznał, że personel salonów powinien mieć większą świadomość, jak ważna jest sterylizacja przyrządów kosmetycznych. „Rzeczywiście w niektórych gabinetach stosowana jest stara metoda sterylizacji suchym i gorącym powietrzem, co nie niszczy wszystkich patogenów” – powiedział.

Wśród tych patogenów dr Pierzchała wymieniła m.in. wirusy zapalenia wątroby HBs i HCV oraz HIV. „Rozwiązaniem są umowy ze specjalistycznymi firmami, które prowadzą nowoczesną sterylizację gazową. Sterylne narzędzia wracają stamtąd w opakowaniach, które powinny być otwierane w obecności klienta. Oprócz narzędzi sterylizowane powinny być też miejsca do pracy – siedzisko, leżanka, stolik, natomiast czyste ręczniki powinny być także nakładane na stanowisko w obecności klienta" – mówiła.

Na sterylizację należy też zwracać uwagę w solariach. "Aby skutecznie zdezynfekować łóżko, odpowiedni preparat powinien być na nim np. 15 minut. Tymczasem panie nieraz jedną ręką spryskują powierzchnię, a drugą już ścierają, a klient po 2-3 tygodniach zgłasza się do lekarza z drożdżycą czy grzybicą” – dodała dr Pierzchała.

Podkreśliła też, że w niektórych gabinetach dawki promieniowania, jakiemu poddawani są klienci, nie podlegają żadnej kontroli.

ycipk-239b1m

„Możemy się natknąć na lampę, która jest stara, nie ma żadnego miernika promieniowania i działa szkodliwie. Pracownicy też często bezrefleksyjnie stosują się do życzeń klientów, którzy decydują się na bardzo długi czas ekspozycji" - wyjaśniła dr Pierzchała.

Inspektor Hudzik potwierdził, że dawki promieniowania w solariach nie są kontrolowane przez pracowników Sanepidu. Jego zdaniem, chcąc korzystać z salonów piękności trzeba je z rozwagą wybierać i nie odwiedzać miejsc, które budzą jakiekolwiek zastrzeżenia. „Klienci powinni zachować czujność i egzekwować swoje prawa” – zaznaczył.

Dodał, że skargi klientów na nieprawidłowości w salonach urody nie należą do rzadkości. "Pamiętam przypadek wszawicy, którą ktoś się zaraził w salonie, klienci zwracają nam też uwagę na brudne grzebienie, leżanki czy łóżka do opalania. Są też przypadki uruchamiania takiej działalności pokątnie, bez zgłaszania” – mówił.

Jak powiedział, Sanepid kontroluje zakłady kosmetyczne w chwili zgłoszenia ich działalności, potem inspekcje odbywają się zgodnie z planem. „Tych zakładów jest na tyle dużo, że niekoniecznie ta kontrola odbywa się przynajmniej raz w roku. Może jednak pojawić się w każdej chwili. Reagujemy też szybko na skargi klientów" - poinformował Hudzik.

ycipk-239b1m

(PAP/ma)

POLECAMY:

* Ryzykują zdrowiem, żeby mieć jaśniejszą skórę*

* Tragiczny finał regulacji i henny brwi*

ycipk-239b1m

* Kiedy pieprzyki zwiastują czerniaka?*

* Skutek uboczny - śmierć. Czy wiesz, jakie leki łykasz?*

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-239b1m

ycipk-239b1m
ycipk-239b1m